Olejek różany – sekret młodej i nawilżonej skóry

27. 12. 2024 · 4 minuty czytania

Olejek różany nie bez powodu nazywany jest eliksirem młodości. Nawilża skórę, wygładza zmarszczki i poprawia jędrność, ale to nie wszystkie jego zalety. Pomaga również uporać się ze stanami zapalnymi i trądzikiem. Sprawdź, jakie jeszcze ma właściwości. 

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Olejek różany – sekret młodej i nawilżonej skóry

W starożytności olejek różany był nazywany eliksirem młodości. Wszystko dzięki bogatemu składowi. Zawarte w nim substancje nie tylko ujędrniają i spowalniają proces starzenia, ale także nawilżają i odżywiają skórę. Obecnie olejek jest cennym składnikiem produktów przeznaczonych do skór problematycznych, dojrzałych i naczynkowych. Dlaczego warto go włączyć do swojej pielęgnacji? 

Do czego służy olejek różany? 

Olejek różany (Rosa Damascena Flower Oil) to popularny składnik wielu kosmetyków. Nadaje im piękny, kobiecy zapach, ale ponadto wykazuje działanie pielęgnacyjne. Olejek różany jest pozyskiwany z róży damasceńskiej. Cały proces jego zbioru jest nietypowy i odbywa się przez 6 tygodni, zaczynając od połowy maja. Płatki róży należy zbierać o świcie, kiedy jeszcze nie są rozwinięte. Następnie podczas destylacji z parą wodną wydobywany jest z nich olejek. W jego składzie można znaleźć witaminy, składniki mineralne i szereg innych cennych związków. 

Warto wiedzieć...
Do kosmetyków z olejkiem różanym zalicza się również hydrolaty. Są one produktem ubocznym procesu destylacji, ale z uwagi na piękny zapach i zachowanie wielu właściwości bywają częstym składnikiem toników do twarzy i odświeżających mgiełek.   

Olejek różany służy nie tylko do pielęgnacji twarzy i ciała, ale również włosów. Szampony i odżywki z tym dodatkiem nawilżają kosmyki i wygładzają łodygi, szybko poprawiając kondycję i wygląd włosów. Olejek różany może być również wykorzystywany w aromaterapii i produkcji perfum. Bardzo dobrze łączy się z innymi składnikami pielęgnacyjnymi, dlatego jest pożądanym składnikiem.  

Jakie właściwości ma olejek różany? 

Olejek różany swoje właściwości zawdzięcza składnikom, jakie w nim występują. Płatki róży damasceńskiej zawierają m.in.: 

  • flawonoidy – związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, 
  • glikozydy – działające antyoksydacyjnie, a także zmniejszające stan zapalny, 
  • witaminę C – cenny antyoksydant, który rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, redukuje przebarwienia i stymuluje produkcję kolagenu, 
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe – nawilżają i natłuszczają skórę. Łagodzą podrażnienia spowodowane promieniowaniem UV, 
  • eugenol, geraniol, linalol – składniki zapachowe, 
  • potas, wapń, magnez, sód, cynk – składniki mineralne o działaniu odżywczym i regenerującym. 
Nie należy zapominać o głównych właściwościach olejku różanego...
Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo. Jego szerokie spektrum działania docenią posiadacze zarówno skóry trądzikowej i tłustej, jak i dojrzałej z pierwszymi oznakami starzenia. Olejek różany nadaje również piękny zapach kosmetykom i perfumom, co czyni go składnikiem uniwersalnym.  

Sprawdź powiązane kategorie:

Olejek różany – zastosowanie w kosmetologii 

W kosmetologii olejek różany jest wykorzystywany w wielu produktach. Można go znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji ciała, takich jak mydła, płyny do kąpieli, a także w kremach do twarzy, produktach pod oczy czy kosmetykach do włosów. Stanowi również jedną z nut zapachowych w wielu popularnych perfumach. Do czego jeszcze służy olejek różany?  

  • To doskonały kosmetyk do masażu ciała. Nie tylko nadaje zapach, ale również pielęgnuje skórę, pozostawiając ją gładką i nawilżoną. 
  • Olejek różany ma zastosowanie w pielęgnacji różnego rodzaju skóry, zwłaszcza dojrzałej, suchej i odwodnionej, naczynkowej i trądzikowej. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy z olejkiem różanym niwelują cienie pod oczami, regenerują uszkodzoną skórę, a także dodają jej blasku. Sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej, gdzie często pojawia się zaczerwienienie. Zawartość witaminy C w płatkach róży damasceńskiej niweluje ten problem, a także uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym rumień. Z każdym dniem skóra nabiera zdrowego kolorytu, jest gładsza i bardziej nawilżona. 
  • Olejek różany może być wykorzystywany w aromaterapii. Wystarczy kilka kropli, aby zniwelować stres, poprawić nastrój oraz poprawić jakość snu. Korzystnie wpływa również na drogi oddechowe i bóle głowy. Produkty do aromaterapii wykazują dużą skuteczność, jeśli są stosowane regularnie. Kurację warto przeprowadzać co kilka dni, najlepiej wykorzystując do tego dyfuzor lub ceramiczny kominek.  

Pamiętaj, ze względu na bogaty skład i silne właściwości, olejek różany nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Może wywoływać alergie i podrażnienia u osób ze skórą nadwrażliwą i skłonną do podrażnień. Kosmetyki z tym składnikiem nie są również wskazane u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. Jeśli chcą one stosować olejki do twarzy, to lepszym wyborem będzie olejek arganowy, który również ma działanie antyoksydacyjne i nawilżające.  

Podsumowanie 

Olejek różany to składnik kosmetyczny o wszechstronnych właściwościach. Jego piękny zapach sprawia, że jest ulubieńcem kobiet. Produkty z tym składnikiem wygładzają skórę, nawilżają ją i pozostawiają miękką w dotyku. Niwelują również niedoskonałości, jak zmiany trądzikowe czy stany zapalne, dzięki czemu skóra jest w zdecydowanie lepszej kondycji.  

Źródła:

  1. Kulik-Witowska N., Ekstrakt z róży damasceńskiej w kosmetyce, „Biotechnologia”, 2019.
  2. Bocho-Janiszewska A., Górecka A., Zastosowanie olejku różanego w kremach do pielęgnacji cery naczynkowej, „Rośliny w nowoczesnej kosmetologii”, Lublin 2016, s. 53-63.
  3. Wojcicka A., Właściwości i zastosowanie roślinnych olejków eterycznych, „Ekonatura”, 2011, 10, s. 8-9.  

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice