Krosty na głowie – od czego robią się wypryski na głowie i jak sobie z nimi radzić?
Masz problem z krostami na głowie? W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn pojawiania się wyprysków na skórze głowy i domowe sposoby ich leczenia.
Krosty na głowie, choć mało widoczne, mogą być tak samo uciążliwe jak na pozostałych obszarach ciała. Wykwity mają różnorodne podłoże, między innymi zapalenie mieszków włosowych, niewłaściwe dbanie o higienę, a nawet zaniedbanie zdrowego stylu życia. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z wypryskami na głowie? W artykule znajdziesz pomocne wskazówki!
Wypryski na głowie – przyczyny
Owłosiona skóra głowy to obszar, który podobnie jak inne części ciała narażony jest na powstawanie wyprysków. Jest również wystawiona na agresywne czynniki mechaniczne, chemiczne i termiczne – produkty pielęgnacyjne, szczotkowanie, tarcie ręcznikiem czy stylizacja z użyciem suszarki, lokówki lub prostownicy.
- Krosty na głowie mogą być przyczyną ogromnego dyskomfortu,
- Zmianom wypełnionym treścią ropną nierzadko towarzyszy bolesność, szczególnie podczas ucisku, a także uciążliwy świąd utrudniający codzienne funkcjonowanie,
- W niektórych przypadkach krosty mogą się łuszczyć, a włosy przetłuszczać szybciej niż dotychczas lub nadmiernie wypadać,
- Co ważne, problem może wystąpić zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci,
- U maluchów w wieku przedszkolnym i szkolnym obecność swędzących krost na głowie często świadczy o wszawicy – chorobie pasożytniczej wywołanej przez wesz głowową Pediculus capitis.
Aby lepiej zrozumieć mechanizm powstawania wyprysków na głowie, poniżej przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych przyczyn wraz z możliwymi środkami zapobiegawczymi i działaniami leczniczymi.
Trądzik
Krosty na głowie są często jednym z objawów trądziku pospolitego występującego u młodzieży w okresie dojrzewania oraz u osób dorosłych. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które na co dzień borykają się z cerą trądzikową. U jej podłoża leżą między innymi wahania gospodarki hormonalnej zaburzające czynność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skóry, zanieczyszczeniami i resztkami makijażu, blokując pory skóry. To z kolei tworzy idealne środowisko do namnażania się bakterii Propionibacterium acnes, prowadząc do stanu zapalnego. Wynikiem wspomnianego procesu są wypryski, zaskórniki, pryszcze lub torbiele na skórze głowy, a także na twarzy, dekolcie czy plecach.
Sprawdź kosmetyki na trądzik.
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny dotyczący mieszka włosowego, czyli niewielkiej szczeliny w skórze, z której wyrastają włosy. Zapalenie jest skutkiem infekcji pojawiającej się wskutek nieprawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, które zaburzają naturalną mikroflorę bakteryjną skóry głowy. Osłabiona bariera ochronna ułatwia wnikanie patogenów – bakterii, wirusów, grzybów w głąb mieszka, gdzie dochodzi do ich namnażania. Typowe objawy zapalenia obejmują zaczerwienienie, obrzęk, ból, swędzenie oraz pojawianie się krostek lub wrzodów wokół mieszków włosowych.
Grzybica skóry głowy
Krosty na głowie mogą pojawić się również w przypadku grzybicy skóry głowy – choroby infekcyjnej wywołanej przez grzyby dermatofitowe. Grzybica dotyka najczęściej osoby z obniżoną odpornością po długotrwałym stosowaniu antybiotyków i sterydów, a także osoby zaniedbujące kwestię higieny skóry głowy. W przebiegu grzybicy, oprócz występowania zmian skórnych, mogą pojawić się również stan zapalny, świąd, zaczerwienienie skóry oraz nadmierne wypadanie włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna obejmująca obszary ciała bogate w gruczoły łojowe, takie jak owłosiona skóra głowy czy klatka piersiowa. Choroba objawia się zaczerwienieniem, krostkami, łuszczeniem skóry, świądem oraz obecnością charakterystycznych tłustych łusek o żółtawym zabarwieniu. Przyczyny dermatozy nie są do końca poznane, ale uważa się, że rolę w jej powstawaniu mogą odgrywać czynniki genetyczne, nadaktywność gruczołów łojowych, grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur i jego interakcja z komórkami naskórka oraz zaburzenia bariery naskórkowej. Choroba wymaga zwykle regularnej opieki dermatologicznej.
Niewłaściwa pielęgnacja i inne przyczyny wyprysków na głowie
Brak odpowiedniej higieny, stosowanie agresywnych środków myjących, nadmierna ekspozycja na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji włosów (substancje drażniące, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, parabeny, silikony), używanie zbyt gorącej wody podczas mycia, a także zbyt częste lub rzadkie mycie skóry głowy to czynniki, które mogą podrażniać skórę i osłabiać naturalną barierę hydrolipidową, prowadząc do stanów zapalnych i pojawienia się krost.
Oprócz wymienionych wyżej, za kondycję skóry odpowiadają również czynniki, takie jak:
- Przewlekły stres,
- Błędy żywieniowe,
- Codzienne nawyki, między innymi częste dotykanie włosów, agresywne rozczesywanie włosów, a nawet noszenie nakryć głowy powodujących tarcie o skórę.
