Profilaktyka zdrowia - blog

  (26)

Niewłaściwa dieta, stres, brak aktywności fizycznej, używki – to tylko niektóre przyczyny chorób. Żeby zadbać o odporność organizmu i zminimalizować ryzyko pojawienia się przewlekłych schorzeń, warto zadbać o profilaktykę. O czym pamiętać? Wskazówki znajdziesz na naszym blogu.

Na czym polega profilaktyka zdrowia? Przeczytaj porady z naszego bloga!

Na wiele chorób nie mamy wpływu. Część fundujemy sobie sami, dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowia. W jej ramach wyróżnia się fazy, takie jak:

  • Profilaktyka pierwotna (I fazy) – jest ukierunkowana na zmniejszenie ryzyka zachorowania, obejmuje działania związane z edukacją, szczepieniem,
  • Profilaktyka wtórna (II fazy) – polega na zatrzymaniu choroby w początkowym stadium, w tym celu przeprowadza się m.in. badania przesiewowe lub okresowe,
  • Profilaktyka III fazy – wiąże się z leczeniem oraz rehabilitacją w celu ograniczenia dolegliwości chorobowych lub powikłań.

Nasi eksperci zdradzają, jak powinna wyglądać zdrowotna profilaktyka. Blog porusza również zagadnienia związane z objawami poszczególnych chorób. Tłumaczymy ponadto, na czym polegają badania przesiewowe.

Zadbaj o zbilansowana dietę, czyli domowe sposoby na zdrowie!

Do istotnych elementów zalicza się również zróżnicowana dieta. W menu muszą znajdować się warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, nabiał, mięso, produkty zbożowe. Zaleca się również unikać przetworzonej żywności. W przypadku niedoboru witamin i minerałów należy zadbać o uzupełnienie diety o suplementy. Kiedy je stosować i o czym pamiętać, komponując zestaw dań - m.in. tego dowiesz się, czytając nasze porady blogowe.

Przeczytaj nasze wskazówki o profilaktyce i dowiedz się, dlaczego sport to zdrowie!

Jakie są jeszcze domowe sposoby na zdrowie? Blog porusza tematykę związaną z aktywnością fizyczną. Jak podaje WHO, ruch:

  • Poprawia stan psychiczny,
  • Polepsza jakość snu,
  • Zapobiega otyłości
  • Minimalizuje ryzyko chorób cywilizacyjnych.

WHO zaleca tygodniowo co najmniej 150-300 minut treningów aerobowych o umiarkowanej aktywności lub 75-150 minut ćwiczeń aerobowych o wysokiej intensywności (wytyczne dla osób od 18-64 lat).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki zdrowia? Koniecznie zapoznaj się z artykułami z naszego bloga!

checkout.warnings.Notice