Jaki krem do twarzy uzupełni kurację retinolem?

27. 8. 2024 · 5 minut czytania

Stosowanie kremu po retinolu może zredukować podrażnienia i zwiększyć efektywność kuracji. Przeczytaj, jak wybrać odpowiedni krem i jak prawidłowo go aplikować, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jaki krem do twarzy uzupełni kurację retinolem?

Retinol to jeden z najskuteczniejszych składników aktywnych w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Stosowany w prawidłowy sposób może przynieść skórze szereg korzyści. Jak zatem aplikować retinol? Czy po kosmetyku z retinolem nakładać dodatkowo krem? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Czy po retinolu można nakładać krem? 

Retinol to substancja, której stosowanie niezmiennie rodzi wiele pytań. Najwięcej wątpliwości pojawia się w kwestii bezpieczeństwa i wystąpienia potencjalnych działań niepożądanych. Odpowiadając zatem na wspomniane obiekcje – retinol jest bezpieczną substancją aktywną, wielokrotnie przebadaną pod kątem działania, przeciwwskazań i efektów stosowania.  

Warto wiedzieć...
Preparaty z retinolem niewskazane są w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ wykazują zdolność przenikania przez skórę do krwiobiegu, co może mieć negatywne skutki dla płodu. Kosmetyków zawierających tę substancję nie powinny również stosować osoby przyjmujące retinoidy doustnie, nadwrażliwe na retinol, a także osoby z wrażliwą skórą. 

Jeśli nie należysz do jednej z wymienionych wyżej grup, nie ma przeszkód do przetestowania retinolu na własnej skórze. Kosmetyki z retinolem polecane są głównie w pielęgnacji skóry dojrzałej, w leczeniu chorób dermatologicznych, do niwelowania przebarwień i blizn. Dlaczego stosowanie retinolu na trądzik może być korzystne? Związek ten reguluje pracę gruczołów łojowych, wycisza zmiany trądzikowe i reguluje wydzielanie sebum. Prawidłowo stosowany, opóźnia powstawanie zmarszczek, poprawia napięcie i elastyczność skóry, a także koryguje owal twarzy. 

Sprawdź powiązane kategorie

Jak zatem stosować retinol? Wprowadzając substancję do swojej rutyny pielęgnacyjnej, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

  • Tolerancja skóry na retinol powinna być budowana stopniowo. 
  • Retinol należy wprowadzać do pielęgnacji, rozpoczynając od niskich stężeń substancji w wybranym preparacie. 
  • Kosmetyk z retinolem należy stosować wyłącznie na noc. 
  • Podczas kuracji retinolem należy bezwzględnie chronić twarz przed słońcem za pomocą kremów z filtrem oraz pamiętać o reaplikacji SPF w ciągu dnia. 
  • Niezbędne jest również zadbanie o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry za pomocą wybranego kremu nawilżającego lub kremu regenerującego do twarzy, które zapobiegają wysuszaniu naskórka. 

Aplikacja kremu bezpośrednio po retinolu oraz podczas całej kuracji jest więc jednym z kluczowych dla kondycji skóry aspektów, którego nie należy pomijać.  

Jaki krem aplikować na noc po retinolu? 

Podczas stosowania kuracji retinolem najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kremu, który będzie wspierał efekty działania retinolu, a jednocześnie minimalizował pojawienie się dokuczliwych podrażnień, takich jak: 

Idealny krem na noc po retinolu powinien otulać skórę, dogłębnie odżywiać i przyspieszać regenerację skóry, a także wzmacniać jej naturalną barierę hydrolipidową, chroniącą przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W recepturach kremów odżywczych do twarzy stosowanych po retinolu warto szukać między innymi: 

Ceramidów
Peptydów
Kwasu hialuronowego
Gliceryny

W trakcie kuracji warto unikać kremów z silnie działającymi składnikami aktywnymi, które w połączeniu z retinolem mogą działać zbyt intensywnie, a przez to powodować dodatkowe podrażnienia skóry. Zaleca się ostrożność podczas łączenia retinolu w jednej pielęgnacji z witaminą C, niacynamidem (witaminą B3) oraz kwasami AHA i BHA. Jest to istotne zwłaszcza na etapie retynizacji, czyli adaptacji skóry do retinolu

Zasada ta dotyczy głównie aplikacji kosmetyków zawierających wspomniane substancje jeden po drugim. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stosować je o innych porach dnia lub w inne dni tygodnia. Wyjątkiem jest skóra delikatna, podatna na podrażnienia. W tym przypadku najbezpieczniej jest wybrać jeden rodzaj substancji aktywnej, aby uniknąć nieprzyjemnych zmian skórnych. 

Po jakim czasie po aplikacji retinolu nałożyć krem? 

Kosmetyki z retinolem mają zazwyczaj formę serum, czyli substancji z silnie skoncentrowanymi składnikami aktywnymi, jednak niezawierającej fazy tłuszczowej. W preparatach pielęgnacyjnych pełni ona funkcję okluzyjną, redukującą utratę wody przez naskórek i zwiększającą poziom nawilżenia, przez co wspiera wchłanianie składników aktywnych z serum do głębszych warstw skóry. Dlatego tak ważne jest, aby po retinolu nałożyć bogaty krem odżywczy, który ukoi skórę, przyspieszy jej regenerację oraz wnikanie substancji aktywnych.  

Po jakim czasie aplikować krem? Zazwyczaj zaleca się poczekać około 10-15 minpo aplikacji retinolu, aby produkt miał czas na pełne wchłonięcie. Po tym czasie należy nałożyć wybrany kosmetyk stymulujący procesy komórkowe, który zapewni dodatkowe nawilżenie i wsparcie dla skóry.  

Warto również zaznaczyć, że...
nie należy aplikować retinolu bezpośrednio po myciu twarzy, kiedy skóra jest wrażliwsza i łatwiej chłonie substancje aktywne. Nałożenie kosmetyku z retinolem zaraz po oczyszczaniu cery znacząco zwiększa ryzyko podrażnienia, dlatego rekomenduje się odczekać ok. 15-20 min, dzięki czemu unikniesz dyskomfortu oraz przesuszenia skóry. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z retinolem, spróbuj metody „na kanapkę”, czyli aplikację kosmetyków w schemacie: lekki krem nawilżający, retinol, bogaty krem odżywczy, z zachowaniem kilkunastominutowej przerwy pomiędzy poszczególnymi produktami. 

Podsumowanie 

Retinol to substancja skuteczna, jednak jej stosowanie wymaga trzymania się określonych zasad, między innymi tych dotyczących aplikacji odpowiedniego kosmetyku kondycjonującego zarówno po, jak i przed retinolem. Stosowanie kremu optymalizuje efekty kuracji, zmniejsza prawdopodobieństwo wysuszenia i podrażnienia, a także wspomaga odbudowę bariery ochronnej skóry.  

Źródła:

  1. M. Zasada, A. Adamczyk, Witamina A. Budowa i mechanizm działania, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/12/ke2018.5-2.pdf [dostęp 31.07.2024 r.] 
  2. H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf [dostęp 31.07.2024 r.] 
  3. A. Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-1.pdf [dostęp 31.07.2024 r.] 
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora