Czym jest transepidermalna utrata wody (TEWL) i jak ją ograniczyć?
Transepidermalna utrata wody TEWL wpływa na poziom nawilżenia skóry. Nadmierna ucieczka wody z naskórka objawia się utratą elastyczności i sprężystości. Poznaj sposoby, które pozwolą Ci ograniczyć ten proces.
Spis treści
Transepidermalna utrata wody to naturalny proces odpowiedzialny za odparowanie wody ze skóry. Jej zbyt duża utrata prowadzi do odwodnienia, którego objawy wpływają na organizm i skórę. Na czym polega ten proces i czy można go ograniczyć? Poznaj nasze sposoby na zatrzymanie wody w naskórku.
Co to jest TEWL?
TEWL, czyli transepidermalna utrata wody to parametr, który pozwala określić, jaka ilość wody zostaje utracona przez naskórek w wyniku parowania. TEWL w kosmetyce służy do oceny poziomu nawilżenia skóry. Wraz z upływem czasu skóra traci wilgotność, przez co staje się mniej jędrna i elastyczna. Na suchej skórze bardziej są widoczne zmarszczki i bruzdy. Transepidermalna utrata wody może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od ich wieku.
Nie da się zahamować procesu utraty wody z naskórka. Człowiek codziennie traci około 300-400 ml wody. Jest to konieczne w celu termoregulacji, np. schłodzenia ciała podczas gorączki lub upału. Jeśli ta ilość jest większa, istnieje ryzyko odwodnienia, którego skutki widać także na skórze. Wysoki współczynnik TEWL objawia się:
- utratą elastyczności i sprężystości skóry,
- pojawieniem się niewielkich zmarszczek,
- uczuciem suchości skóry pomimo stosowania kosmetyków nawilżających,
- świądem,
- podatnością na podrażnienia i mikrourazy.
Sprawdź powiązane kategorie:
Co powoduje przeznaskórkową utratę wody?
TEWL, czyli przeznaskórkowa utrata wody może pojawić się u każdego, niezależnie od posiadanej skóry. Brak podjęcia odpowiednich działań może prowadzić do uszkodzenia i podrażnień, co zwiększa ryzyko gromadzenia się na skórze bakterii czy grzybów. Do odwodnienia skóry można doprowadzić nieprawidłową pielęgnacją, która opiera się na składnikach wysuszających. Dochodzi wtedy do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, przez co skóra staje się podatna na szereg czynników zewnętrznych.
Przy naruszonej barierze hydrolipidowej stosowanie samych kremów nawilżających do twarzy może być niewystarczające. Warto swoją pielęgnację uzupełnić o kolejne produkty lub składniki aktywne, które zapobiegną odwodnieniu skóry.
Jak zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody?
Transepidermalna utrata wody jest naturalnym zjawiskiem i nie należy mu zapobiegać. Warto jednak podjąć działania, kiedy utrata jest większa niż powinna. Mocno przesuszona skóra, którą ciężko nawilżyć przy zastosowaniu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, jest sygnałem alarmującym. To moment, kiedy warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia i stosowanym produktom. Nawet z pozoru mało znaczące czynniki, takie jak wilgotność powietrza, mogą być odpowiedzialne za zwiększony TEWL.
- Nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody można zapobiec, utrzymując odpowiednie nawilżenie powietrza. Ogranicz stosowanie klimatyzacji, ponieważ niska temperatura zmniejsza wydzielanie łoju, który jest ważnym składnikiem płaszcza lipidowego. W wyniku tego skóra staje się bardziej narażona na utratę wody z wnętrza.
- Ogranicz również stosowanie drażniących mydeł i silnych detergentów do sprzątania. Sucha skóra na dłoniach często jest wynikiem częstego mycia lub moczenia dłoni, dlatego warto tego unikać lub stosować gumowe rękawiczki.
- W pielęgnacji skup się na produktach, które będą zawierać substancje zapobiegające utracie wody. Są to humektanty, czyli składniki o właściwościach hydrofilowych, higroskopijnych i absorbujących wodę. Często można je znaleźć w emolientach. W kosmetykach są to najczęściej: aloes, kwas hialuronowy, NMF, alantoina i gliceryna. Wiążą one wodę w naskórku i poprawiają nawilżenie skóry, chroniąc ją przed odwodnieniem.
- Równie ważnym elementem w pielęgnacji jest stosowanie kosmetyków chroniących barierę hydrolipidową skóry. Dzięki nim znika problem podrażnienia, przesuszenia i zaczerwienienia. Szukaj emolientów, kremów na bazie olejów roślinnych oraz dermokosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej lub bardzo wrażliwej.
- Do pielęgnacji skóry odwodnionej należy stosować zarówno odpowiednie kosmetyki oczyszczające, jak również kremy i sera do twarzy. Pozwalają one kompleksowo zaopiekować się skórą, zapobiegają przesuszeniu i utracie wody z naskórka. Należy jednak pamiętać, że tylko regularna pielęgnacja będzie przeciwdziałać TEWL. W przypadku męskiej pielęgnacji dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki, które nie będą pozostawiać tłustej warstwy na skórze, a zapobiegną utracie wody. Warto postawić na kremy nawilżające dla mężczyzn, które dodatkowo pozwolą uporać się z suchością i niewielkimi zmarszczkami.
Podsumowanie
Transepidermalna utrata wody jest naturalnym procesem, jednak jeśli jest ona zbyt duża może prowadzić to do odwodnienia. Stosowanie kosmetyków bogatych w substancje nawilżające i zatrzymujące wilgoć wewnątrz skóry pozwoli poprawić kondycję skóry i uniknąć wielu problemów związanych z nadmiernym TEWL.
Źródła:
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
- Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, „Kosmetologia Estetyczna” 2016/2, s. 129-132.
- Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A., Surowce kosmetyczne i ich składniki, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2008.