Przebarwienia na twarzy – jak powstają i jak się ich pozbyć?

21. 8. 2023 · 7 minut czytania

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy? Jak skutecznie je usunąć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł i poznaj praktyczne rady wskazówki!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Przebarwienia na twarzy – jak powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na twarzy to częsty problem estetyczny oraz jedna z pierwszych oznak starzenia skóry. Zdarza się, że zmiany są również wynikiem problemów zdrowotnych, m.in. zaburzeń hormonalnych. Dlaczego powstają oraz jak sobie z nimi poradzić? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak wyglądają przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to miejscowe zmiany zabarwienia skóry.

  • Mają postać brunatnych lub brązowych plamek o owalnym, zaokrąglonym kształcie. Są ciemniejsze od naturalnej karnacji i przybierają różne rozmiary.
  • Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Na ogół nie powodują innych problemów, takich jak dolegliwości bólowe, świąd, pieczenie, wypryski czy zmiany w strukturze skóry.
  • Co ważne, utrzymują się przez cały rok i nie znikają, ani nie blakną samoistnie.

Choć pojawiają się głównie starszym wieku i są jedną z oznak starzenia skóry, coraz częściej można zaobserwować je również u osób młodych. Przebarwienia na twarzy występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak bardziej narażone na ich powstawanie są panie.

Jak wyglądają przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy – przyczyny

Proces powstawania zmian barwnikowych jest dość złożony. Bezpośrednią przyczyną przebarwień na twarzy są zaburzenia pracy melanocytów, komórek barwnikowych zlokalizowanych w skórze. Produkują one melaninę, czyli naturalny barwnik. Substancja odpowiada za karnację – im większa produkcja melaniny, tym ciemniejszy odcień skóry. Na ilość produkowanej melaniny, a tym samym kolor ciała, mają wpływ czynniki genetyczne, hormonalne, ale również środowiskowe – przede wszystkim promieniowanie słoneczne.

To właśnie te trzy elementy w największym stopniu warunkują powstawanie przebarwień na skórze. Częściowo przyczyniają się do tego indywidualne predyspozycje genetyczne, jednak nie można bagatelizować wpływu gospodarki hormonalnej oraz czynników zewnętrznych, na które skóra narażona jest każdego dnia. Jakie są więc najczęstsze przyczyny przebarwień na twarzy?

  • Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, częste opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Melanina ma działanie ochronne, a jej produkcja wzrasta pod wpływem uszkodzeń naskórka wywołanych promieniowaniem UV, dlatego podczas opalania kolor skóry się zmienia. Musisz mieć świadomość, że opalenizna świadczy o tym, że skóra próbuje obronić się przed czynnikami zewnętrznymi i wywołanymi przez nie nieodwracalnymi uszkodzeniami. Częste opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry stanowi jedną z głównych przyczyn powstawania przebarwień. Co ważne, zmiany nie pojawiają się od razu, ale po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Reasumując, przebarwienia na skórze, są wynikiem zaniedbań, których dopuszczaliśmy się przez bardzo długi czas.
  • Zmiany hormonalne. Hormony wpływają na pracę melanocytów i mogą zwiększać ich wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Dlatego kobiety w okresie ciąży, menopauzy, czy podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej są bardziej narażone na powstawanie przebarwień – wszystkie te czynniki mają wpływ na gospodarkę hormonalną.
  • Urazy i stany zapalne skóry. Niektóre reakcje alergiczne, infekcje, uszkodzenia skóry w wyniku np. oparzenia, zranienia mogą predysponować do powstawania przebarwień. Częstym problemem jest również ich pojawianie się w miejscu blizn potrądzikowych.

Choć przebarwienia na twarzy traktowane są głównie jako problem natury estetycznej, bywają także objawem toczących się w organizmie stanów chorobowych. Niektóre choroby wątroby i przewodu pokarmowego oraz problemy metaboliczne i hormonalne mogą objawiać się zmianami barwnikowymi na skórze. Dlatego jest to objaw, którego nie należy bagatelizować i trzeba skonsultować go z lekarzem, zwłaszcza jeśli dodatkowo występują jakiekolwiek niepokojące dolegliwości.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Niestety, usunięcie przebarwień na twarzy nie jest proste. Często zdarza się, że całkowite pozbycie się problemu jest wręcz niemożliwe, a stosowane metody mają za zadanie jedynie zmniejszenie ich widoczności oraz prawdopodobieństwa powstawania kolejnych zmian. Co możesz zrobić, jeśli zauważysz u siebie przebarwienia na twarzy?

