SPF – co to znaczy oraz dlaczego jest istotne w codziennej pielęgnacji?
Stosowanie kosmetyków z SPF to jeden z ważnych elementów codziennej pielęgnacji. Pozwalają one chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jak przebarwienia, zmarszczki, zaczerwienienie czy nowotwory skóry. Dowiedz się, co oznacza SPF i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Spis treści
Ochrona przed promieniowaniem UV jest ważnym filarem pielęgnacji skóry. Stosowanie kosmetyków z SPF chroni skórę przed przebarwieniami, szybszym starzeniem i głębokimi zmarszczkami. Nie są to jednak wszystkie zalety tego rodzaju kosmetyków. Dowiedz się, dlaczego stosowanie kremów z SPF jest tak istotne!
Co to jest SPF?
Na wielu kosmetykach do pielęgnacji lub makijażu można zauważyć oznaczenie SPF. Co ono oznacza? Jest to wskaźnik wykorzystywany do oceny ochrony przed promieniowaniem UVB, czyli tym, które nadaje skórze brązowy odcień, ale również powoduje poparzenia słoneczne. Wysokość SPF pozwala określić, jak długo po zastosowaniu konkretnego kosmetyku można przebywać na słońcu, aż do momentu, kiedy na skórze pojawi się zaczerwienienie.
Stosowanie kremu z SPF jest wskazane codziennie, również w zimie. Produkt pozwala przebywać na słońcu bez ryzyka powstania zaczerwienień, przebarwień, a w dłuższej perspektywie czasu – nowotworów skóry. Dzięki zastosowaniu kremu z filtrem nie musisz rezygnować całkowicie z opalania, a możesz czerpać ze słońca pozytywne korzyści.
Co oznacza skrót SPF?
Skrót SPF (z języka ang. Sun Protection Factor) tłumaczy się na język polski jako współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Stosuje się go nie tylko w kremach do opalania, ale również w produktach do pielęgnacji twarzy, podkładach czy pomadkach do ust. Sam skrót SPF oznacza jednak niewiele – bardzo ważna jest liczba, jaka znajduje się tuż po nim. Określa ona, jak wysoką ochronę ma dany produkt:
- SPF 6 zapewnia niską ochronę,
- SPF 15 – średnią,
- SPF powyżej 30 chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych najmocniej i najdłużej.
Sprawdź także: Jaki filtr do opalania wybrać?
Jak działa SPF?
Wartość SPF na kosmetykach jest ustalana na podstawie minimalnej dawki promieniowania słonecznego, jaka powoduje powstanie rumienia na skórze zabezpieczonej kremem w stosunku do tej, która nie ma go nałożonego. Przyjmuje się, że bez jakiejkolwiek fotoprotekcji można przebywać na słońcu przez 10 minut. Produkt z SPF 15 wydłuża ten czas 15 razy, co oznacza, że od momentu ekspozycji skóry na słońce do pojawienia się rumienia może minąć 150 minut. Co oznacza SPF 50? Taka wartość zapewnia skórze aż 50 razy dłuższy czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Brzmi nieźle, prawda? Nie do końca jednak działa to tak, jak byśmy tego oczekiwali.
SPF 50 czy SPF 10 chronią skórę przez określony czas przed słońcem, ale tylko w idealnych warunkach. Niestety, z każdą godziną ochrona maleje, zwłaszcza pod wpływem potu, wycierania skóry czy kontaktu z wodą. Niezbędne jest wtedy reaplikowanie kosmetyku. Właśnie dlatego zalecany jest krem SPF 50, który zapewnia dłuższą ochronę przed słońcem, a także eliminuje 98% promieniowania UVB. Produkty z dużo niższym faktorem przeciwsłonecznym działają zdecydowanie słabiej i mogą eliminować jedynie 40-50% promieni UVB, co zwiększa ryzyko poparzeń, raka skóry czy powstania przebarwień. Jaki SPF wybrać na co dzień? Przede wszystkim taki, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb.
Co daje SPF i kiedy go stosować?
Promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na skórę, zwłaszcza w aspekcie starzenia. Przyspiesza powstawanie głębokich zmarszczek, przebarwień, teleangiektazji, a także zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Promieniowanie UVB uszkadza DNA komórek skóry, a także niszczy kolagen i elastynę – białka odpowiedzialne za jędrność i elastyczność. Z czasem skóra zaczyna być wiotka, przesuszona, matowa i szorstka. Stosowanie kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym przeciwdziała tym procesom. Często również poza działaniem ochronnym dodatkowo pielęgnuje skórę, nawilżając ją lub redukując zaczerwienienia.
Należy jednak pamiętać, że skóra jest chroniona przed słońcem jedynie w momencie, gdy krem SPF do twarzy jest prawidłowo zaaplikowany. W pierwszej kolejności należy zdecydować się odpowiedni kosmetyk – do wyboru są filtry chemiczne oraz SPF mineralne. Najlepiej dopasować je do potrzeb skóry.
- Do cer wrażliwych, alergicznych czy ze skłonnością do atopii lepszym rozwiązaniem będą filtry mineralne.
- Posiadacze cer tłustych, trądzikowych i mieszanych powinni stosować filtry chemiczne, ponieważ nie będą nasilać niedoskonałości.
Poznaj ranking kremów z filtrem 50 do twarzy.
Pamiętaj! Krem z SPF należy aplikować codziennie, przez cały rok. Wiele osób pomija kosmetyki zawierające SPF w pochmurne dni oraz w zimie. To duży błąd, ponieważ promieniowanie UVB jest niewidoczne dla oczu i może uszkadzać skórę przez cały rok. Aby ochrona przeciwsłoneczna była jak najlepsza, istotna jest także ilość nakładanego kosmetyku. Na ochronę całej twarzy i szyi powinno się przeznaczyć około 1-1,25 ml kremu z filtrem. Objętość tą możesz odmierzyć w łatwy sposób, nakładając krem na długość dwóch palców.
Kosmetyk należy nakładać codziennie rano, na oczyszczoną i wypielęgnowaną skórę, przynajmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Zanim jednak zastosujesz krem z filtrem, odczekaj kilka minut. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że właściwie się wchłonął. Jeśli nakładasz makijaż, uwzględnij również kilkuminutową przerwę pomiędzy aplikacją kosmetyków. W ciągu dnia reaplikuj kosmetyk co 2-3 godziny, a także po każdej aktywności fizycznej, wytarciu twarzy czy kontakcie z wodą.
Dowiedz się więcej o kremie do opalania z filtrem.
SPF w codziennej pielęgnacji
Na rynku dostępnych jest wiele kremów z filtrem przeznaczonych do stosowania na co dzień, jak i również kosmetyków dedykowanych do opalania. Różnią się pod wieloma względami – od wysokości ochrony przeciwsłonecznej, aż do zawartości dodatkowych składników. Wybierając najlepszy SPF pod makijaż, warto kierować się szybkością wchłaniania. Im szybciej produkt się wchłania, tym krótsza będzie Twoja poranna rutyna. Zwróć uwagę na kosmetyki BB zawierające w sobie ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli stosujesz taki produkt, pamiętaj, aby wcześniej zaaplikować na skórę krem z filtrem. Tylko wtedy zapewnisz skórze odpowiedni poziom ochrony. Jaki filtr do opalania wybrać? Najlepiej jak najwyższy, w szczególności, jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz.
Kosmetyki z SPF to nie tylko kremy do twarzy. Konieczna jest ochrona innych części ciała. Na działanie promieni słonecznych narażone są przede wszystkim dłonie, o których często się zapomina. Codziennie rano warto nałożyć na nie kosmetyk chroniący przed promieniowaniem UV. Nie zapominaj również o włosach. Kosmetyki przeciwsłoneczne mogą być dostępne w formie wygodnego sprayu czy wygładzającego kremu. Twoje usta również są narażone na ekspozycję słoneczną. Pod jej wpływem stają się suche, podrażnione i zaczerwienione. Codziennie stosuj pomadki z SPF, które nawilżą tę delikatną partię i zapewnią jej ochronę.
Sprawdź: SPF do włosów – ranking, dzięki któremu wybierzesz idealny kosmetyk dla potrzeb Twoich włosów.
Podsumowanie
Po co jest SPF w kosmetykach? To właśnie filtry zapewniają ochronę Twojej skórze przed promieniowaniem UVB. Sięgaj po produkty z SPF 50, zwłaszcza jeśli często przebywasz na słońcu lub masz wrażliwą i skłonną do alergii skórę. Dzięki nim spowolnisz proces starzenia się skóry, a także ochronisz ją przed zmianami nowotworowymi.
Źródła:
- H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3), s. 596-601.
- A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
- M. Krzyżostan, Ochrona przeciwsłoneczna. Fakty i mity na temat działania filtrów słonecznych, Cosmetic reporter, 2018;7-12: s. 126-128.