Pielęgnacja łysej głowy – jak dbać o łysą głowę?
Pielęgnacja łysej głowy nie musi być trudna. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj skuteczne metody na codzienne zabiegi pielęgnacyjne, które zapewnią Twojej skórze estetyczny wygląd i brak podrażnień.
Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja łysej głowy jest mniej wymagająca niż owłosionej. Niestety, aby utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji i zapewnić jej odpowiednie nawilżenie oraz ochronę, trzeba podjąć pewne czynności. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o łysą głowę, a także jakie kosmetyki oraz akcesoria sprawdzą się na co dzień.
Jak pielęgnować łysą głowę?
Dla wielu osób bujna czupryna stanowi ważny element dbałości o wizerunek, a utrata włosów może wpływać na postrzeganie swojej atrakcyjności i wyglądu, a także obniżać samoocenę i pewność siebie. Łysienie jest złożonym zjawiskiem o różnorodnych przyczynach. Podłożem stopniowego przerzedzania się włosów mogą być:
- Uwarunkowania genetyczne,
- Czynniki hormonalne,
- Naturalne starzenie się organizmu,
- Stres, który może zakłócać cykl wzrostu włosów i przyczyniać się do ich wypadania,
- Czynniki środowiskowe, między innymi ekspozycja na szkodliwe substancje chemiczne, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia powietrza.
Samodzielne golenie głowy może być jedną z metod radzenia sobie z łysieniem. Mężczyźni nierzadko decydują się też na taki krok z wygody. Gładka skóra, w przeciwieństwie do włosów, nie wymaga codziennej stylizacji, co może być korzystne dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Łysina pozwala uniknąć też regularnych wizyt u fryzjera, przekładając się na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Na pozbycie się włosów decydują się także panowie, dla których łysa głowa jest po prostu synonimem atrakcyjności.
Sprawdź powiązane kategorie
Dlaczego trzeba pielęgnować łysą głowę?
- Po ogoleniu głowy skóra zdecydowanie mniej się przetłuszczać, co wielu mężczyzn uznaje za zaletę, zwłaszcza jeśli mają tendencję do przetłuszczania się włosów. Należy jednak pamiętać, że brak włosów, czyli swego rodzaju tarczy ochronnej, może prowadzić do przesuszenia i wzmożonego łuszczenia się naskórka.
- Następstwem regularnego golenia jest ponadto szybsze twardnienie skóry i zwiększony przyrost martwego naskórka, wskutek czego dochodzi do zapychania porów i pojawiania się zaskórników.
- Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu niedoskonałości skóry, takich jak przebarwienia czy oparzenia słoneczne, jest ekspozycja nieosłoniętej włosami skóry na promieniowanie UV.
- Pamiętaj, że skłonność do łupieżu nie znika po ogoleniu głowy, dlatego przed podjęciem decyzji o samodzielnym ogoleniu głowy, należy wyleczyć tę dolegliwość.
Istnieje powszechne przekonanie, że łysina jest mniej wymagająca w pielęgnacji. Okazuje się jednak, że brak systematycznej dbałości o skórę ogolonej głowy może w krótkim czasie doprowadzić do dużych problemów, co z pewnością nie wpłynie pozytywnie na estetykę wyglądu. Kluczowe jest dokładne golenie za pomocą wybranego akcesorium, umożliwiającego całkowite usunięcie owłosienia i uzyskanie pożądanej gładkości. W tym celu należy zaopatrzyć się w porządne maszynki do golenia, kosmetyki do golenia i balsamy po goleniu, dzięki którym unikniesz zranień i podrażnień skóry.
Jak pielęgnować łysą głowę? Schemat pielęgnacji obejmuje 4 podstawowe kroki – oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.
Kosmetyki do łysej głowy
Oprócz standardowych preparatów, takich jak pianki i żele do golenia oraz kremy i żele do golenia, w kosmetyczce powinny znaleźć się produkty ułatwiające utrzymanie higieny i codzienną pielęgnację skóry. Wśród nich wymienić można:
- Cerkogel 30, żel keratolityczny do skóry głowy do pielęgnacji nadmiernie wysuszonej skóry, z widocznymi objawami łuszczenia i rogowacenia naskórka. W składzie preparatu znajduje się 30% mocznik, który niweluje świąd, suchość, a także intensywnie nawilża skórę,
- Genactiv Maska z colostrum do skóry głowy i włosów z zawartością colostrum bovinum i mleka klaczy, dzięki czemu usprawnia mikrokrążenie, odżywia, wzmacnia i chroni mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników. Regularna aplikacja zapewnia skórze głowy równowagę hydrolipidową i mikrobiologiczną,
- BANDI Tricho-estetic tricho-peeling oczyszczający do skóry głowy z kwasem mlekowym o działaniu złuszczającym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym, zmiękczającym naskórek mocznikiem, odświeżającą miętą pieprzową oraz estrami oliwy z oliwek zapobiegającymi przesuszeniu skóry,
- Pharmaceris H Stimupeel, oczyszczający peeling trychologiczny do skóry głowy charakteryzujący się naturalną formułą wzbogaconą o piroktonian olaminy o właściwościach antybakteryjnych, a także kofeinę poprawiającą mikrocyrkulację skóry głowy i mocznik zapewniający optymalne nawilżenie,
- Ziaja Med AZS Szampon Oczyszczający Do Wrażliwej Skóry Głowy I Karku zmniejszający łupież i świąd, równoważący florę bakteryjną oraz zapobiegający przesuszeniu naskórka,
- CerkoGel, żel do skóry głowy o intensywnym działaniu nawilżającym, przeznaczony do skóry nadmiernie wysuszonej i łuszczącej się, z zawartością 10% mocznika.
Podsumowanie
Niezależnie od powodu braku włosów regularne nawilżanie, delikatne złuszczanie oraz stosowanie odpowiednich środków do mycia pomaga zachować miękkość i elastyczność skóry. Niezbędna jest również ochrona przeciwsłoneczna, zarówno poprzez używanie kremów z filtrem, jak i noszenie nakryć głowy. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniom skóry spowodowanym promieniowaniem UV. Systematyczna pielęgnacja sprawi, że skóra głowy pozostaje zdrowa i wolna od podrażnień.