  • Pierwszym krokiem powinna być konsultacja ze specjalistą, lekarzem i kosmetologiem. Na podstawie dokładnego wywiadu i po obejrzeniu skóry będą oni w stanie zidentyfikować prawdopodobne przyczyn problemu, ocenić stopień zaawansowania zmian i zaproponować najlepszą metodę leczenia.
  • Czasem wystarczą zmiany w pielęgnacji, w innych przypadkach lepsze efekty przyniosą specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, natomiast u niektórych osób konieczne będzie wprowadzenie leczenia ukierunkowanego na poprawę funkcjonowania całego organizmu.
  • Pamiętaj, że to, co działa u innych, nie musi sprawdzić się również u Ciebie, dlatego ważny jest indywidualny dobór terapii.
Przebarwienia na twarzy przyczyny

Przebarwienia na twarzy – domowe sposoby

To, o co zawsze warto zadbać w przypadku przebarwień na twarzy, to odpowiednia, codzienna, domowa pielęgnacja. Sposób, w jaki na co dzień postępujesz ze swoją skórą i z jakimi kosmetykami ma ona kontakt, jest niezwykle istotny. Przejrzyj więc wszystkie kosmetyki do twarzy, które masz w swojej łazience i upewnij się, że są one dopasowane do potrzeb Twojej skóry. Wybieraj kremy do twarzy i kremy pod oczy dedykowane skórze z przebarwieniami, które będą miały działanie rozjaśniające, pielęgnujące oraz chroniące przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych.

Jakie kremy na przebarwienia twarzy i kosmetyki do pielęgnacji powinnaś sprawdzić?

Niezwykle istotna jest też codzienna ochrona przeciwsłoneczna i stosowanie kremów z filtrem każdego dnia. Promienie UVA docierają do naszej skóry również w zachmurzone, chłodne dni, dlatego pamiętaj, że brak bezpośredniego słońca, nie oznacza, że możesz zrezygnować z ochrony przeciwsłonecznej. Codziennie stosuj krem z filtrem i reaplikuj go co 2-3 godziny w zależności od zaleceń producenta. Unikaj nadmiernego opalania, a podczas lata, czy wakacyjnych wyjazdów staraj się ochronić twarz np. za pomocą czapki z daszkiem, okularów przeciwsłonecznych, czy parasoli.

Muszę też wspomnieć o naturalnych, domowych metodach, po które sięga wiele osób z przebarwieniami twarz. Bardzo popularne jest między innymi przemywanie skóry sokiem z cytryny, stosowanie maseczek z sody oczyszczonej czy nakładanie na skórę plastrów cytryny lub ogórka. Niestety nie są to metody skuteczne w walce z przebarwieniami. Przede wszystkim nie docierają one w głębsze warstwy skóry, co uniemożliwia widoczne i trwałe rozjaśnienie zmian barwnikowych. Co więcej, mogą podrażniać skórę i sprawiać, że będzie bardziej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych.

Zabiegi na przebarwienia na twarzy

Zabiegi na przebarwienia na twarzy

Aby zmniejszyć przebarwienia na twarzy, możesz skorzystać również z zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Szczególnie popularne są:

  • Laseroterapia,
  • Peelingi chemiczne,
  • Mezoterapia mikroigłowa.

Ich zaletą jest fakt, że działają na głębsze warstwy skóry, przez co mogą być skuteczniejsze i przynosić szybsze, bardziej spektakularne efekty. Pamiętaj jednak, że pojedynczy zabieg najczęściej nie wystarczy i na ogół zalecane są serie co najmniej kilku zabiegów. Co więcej, nie każdy zabieg można wykonać u danej osoby – mogą istnieć pewne przeciwwskazania oraz skutki uboczne. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze najlepszą metodę i przeprowadzi zabieg w profesjonalny, bezpieczny sposób.

Podsumowanie

Przebarwienia na twarzy to częsty problem. Mogą wynikać z nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, zaburzeń hormonalnych, a także predyspozycji genetycznych. Ich usunięcie jest bardzo trudne, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli zauważysz u siebie plamy pigmentacyjne, zadbaj o odpowiednią pielęgnację kosmetykami zawierającymi składniki o działaniu rozjaśniającym i ochronnym przed czynnikami zewnętrznymi. Pomocne mogą być również profesjonalne zabiegi kosmetologiczne.

Źródła:

  1. Yang T., Cheng Che E., Impacts of skin disorders associated with facial discoloration on quality of life: Novel insights explaining discordance between life quality scores and willingness to pay, J Cosmet Dermatol, R. 21, cz. 7 (2022), s. 3053-3058

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice