Kąpiel solankowa – na co pomaga i jak się do niej przygotować?
Kąpiel solankowa to popularny zabieg w uzdrowiskach. Jak działa i na co pomaga? Kiedy się go stosuje i jak się przygotować? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Spis treści
Kąpiel solankowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów w sanatoriach i uzdrowiskach. Jest stosowana wspomagająco m.in. w schorzeniach dermatologicznych, reumatologicznych i neurologicznych. Podpowiadamy, jakie właściwości ma kąpiel solankowa i jak się do niej przygotować. Wyjaśniamy również, czy możesz przeprowadzić ją samodzielnie w domu. Zapraszamy do lektury!
Co to jest kąpiel solankowa?
Kąpiel solankowa zaliczana jest do zabiegów haloterapeutycznych, czyli wykorzystujących właściwości soli pod różnymi postaciami. W tym przypadku stosowana jest solanka, czyli woda mineralna o zawartości soli mineralnych powyżej 35 g/litr. Poznaj najważniejsze fakty i ciekawostki na jej temat.
- Solanka zaliczana jest do leczniczych wód mineralnych, a jej właściwości są znane i wykorzystywaneod setek lat.
- Charakteryzuje ją czystość mikrobiologiczna i chemiczna, natomiast cechy fizykochemiczne są zmienne.
- W solance występują głównie jony chlorkowe i sodowe, jednak może ona zawierać także dodatek innych minerałów, takich jak jod czy brom.
- Przyjęto, że woda o stężeniu chlorku sodu (NaCl) > 1,5% nazywana jest solanką, a poniżej - wodą słoną.
- W Polsce solanka wykorzystywana jest do produkcji bocheńskiej soli leczniczej, która stosowana jest wspomagająco wleczeniuurazów stawowo-mięśniowych, chorób reumatycznych i problemów neurologicznych.
- Aktualnie kąpiele solankowe są często wykorzystywanym zabiegiem w sanatoriach i uzdrowiskach. Cieszą się dużą popularnością ze względu swoje właściwości prozdrowotne, prostotę przygotowania oraz bezpieczeństwo.
Kąpiel solankowa – właściwości
Jak działa kąpiel solankowa? Poznaj jej najważniejsze właściwości:
- Pozytywnie wpływa na autonomiczny układ nerwowy, działa relaksująco, wyciszająco i kojąco,
- Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne,
- Pomaga w rozluźnianiu mięśni i łagodzeniu bólów nerwowo-mięśniowych,
- Pozytywnie wpływa na kondycję skóry oraz błon śluzowych,
- Wspomaga pracę układu oddechowego,
- Wspiera procesy regeneracyjne.
Kąpiel solankowa – wskazania
Właściwości solanki sprawiają, że znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Należy pamiętać, że kąpiele solankowe powinny być uzupełnieniem terapii, a nie jej podstawą. Mogą przynieść bardzo pozytywne efekty, jednak nie są wystarczające w przypadku zaawansowanych problemów zdrowotnych. Sprawdź, kiedy warto rozważyć kąpiel solankową:
- Niektóre choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły,
- Bóle mięśni i stawów,
- Alergie,
- Choroby reumatologiczne np. reumatoidalne zapalenie stawów,
- Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i mięśni,
- Zapalenie korzonków nerwowych,
- Stan po urazach narządu ruchu,
- Dna moczanowa,
- Zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn,
- Przewlekły stres, zmęczenie, napięcie emocjonalne,
- Duże obciążenie treningowe.
Jeśli chorujesz na łuszczycę, powinieneś rozważyć stosowanie specjalistycznych kosmetyków na łuszczycę, a w przypadku silnych reakcji alergicznych najlepiej skonsultować się z lekarzem i omówić możliwości leczenia. Polecamy też nasz artykuł „Jak wzmocnić odporność?”, z którego dowiesz się, jak wesprzeć organizm w walce z patogenami.
Kąpiel solankowa – jak się przygotować?
Kąpiele solankowe wykorzystywane w celach leczniczych powinny być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Dzięki nim upewnisz się, że w Twoim przypadku zabieg rzeczywiście będzie pomocny oraz że nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Lekarz dobierze też częstotliwość kąpieli solankowych oraz parametry, takie jak stężenie wody, jej temperaturę oraz czas trwania pojedynczej kąpieli.
Jeśli korzystasz z kąpieli solankowej w uzdrowisku lub sanatorium, otrzymasz szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania do zabiegu. Najczęściej nie są wymagane żadne specjalne działania, jednak przed samym zabiegiem nie nakładaj na skórę żadnych kosmetyków, a jeśli przyjmujesz stałe leki, koniecznie poinformuj o tym specjalistę.
A jak przygotować kąpiel solankową w domu? Poznaj najważniejsze wskazówki:
- Bardzo ważny jest odpowiedni rodzaj soli. Sól kuchenna nie będzie optymalnym wyborem. Najlepiej wybrać gotowy roztwór solanki lub specjalistyczną sól przeznaczoną do przygotowywania domowych kąpieli solankowych,
- Zaplanuj stężenie kąpieli solankowej. Zależy to od Twojego stanu zdrowia, celu, który chcesz osiągnąć oraz tego, czy już wcześniej korzystałeś z kąpieli solankowych. Jeśli to Twoja pierwsza kąpiel, zacznij od niższego stężenia, aby sprawdzić reakcję skóry. Najczęściej rekomendowane stężenia wynoszą od 1 do 6 %,
- Temperatura wody podczas kąpieli solankowej powinna mieścić się w zakresie 34-37 stopni. Kontakt z ciepłą wodą pomaga rozluźnić mięśnie,
- Czas trwania pojedynczej kąpieli powinien wynosić ok. 15-20 minut,
- Po kąpieli nie wycieraj się od razu ręcznikiem. W trakcie pielęgnacji na skórze tworzy się tzw. płaszcz solny, który ma pozytywne właściwości. Po zabiegu warto spędzić ok. 30 minut w pozycji leżącej i dopiero później wytrzeć ciało.
Jeśli chcesz przygotować domową, relaksującą kąpiel, ale nie masz dostępu do solanki ani specjalistycznej soli leczniczej, możesz skorzystać z mieszanek solnych dostępnych w większości sklepów. Mogą wykazywać mniejsze działanie terapeutyczne, ale z pewnością pomogą Ci się zrelaksować. Sprawdź sole do kąpieli:
- VisPlantis Pharma Care naturalna sól do kąpieli z białą glinką Biała Frezja
- Kneipp Joint & Muscle Arnika Kryształki do kąpieli z soli mineralnej
- VisPlantis Pharma Care naturalna sól do kąpieli z czerwoną glinką Miód i Ambra
- Mg12 Odnowa sól z Morza Martwego
- Herbal Care SPA Bałtycka Plaża odżywcza kąpiel solankowa z olejkiem bergamotowym
Kąpiel solankowa – przeciwwskazania
Mimo że kąpiel solankowa ma wiele pozytywnych właściwości, nie jest zabiegiem dla każdego. Jakie są przeciwwskazania do kąpieli solankowej?
- Ostre stany zapalne,
- Niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych,
- Zaburzenia rytmu serca,
- Aktywna gruźlica,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Nadczynność tarczycy,
- Stany zapalne dróg oddechowych.
- Choroby nowotworowe,
- Ciąża.
Kąpiel solankowa – skutki uboczne
Kąpiel solankowa jest bezpiecznym zabiegiem i rzadko powoduje skutki uboczne. Może się jednak zdarzyć, że jej nieprawidłowe zastosowanie doprowadzi do działań niepożądanych. Dzieje się to najczęściej w sytuacji, kiedy stężenie kąpieli, jej czas trwania oraz temperatura wody są za wysokie. Może to spowodować podrażnienia skóry, zawroty głowy lub omdlenie. Prawidłowo przeprowadzone kąpiele solankowe nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia.
Sprawdź Ziaja Sopot Spa krem do twarzy ochronny i nawilżający, który regeneruje lipo-strukturę i zapewnia długotrwały efekt nawilżający.
Podsumowanie
Kąpiel solankowa to popularny zabieg o wielu właściwościach. Sprawdza się głównie w chorobach dermatologicznych i reumatologicznych, a także w stanach wzmożonego napięcia emocjonalnego. Stanowi prosty i bezpieczny zabieg, który może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.
Źródła:
- Kamińska M., Krusiec-Świdergoł B., Wykorzystanie terapeutycznych właściwości soli W profilaktyce I leczeniu chorób układu oddechowego, Państwo i Społeczeństwo, 2023
- Miotto K., Clinical and pharmacological aspects of bath salt use: A review of the literature and case reports, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0376871613002354?via%3Dihub [dostęp: 08.05.2024]
- https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/19315/characteristic [dostęp: 08.05.2024]