Jak chronić twarz przed słońcem?

19. 6. 2024 · 4 minuty czytania

Ochrona przeciwsłoneczna to nieodłączny element pielęgnacji skóry. Podpowiadamy, jak prawidłowo chronić twarz przed słońcem. Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak chronić twarz przed słońcem?

Ochrona twarzy przed słońcem stanowi niezbędny element codziennej pielęgnacji. Wspomaga utrzymanie zdrowia i młodego wyglądu. Wbrew pozorom nie jest zalecana wyłącznie w trakcie wiosny i lata. Skóra wymaga zabezpieczenia przeciwsłonecznego  przez cały rok. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jak prawidłowo chronić twarz przed słońcem.  

Ochrona twarzy przed słońcem 

Jak chronić twarz przed słońcem? Poznaj najważniejsze zasady skutecznej ochrony przeciwsłonecznej: 

  • Zadbaj o codzienną pielęgnację. Promieniowanie słoneczne oddziałuje na naszą skórę nie tylko latem czy wiosną, kiedy sporo czasu spędzamy na zewnątrz. Zimowe miesiące narażają naszą twarz na negatywne konsekwencje promieniowania, które przebija się przez chmury. Jeśli większość czasu spędzasz w pomieszczeniu, również nie możesz zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ część promieniowania przechodzi przez szyby w oknach. Dotyczy to ponadto jazdy samochodem. Zadbaj o ochronę twarzy oraz dłoni, które są wystawione na promieniowanie. 
  • Codziennie rano nałóż krem z filtrem. Zrób to po oczyszczeniu i nawilżeniu twarzy. Jeśli nakładasz make-up, krem przeciwsłoneczny zaaplikuj przed przystąpieniem do makijażu. Sprawdź kosmetyki SPF: 
Ochrona twarzy przed słońcem 
  • Pamiętaj o reaplikacji SPF. Filtry przeciwsłoneczne utrzymują się na skórze ok. 2-3 godz., dlatego jednorazowe nałożenie kremu niestety nie zapewni Ci kompleksowej ochrony. W ciągu dnia możesz skorzystać z mgiełek lub pudrów SPF, jeśli masz na sobie makijaż. W ten sposób wzmocnisz ochronę przeciwsłoneczną bez ingerencji w kolorowe kosmetyki. Produkty przeciwsłoneczne stosuj maksymalnie co 3 godz., a także po każdej kąpieli.  
  • Aby filtry przeciwsłoneczne mogły zadziałać i zapewnić deklarowaną ochronę, musisz nałożyć odpowiednią ilość kremu. Prostą metodą odmierzania produktu jest metoda na dwa palce polegająca na wyciśnięciu kremu na długość palca środkowego i wskazującego. Nie zawsze jest to jednak idealny sposób. Zachęcamy do przeczytania naszego artykuły „Ile kremu z filtrem należy nakładać na twarz?”, z którego dowiesz się więcej na ten temat.  
  • Kosmetyki do opalania to nie wszystko, zwłaszcza podczas gorących, słonecznych dni, a także wyjazdów wakacyjnych. Skórę twarzy warto dodatkowo chronić,nosząc czapkę z daszkiem, kapelusz czy okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Możesz skorzystać też z parasola. To rozwiązania, które są szczególnie istotne, kiedy przez dłuższy czas przebywasz w pełnym słońcu.  
  • Codzienną pielęgnację uzupełnij składnikami aktywnymi, które wspomagają działanie filtrów przeciwsłonecznych oraz zmniejszają negatywny wpływ promieniowania słonecznego. Takim składnikiem jest witamina C, która ma silne działanie antyoksydacyjne i zmniejsza produkcję oraz aktywność wolnych rodników. Nie tylko spowalnia procesy starzenia, ale także sprawdza się w przypadku przebarwień na twarzy oraz przebarwień pod oczami.  
  • Dbaj o prawidłowe nawilżenie skóry. Pozwoli to wzmocnić naturalną barierę hydrolipidową, która jest mechanizmem obronnym przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Sucha, szorstka, podrażniona skóra jest bardziej podatna na konsekwencje promieniowania słonecznego. Codziennie nawilżaj skórę za pomocą odżywczych kremów. Dbaj też o nawilżenie od wewnątrz i pij minimum 2 l płynów dziennie. 
Chronienie twarzy przed słońcem
Co warto wiedzieć?
Stosowanie powyższych zasad pomoże Ci skutecznie ochronić skórę przed słońcem i jego negatywnym wpływem. Pamiętaj jednak, że dużo zależy od rodzaju Twojej cery. Wybieraj kremy z filtrem dopasowane do indywidualnych potrzeb. Skóra sucha może potrzebować gęstszych, tłustszych kremów, a w przypadku skóry tłustej i trądzikowej lepiej sprawdzą się kremy o lekkiej, beztłuszczowej formule.  

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko dla zachowania młodego wyglądu twarzy i profilaktyki przeciwstarzeniowej, ale również dla Twojego zdrowia. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne jest jednym z głównych czynników rozwoju nowotworów skóry, np. czerniaka złośliwego. Dlatego dbając o ochronę twarzy przed słońcem, troszczysz się też o swoje zdrowie i długie życie.   

Podsumowanie 

Ochrona twarzy przed słońcem to niezbędny element codziennej pielęgnacji. Poprzez stosowanie kremów z filtrem, ich regularną reaplikację, dbałość o nawilżenie i regenerację skóry możesz znacząco ograniczyć negatywny wpływ promieniowania słonecznego na swoją skórę. Pamiętaj, że to bardzo ważny element profilaktyki przeciwstarzeniowej oraz przeciwnowotworowej, dlatego postaraj się, aby ochrona twarzy przed słońcem stała się Twoją rutyną.   

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora