Suche łokcie – jakie są przyczyny i jak o nie dbać?

28. 12. 2023 · 6 minut czytania

Suche łokcie? Przeczytaj nasz poradnik z praktycznymi wskazówkami na temat pielęgnacji. W artykule znajdziesz możliwe przyczyny suchych łokci oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z problemem. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Suche łokcie – jakie są przyczyny i jak o nie dbać?

Łokcie to część ciała narażona na częsty kontakt z niekorzystnymi czynnikami, wskutek czego może łatwo dojść do przesuszenia naskórka charakteryzującego się szorstkością, łuszczeniem i uczuciem napięcia. Bardzo sucha skóra jest podatna na infekcje i bolesne podrażnienia. Przeczytaj, co sprawia, że łokcie stają się suche i jak o nie dbać? 

Suche łokcie – przyczyny 

Suche łokcie to często występujący problem. 

  • Nasila się głównie jesienią i zimą, czyli w okresie wzmożonej pracy grzejników, piecyków i klimatyzatorów, które wysuszają powietrze, a tym samym sprzyjają szybszemu odwadnianiu się skóry.  
  • Latem z kolei przyczyn można upatrywać w działaniu słońca, piasku i morskiej wody
  • Utrzymaniu dobrej kondycji naskórka nie sprzyjają ciepłe ubrania. Problem wywołują też: 
    • Kontakt z różnymi powierzchniami, np. opieranie się o biurko lub podłokietniki krzesła, 
    • Stosowanie kosmetyków z silnymi detergentami zaburzającymi równowagę kwasowo-zasadową skóry, 
    • Nieodpowiednia pielęgnacja, podczas której nierzadko zapominamy o tym obszarze ciała.  
  • Wśród przyczyn suchych łokci wymienia się również niewłaściwe nawodnienie organizmu. Skutkuje ono utratą jędrności, elastyczności oraz zmniejszeniem odporności skóry na czynniki zewnętrzne. Problemem są też niedobory w diecie, które mogą niekorzystnie wpływać na stan skóry.  
  • Jeśli na co dzień dbasz o urozmaicony jadłospis, pamiętasz o nawadnianiu i regularnie pielęgnujesz skórę na łokciach, a mimo to nadal jest szorstka, zgrubiała, nadmiernie się łuszczy, przyczyną może byćstan chorobowy, np.: 
    • Łuszczyca, 
    • Egzema, 
    • Atopowe Zapalenie Skóry, 
    • Niedoczynność tarczycy. 

W takiej sytuacji zaleca się konsultację z lekarzem w celu wykluczenia lub potwierdzenia chorób dermatologicznych i ewentualne podjęcie specjalistycznego leczenia. 

Poznaj sposoby na suche dłonie

Suche łokcie – przyczyny 

Jak dbać o suche łokcie? 

Choć suche łokcie mogą być jednym z objawów chorobowych, nie ma potrzeby panikować. W zdecydowanej większości przypadków problemy z przesuszeniem są przejściowe i pojawiają się wskutek wzmożonego działania czynników zewnętrznych. Tym bardziej, jeśli na co dzień zapominasz o systematycznym złuszczaniu, nawilżaniu i natłuszczaniu tego obszaru za pomocą odpowiednich dermokosmetyków do ciała.  

Co zatem zrobić i jak zaradzić suchym łokciom? Przede wszystkim musisz unikać zaniedbań pielęgnacyjnych i zatroszczyć się o kondycję skóry. W Twojej rutynie na stałe powinny zagościć kremy do ciała, balsamy do ciała, masła do ciała i inne formulacje zawierające składniki, których właściwości skupiają się na regeneracji, odżywieniu, ochronie i łagodzeniu objawów przesuszenia. W produktach pielęgnacyjnych szukaj przede wszystkim:  

  • Olejów i naturalnych ekstraktów roślinnych,  
  • Witamin A i E,  
  • Masła shea lub masła kakaowego,  
  • Pantenolu,  
  • Alantoiny,  
  • Kwasu hialuronowego, 
  • Mocznika. 

Czym smarować suche łokcie? Sprawdź nasze propozycje! 

  • Weleda Skin Food, krem do pielęgnacji wyjątkowo suchej skóry z łagodzącymi ekstraktami z rumianku, nagietka lekarskiego i fiołka trójbarwnego. Dzięki dodatkowi olejków i wosku pszczelego wygładza i zwiększa poziom nawilżenia, chroni naskórek oraz wspiera odnowę komórkową. 
  • Manuka Health regenerująco-ochronny balsam z miodem manuka, woskiem pszczelim, ekstraktem z nagietka lekarskiego, olejem z pestek moreli i witaminą E, które koją podrażnioną i przesuszoną skórę z tendencją do pękania. 
  • Balneokosmetyki masło do ciała malinowe zawierające leczniczą wodę siarczkową, wyciąg z alg, olej arganowy i z awokado, masło shea oraz masło makadamia, dzięki czemu silnie i długotrwale nawilża, odżywia. Kosmetyk sprawdzi się również na innych przesuszonych obszarach ciała, chroniąc je przed działaniem czynników zewnętrznych. 
  • MyVita, masło kakaowe nierafinowane 100% o naturalnym kolorze i przyjemnym aromacie. Wyjątkowa biozgodność z ludzką skórą przekłada się na bezpieczeństwo stosowania przez osoby w każdym wieku i znikome prawdopodobieństwo reakcji uczuleniowych. 
Jak dbać o suche łokcie? 