Krosty na głowie – domowe sposoby
Skuteczność leczenia zmian skórnych na głowie zależy w dużej mierze od trafnej diagnozy i odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku nasilania się problemów dermatologicznychnależy skonsultować stan skóry z dermatologiem, zwłaszcza w przypadku podejrzenia, że krosty mają podłoże chorobowe. W zależności od stopnia zaawansowania wykwitów lekarz zaleci stosowanie odpowiednich leków na trądzik. Z uwagi na trudność prowadzenia leczenia miejscowego za pomocą maści lub kremów farmakoterapia wyprysków na skórze głowy jest najczęściej doustna. Należy przy tym podkreślić, że krosty, ropnie oraz podskórne grudki nie powinny być rozdrapywane ani wyciskane, ponieważ może to doprowadzić do przeniesienia stanu zapalnego na inne obszary ciała.
Niezwykle istotnym czynnikiem pomagającym zredukować wypryski na głowie są domowe sposoby, czyli uważna pielęgnacja i dbałość o właściwą higienę skóry głowy. Do jej dobrej kondycji przyczynia się przede wszystkim systematyczne oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka, co minimalizuje ryzyko odkładania się na skalpie nadmiaru sebum i zatykania mieszków włosowych.
- Zwróć uwagę, by szampon był łagodny, a jego skład wolny od agresywnych, wysuszających detergentów.
- Nadmierne wytwarzanie sebum i zablokowanie ujścia gruczołów łojowych wynikają często z obecności silikonów, parabenów i substancji drażniących (w tym zapachowych i barwiących), dlatego przyjrzyj się formulacjom stosowanych kosmetyków i wyeliminuj te, które mogą potęgować problem.
- Zrezygnuj również z ciężkich, olejowych masek i odżywek do włosów, które mogą zapychać pory.
W oczyszczeniu skóry i usunięciu zalegającego martwego naskórka pomagają peelingi do skóry głowy. Trychologiczny peeling do skóry głowy należy wykonywać raz w tygodniu, przed myciem włosów. Sprawdź między innymi:
- BANDI Tricho-estetic tricho-peeling oczyszczający do skóry głowy z zawartością kwasu mlekowego, mocznika, mięty pieprzowej i estrów oliwy z oliwek,
- Element Peeling trychologiczny do skóry głowy Bazylia + kwasy AHA, który odblokowuje pory i usuwa zrogowaciały naskórek, zanieczyszczenia oraz pozostałości po kosmetykach, a w jego składzie znajduje się ekstrakt z korzeni włośnikowych bazylii oraz skoncentrowane ekstrakty z marakui i cytryny,
- Pharmaceris H Stimupeel, oczyszczający peeling trychologiczny do skóry głowy oparty na substancjach enzymatycznych i mechanicznych, takich jak papaina czy łupiny z pestek moreli,
- Biolaven organic Peeling do skóry głowy Olej z pestek winogron & Olejek lawendowy o wegańskiej recepturze bazującej na kwasie salicylowym, pestkach winogron, oliwie z oliwek, oleju z pestek winogron i olejku rycynowym,
- Tołpa Dermo Hair, trychologiczny peeling do skóry głowy, który zmniejsza wydzielanie sebum, przywraca równowagę skóry, łagodzi świąd i podrażnienia, a także pobudza mechanizmy regenerujące,
- Barwa Naturalna Peeling trychologiczny Octowy ze składnikami o działaniu oczyszczającym, nawilżającym i regenerującym na skórę głowy i włosy.
Domowe sposoby pomocne w walce z krostami na głowie to także preparaty punktowe na wypryski. Stosowanie ich pomiędzy pasmami może być utrudnione, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć produktu w przypadku wyprysków na linii włosów, karku czy za uszami. Warto wypróbować między innymi maść cynkową czy olejek herbaciany (rozcieńczony innym olejkiem) normalizujący pracę gruczołów łojowych.
Inne domowe sposoby na krosty na głowie to np.:
- Rezygnacja z częstego suszenia włosów i stylizacji na gorąco,
- Powstrzymanie się od drapania i wyciskania zmian,
- Częsta wymiana ręczników i pościeli,
- Wyeliminowanie produktów do stylizacji,
- Zmiana nawyków żywieniowych – do diety warto wprowadzić kwasy omega-3, owoce i warzywa, orzechy i warzywa strączkowe.
Podsumowanie
Mniejsze lub większe wypryski na głowie to uciążliwy problem dermatologiczny, który może mieć różne przyczyny. W przypadku zmian chorobowych (grzybica, ŁZS, zapalenie mieszków włosowych) niezbędna będzie konsultacja medyczna i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia. Oprócz tego zadbaj o właściwą higienę i pielęgnację z użyciem produktów kosmetycznych o działaniu oczyszczającym, seboregulującym i regenerującym.
Źródła:
- A. Galęba, B. Bajurna, Grzybica skóry owłosionej, http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2014/1/49_1_51_2014.pdf [dostęp 05.05.2024 r.]
- M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf [dostęp 05.05.2024 r.]
- M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-7.pdf [dostęp 05.05.2024 r.]