Domowe sposoby na przebarwienia – jak pozbyć się przebarwień naturalnymi sposobami?
Usuń przebarwienia skóry domowymi sposobami. W artykule znajdziesz cenne wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji za pomocą kremów na przebarwienia oraz przykłady naturalnych maseczek.
Spis treści
Na Twojej skórze utrzymują się plamy o brązowym zabarwieniu? Prawdopodobnie masz do czynienia z przebarwieniami, które są następstwem zaburzonej pracy melanocytów i nadprodukcji melaniny. Co zrobić, żeby pozbyć się niechcianych zmian? Do wyboru masz między innymi domowe sposoby obejmujące odpowiednią pielęgnację i stosowanie naturalnych, samodzielnie przygotowanych maseczek. Więcej wskazówek znajdziesz w poniższym artykule.
Jak usunąć przebarwienia na skórze – domowe sposoby
Skóra pokryta przebarwieniami to problem wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z uwagi na fakt, że podłożem zmian pigmentacyjnych są wahania w układzie endokrynnym zachodzące np. podczas ciąży, menopauzy, menstruacji czy terapii hormonalnej, to płeć piękna jest w większym stopniu narażona na powstawanie plam barwnikowych. Niemniej, wiele czynników, w tym nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne, uszkodzenia oraz stany zapalne skóry, dotyczą obu płci, które w równym stopniu chcą się pozbyć nieestetycznych, brązowych przebarwień na twarzy oraz innych obszarach ciała.
Sprawdź między innymi:
- Iwostin Solecrin Lucidin krem na przebarwienia SPF 50+ 50 ml zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną skóry wrażliwej z tendencją do powstawania zmian pigmentacyjnych,
- Ducray MELASCREEN Fluid ochronny przeciw przebarwieniom SPF50+ chroniący przed promieniowaniem UVB, UVA, światłem niebieskim i zanieczyszczeniami o bezzapachowej formule i lekkiej konsystencji.
Wybrany preparat ochronny należy aplikować na skórę około 30 minut przed planowanym wyjściem na świeże powietrze i regularnie reaplikować co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli. Aby uniknąć przebarwień, najlepiej unikać celowego opalania oraz przebywania na słońcu między godziną 11 a 15.
Oprócz ochrony przeciwsłonecznej do codziennej pielęgnacji warto włączyć kremy na przebarwienia bogate w składniki aktywne o udowodnionej skuteczności w niwelowaniu przebarwień. W grupie skutecznych substancji znajdują się witamina C, witamina E, delikatne kwasy owocowe, niacynamid i arbutyna. Odpowiednio dobrany kosmetyk ujednolici koloryt skóry, przywróci naturalny blask, zmniejszy widoczność nieestetycznych przebarwień i rozjaśni je, dążąc do całkowitego ich zniwelowania.
W trakcie usuwania przebarwień kluczowa jest systematyczność, cierpliwość i wytrwałość. Terapia kosmetykami przeznaczonymi do walki z przebarwieniami musi być prowadzona przez kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. Czas trwania kuracji zależy głównie od rodzaju, wielkości oraz nasilenia problemów skórnych. Który kosmetyk wybrać? Sprawdź nasze propozycje:
- Vichy Liftactiv Specialist B3 Serum redukujące przebarwienia i zmarszczki przeznaczony do wszystkich typów cery. W składzie preparatu umieszczono niacynamid w 5% stężeniu, delikatnie złuszczający kwas glikolowy oraz przeciwzmarszczkowy bio-peptyd,
- Pharmaceris W Melacyd Intense, krem wybielający przebarwienia, na noc z bogactwem wartościowych składników aktywnych, takich jak niacynamid, witamina C, papaina, witamina E, a także biomimetyczny peptyd zmniejszający ilość nierównomiernie rozmieszczonej melaniny,
- FlosLek Krem wybielający przebarwienia do miejscowego stosowania na plamy pigmentacyjne na twarzy, dekolcie i dłoniach. Za właściwości kosmetyku odpowiada aktywny kompleks roślinny zmniejszający wytwarzanie enzymu tyrozynazy i ograniczający melanogenezę, czyli proces powstawania barwnika skóry,
- Cetaphil Bright Healthy Radiance krem na dzień rozjaśniający przebarwienia SPF 15, który skutecznie niweluje istniejące zmiany i zapobiega powstawaniu nowych przebarwień, a dodatkowo nawilża, nie powoduje podrażnień i nie uszkadza bariery ochronnej skóry.
Domowe sposoby na przebarwienia to także właściwe oczyszczanie skóry oraz regularne złuszczanie martwego naskórka. Do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami wybieraj produkty łagodne, ale skuteczne.
- W przypadku oczyszczania najlepiej sprawdzą się delikatne żele, pianki i micele, które usuną zanieczyszczenia bez podrażniania skóry oraz toniki bezalkoholowe, które przywrócą naturalne pH skóry.