Ciekawą grupą produktów są kosmetyki konopne, które, dzięki zawartości pochodnych konopi, mogą poprawiać witalność i kondycję skóry, przywracać jej zdrowy koloryt, nawilżać i uelastyczniać naskórek.  

Dobrym wyborem dla przesuszonej skóry na łokciach są także olejki do ciała, bogate w ekstrakty roślinne, np. Kneipp Olejek do ciała Beauty oil Róża z oliwą z oliwek, olejkiem różanym i olejkiem z krokosza barwierskiego. Produkt wykazuje właściwości wygładzające, zmiękczające, nawilżające i rozjaśniające przebarwienia, a ponadto wzmacnia włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje lepszym napięciem i zwiększoną jędrnością naskórka. 

Dla jeszcze lepszych efektów zadbaj o skórę na łokciach już na etapie kąpieli czy prysznica. Jeśli borykasz się z dokuczliwą suchością, zrezygnuj z żeli pod prysznic zawierających agresywne substancje myjące, a w zamian postaw na delikatne formulacje emolientowe, które przyspieszają regenerację, łagodzą podrażnienia, wygładzają skórę, a także ograniczają utratę wody przez naskórek lub olejki do kąpieli. Zobacz między innymi Linomag, olejek do kąpieli dla dzieci i niemowląt, skóra wrażliwa, sucha i alergiczna z olejem lnianym bogatym w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i naturalny wyciąg z rumianku, który niweluje stany zapalne i zmiany skórne, a do tego natłuszcza i uelastycznia, zapobiegając przesuszeniu. 

Sposoby na suche łokcie 

Suche łokcie wymagają przede wszystkim systematycznego nawilżania i natłuszczania. Niestety nawet najlepszy kosmetyk nie zadziała, jeśli nie pozbędziesz się martwego naskórka, który skutecznie blokuje wnikanie substancji odżywczych z kosmetyków. Złuszczanie możesz wykonać już pod prysznicem za pomocą gąbki lub specjalnej rękawicy. Możesz również wykorzystać peelingi dostępne w drogeriach. Alternatywą dla gotowych produktów są mieszanki, które z łatwością przyrządzisz z surowców dostępnych w domu. Jak przygotować peeling na suche łokcie

  • Połącz 2 łyżki cukru z łyżką oliwy z oliwek i wymieszaj do uzyskania gęstej pasty, wmasuj w łokcie, a następnie spłucz letnią wodą. 
  • Inną opcją jest połączenie cukru lub soli morskiej z sokiem z cytryny, które działa złuszczająco, a także rozjaśniająco. Nałóż powstałą papkę na łokcie, pozostaw na ok. 15 minut i zmyj peeling letnią wodą. 
Sposoby na suche łokcie 

Co oprócz peelingu? Skuteczne sposoby na suche łokcie to również maseczki, dzięki którym skóra będzie gładka, miękka i przyjemna w dotyku. W roli maseczki sprawdzą się domowe mieszanki, ale też pojedyncze produkty aplikowane bezpośrednio na przesuszoną skórę na łokciach, takie jak żel aloesowy, olej kokosowy czy oliwa z oliwek, które wystarczy wetrzeć w łokcie i pozostawić do wchłonięcia. Jeśli dysponujesz czasem, możesz przyrządzić domowy kompres odżywczy i stosować zamiennie z recepturami drogeryjnymi. 

  • Maseczka z oliwy z oliwek i miodu – wymieszaj 2 łyżki oliwy z łyżką miodu i nanieś mieszankę na łokcie, delikatnie masując. Pozostaw na około 15-20 minut, spłucz letnią wodą. 
  • Maseczka bananowa – rozgnieć jednego dojrzałego banana, aby uzyskać gładką masę, a następnie nałóż ją na łokcie. Pozostaw na ok. 30 minut i spłucz. 
  • Maseczka z siemienia lnianego – zagotuj 2-3 łyżki ziaren ze szklanką wody i odstaw na ok. godzinę. Po tym czasie powinien powstać charakterystyczny, gęsty kleik, który należy nałożyć na łokcie i pozostawić do wyschnięcia, na ok. 20 minut, a następnie zmyć go delikatnie letnią wodą. 

Zapobieganie suchym łokciom to również działania od wewnątrz. Przyjrzyj się swojej diecie. Uwzględnij w jadłospisie produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby morskie, olej lniany, olej rzepakowy, orzechy włoskie), świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Nie zapominaj również o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie, niezbędnej do utrzymania nawilżonej i elastycznej skóry nie tylko na łokciach.  

Podsumowanie 

Suche łokcie to problem skórny, którego podłożem mogą być brak nawilżenia, niewłaściwa pielęgnacja skóry, wpływ warunków atmosferycznych, a także niektóre schorzenia. Aby przywrócić skórze elastyczność, optymalny poziom nawilżenia i zdrowy wygląd, niezbędna jest regularna pielęgnacja, uwzględniająca potrzeby skóry, a także właściwie zbilansowana dieta, bogata w kluczowe dla kondycji skóry składniki odżywcze. Jeśli pomimo starań problem nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem w celu wykluczenia chorób ogólnoustrojowych lub dermatologicznych. 

Źródła:

  1. M. Sikorska, R. Nowicki, A. Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2353385415001222 [dostęp 14.12.2023 r.]
  2. Jałowska M., Adamska K., Leczenie objawów i dolegliwości wywołanych suchością skóry, Aesthetica 2017; 2 (20): 86–90.
  3. D. Mleczko, Spożycie kwasów omega-3 w diecie, a stan skóry, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/295603 [dostęp 14.12.2023 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice