Profilaktyka zdrowia - blog
(26)Niewłaściwa dieta, stres, brak aktywności fizycznej, używki – to tylko niektóre przyczyny chorób. Żeby zadbać o odporność organizmu i zminimalizować ryzyko pojawienia się przewlekłych schorzeń, warto zadbać o profilaktykę. O czym pamiętać? Wskazówki znajdziesz na naszym blogu.
Na czym polega profilaktyka zdrowia? Przeczytaj porady z naszego bloga!
Na wiele chorób nie mamy wpływu. Część fundujemy sobie sami, dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowia. W jej ramach wyróżnia się fazy, takie jak:
- Profilaktyka pierwotna (I fazy) – jest ukierunkowana na zmniejszenie ryzyka zachorowania, obejmuje działania związane z edukacją, szczepieniem,
- Profilaktyka wtórna (II fazy) – polega na zatrzymaniu choroby w początkowym stadium, w tym celu przeprowadza się m.in. badania przesiewowe lub okresowe,
- Profilaktyka III fazy – wiąże się z leczeniem oraz rehabilitacją w celu ograniczenia dolegliwości chorobowych lub powikłań.
Nasi eksperci zdradzają, jak powinna wyglądać zdrowotna profilaktyka. Blog porusza również zagadnienia związane z objawami poszczególnych chorób. Tłumaczymy ponadto, na czym polegają badania przesiewowe.
Zadbaj o zbilansowana dietę, czyli domowe sposoby na zdrowie!
Do istotnych elementów zalicza się również zróżnicowana dieta. W menu muszą znajdować się warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, nabiał, mięso, produkty zbożowe. Zaleca się również unikać przetworzonej żywności. W przypadku niedoboru witamin i minerałów należy zadbać o uzupełnienie diety o suplementy. Kiedy je stosować i o czym pamiętać, komponując zestaw dań - m.in. tego dowiesz się, czytając nasze porady blogowe.
Przeczytaj nasze wskazówki o profilaktyce i dowiedz się, dlaczego sport to zdrowie!
Jakie są jeszcze domowe sposoby na zdrowie? Blog porusza tematykę związaną z aktywnością fizyczną. Jak podaje WHO, ruch:
- Poprawia stan psychiczny,
- Polepsza jakość snu,
- Zapobiega otyłości
- Minimalizuje ryzyko chorób cywilizacyjnych.
WHO zaleca tygodniowo co najmniej 150-300 minut treningów aerobowych o umiarkowanej aktywności lub 75-150 minut ćwiczeń aerobowych o wysokiej intensywności (wytyczne dla osób od 18-64 lat).
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki zdrowia? Koniecznie zapoznaj się z artykułami z naszego bloga!
Do czego służą bańki bezogniowe i jak je stawiać?
Stawianie baniek bezogniowych to popularny, domowy sposób na przeziębienie i bóle mięśniowe. Wyjaśniamy, na czym polega ich działanie oraz jak prawidłowo ich używać.Przebarwienia pozapalne – czym są i jak się ich pozbyć?
Przebarwienia pozapalne to często pozostałości po przebytym trądziku, ale nie tylko. Przeczytaj, jakie są przyczyny przebarwień pozapalnych na twarzy i ciele oraz poznaj najskuteczniejsze metody walki ze zmianami skórnymi.Przebarwienia hormonalne – jak sobie z nimi radzić?
Borykasz się z przebarwieniami hormonalnymi skóry? Podpowiadamy, jak możesz sobie z nimi poradzić. Tłumaczymy, jakie badania hormonalne może zalecić Ci lekarz.Kąpiel solankowa – na co pomaga i jak się do niej przygotować?
Kąpiel solankowa to popularny zabieg w uzdrowiskach. Jak działa i na co pomaga? Kiedy się go stosuje i jak się przygotować? Odpowiadamy na te i inne pytania!Krosty na głowie – od czego robią się wypryski na głowie i jak sobie z nimi radzić?
Masz problem z krostami na głowie? W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn pojawiania się wyprysków na skórze głowy i domowe sposoby ich leczenia.Skóra nadreaktywna – jak ją rozpoznać i jak ją leczyć?
Podrażnienia, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie skóry? Te dolegliwości mogą być oznaką jej nadreaktywności. Podpowiadamy, jak rozpoznać i pielęgnować skórę nadreaktywną.Wolne rodniki – czym są i jaki mają wpływ na skórę?
Wolne rodniki są przyczyną szybszego starzenia się skóry. Podpowiadamy, jak powstają, jak działają oraz jak skutecznie je zwalczać, aby jak najdłużej utrzymać młody wygląd.Uczulenie na twarzy – przyczyny, objawy, leczenie
Masz uczulenie na twarzy i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz produkty do pielęgnacji skóry twarzy.