- Do złuszczania odpowiednie będą formulacje zawierające kwasy AHA, takie jak kwas glikolowy czy mlekowy, które skutecznie usuną martwe komórki naskórka i wspomogą redukcję przebarwień. Alternatywą dla kwasów są peelingi enzymatyczne.
Naturalne sposoby na przebarwienia
Wsparciem kuracji prowadzonej przy użyciu kosmetyków o właściwościach wybielających, są naturalne sposoby. Jak się okazuje, wiele produktów, których używasz na co dzień i które są dostępne w Twoim domu, wykorzystasz w walce z przebarwieniami. Stworzysz z nich proste maseczki pomagające ujednolicić koloryt skóry i rozjaśniające powierzchowne zmiany pigmentacyjne. Warto zaznaczyć, że naturalne mieszanki powinny być traktowane wyłącznie jako uzupełnienie pielęgnacji za pomocą właściwie dobranych do potrzeb skóry kosmetyków.
Samodzielnie przygotowane maseczki należy nakładać systematycznie 2 razy w tygodniu na około 15-20 minut. Ich największą zaletą jest to, że zawierają naturalne składniki znane z korzystnego działania na skórę. Dzięki temu poprawiają jej wygląd, kondycję oraz przyspieszają regenerację naskórka. Przed zastosowaniem wybranego produktu naturalnego na całą twarz, przeprowadź próbę uczuleniową na niewielkim i mało widocznym fragmencie skóry, np. na wewnętrznej stronie przedramienia lub za uchem, i poczekaj co najmniej 24 godziny. Jeśli po upływie tego czasu skóra nie wykazuje negatywnych reakcji, można uznać, że produkt jest bezpieczny do stosowania na większych obszarach twarzy lub ciała.
Z czego przygotować naturalne maseczki na przebarwienia? Poniżej kilka przykładów:
- Maseczka z kurkumy i miodu – w miseczce wymieszaj łyżeczkę kurkumy i łyżeczkę miodu, aż uzyskasz gładką pastę. Możesz dodać jogurt, aby maseczka była łatwiejsza do nałożenia i miała dodatkowe właściwości nawilżające. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu. Pozostaw na skórze przez 10-15 minut i spłucz dokładnie letnią wodą. Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i rozjaśniające, które pomagają w redukcji przebarwień i poprawie kolorytu skóry. Miód działa nawilżająco i antybakteryjnie.
- Maseczka z cytryny i jogurtu – połącz sok z ½ cytryny z 2 łyżkami jogurtu naturalnego. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, unikając kontaktu z oczami, a po około 15 minutach spłucz letnią wodą. Cytryna zawiera kwas cytrynowy, który działa jako naturalny środek złuszczający i rozjaśniający skórę. Jogurt zawiera kwas mlekowy o właściwościach nawilżających i delikatnie złuszczających skórę.
- Maseczka z aloesu i ogórka – obierz ½ ogórka i zblenduj go na gładką masę. Wymieszaj z 2 łyżkami żelu aloesowego. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy, pozostaw przez 15-20 minut, a następnie spłucz dokładnie letnią wodą. Aloes wykazuje właściwości kojące, nawilżające i regenerujące skórę, a ogórek działa odświeżająco i rozjaśniająco. Razem pomagają łagodzić podrażnienia i poprawiają ogólny wygląd skóry.
Poznaj również zioła likwidujące przebarwienia.
Podsumowanie
Przebarwienia są defektem skóry, który u wielu osób powoduje ogromny dyskomfort, obniża pewność siebie i samoocenę. Na szczęście istnieją liczne metody, które pomogą rozprawić się z niedoskonałościami i nierównym kolorytem skóry. Do wyboru są między innymi domowe sposoby, w tym odpowiednia pielęgnacja za pomocą kosmetyków na przebarwienia oraz naturalne maseczki wykorzystujące łatwo dostępne produkty. Aby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się połączenie obu metod. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się plam pigmentacyjnych, a Twoja skóra odzyska promienny wygląd.
Źródła:
- A. Lizak, I. Załęska, A. Matuła, M. Morawiec, M. Wasylewski, Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.3-1.pdf [dostęp 21.05.2024 r.]
- P. Słoma, Preparaty kosmetyczne redukujące przebarwienia: analiza deklarowanych składników aktywnych oraz substancji potencjalnie niebezpiecznych, https://ruj.uj.edu.pl/entities/publication/0c0c518a-4e23-4d49-bad1-9385ed802de6 [dostęp 21.05.2024 r.]
- K. Uzdrowska, M. Górska-Ponikowska, Kosmetyka przeciwsłoneczna jako podstawowa ochrona przed fotostarzeniem, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/12/ACM-2022-01-v7-Uzdrowska-PL.pdf [dostęp 21.05.2024 r.]