Składniki kosmetyków - blog
(27)Składniki kosmetyków powinny być dopasowane do potrzeb cery. Substancje aktywne wspomagają regenerację, koją skórę, rozświetlają, nawilżają, łagodzą zmiany trądzikowe, działają odmładzająco. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Składniki kosmetyków i ich funkcje – sprawdź porady z naszego bloga!
Zakup odpowiedniego kremu, balsamu czy szamponu nie może być dziełem przypadku. Do istotnych kwestii zalicza się skład INCI, czyli wykaz substancji aktywnych. System wyróżnia się jednorodnym nazewnictwem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. Zawartość kosmetyków powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb skóry. Wyróżnia się m.in. składniki o właściwościach:
- Nawilżających, np. mocznik, kolagen, kwas hialuronowy,
- Łagodzących podrażnienia i zaczerwieniania, np. pantenol, bisabolol, oczar wirginijski,
- Ujędrniających, np. kolagen, kwas hialuronowy, koenzym Q10
- Regulujących wydzielanie sebum, np. biofermenty roślinne, cynk, glinka,
- Regenerujących, np. witamina A, witamina E, olej makadamia, proteiny pszenicy,
- Odżywiających, np. masło shea, witamina E, olej sezamowy,
- Ujednolicających koloryt skóry, np. witamina C, kwas glikolowy,
- Redukujących zmarszczki, np. elastyna, retinol, kolagen, ceramidy.
Poznaj substancje czynne w kosmetykach i zapoznaj się z naszymi wskazówkami
W naszym blogu wyjaśniamy, jak interpretować opisy zamieszczone na etykietach. Podpowiadamy, jak wyodrębnić kluczowe substancje czynne w kosmetykach. Tłumaczymy, że kolejność surowców podanych w INCI ma ogromne znaczenie i wskazuje na stężenie składników. Radzimy ponadto, czego nie powinna zawierać formuła kosmetyków i dlaczego parabeny, konserwanty, SLS, SLES, sztuczne barwniki negatywnie wpływają na skórę. Przyczyniają się m.in. do przesuszenia cery, egzemy, łojotoku.
Przeczytaj nasz blog o kosmetykach naturalnych i dowiedz się, jak oznaczenia musisz znać!
Z roku na rok wzrasta świadomość konsumentów, a na popularności zyskują kosmetyki posiadające naturalny skład. Takie wyroby zawierają wyłącznie substancje przyjazne dla środowiska i pobudzające procesy zachodzące w skórze. Wyróżniają się łagodnym działaniem, dlatego poleca się je również dla posiadaczek cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dodatkowo substancje aktywne w kosmetykach przechodzą restrykcyjne kontrole i cechują się bezpieczeństwem stosowania. Potwierdzeniem jakości artykułów są także liczne certyfikaty. Do najpopularniejszych zaliczają się: Ecocert, ICEA, BDIH, SOIL ASSOCIATION.
Jesteś zainteresowany dodatkowymi informacjami? Czytaj naszego bloga o składnikach kosmetyków!
Trehaloza – dlaczego warto szukać jej w kosmetykach?
Trehaloza to substancja, której nie może zabraknąć w pielęgnacji cer suchych i odwodnionych, ale nie tylko. Jak działa i dlaczego warto włączyć ją do swojej rutyny. Sprawdź!Trądzik różowaty – jakie kosmetyki naprawdę pomagają?
Skóra z trądzikiem różowatym wymaga odpowiedniego podejścia. Wybór kosmetyków do codziennego stosowania powinien być przemyślany. Jak znaleźć produkty, które poprawią stan skóry? Poznaj nasze propozycje.Retinal – dlaczego warto włączyć go do swojej rutyny pielęgnacji skóry?
Retinal to pochodna witaminy A znana ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Sprawdza się w pielęgnacji cer wrażliwych i skłonnych do podrażnień. Poznaj zalety tej substancji!Krem barierowy – jak działa i komu jest potrzebny?
Głównym zadaniem kremów barierowych jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki nim skóra odzyskuje swoją miękkość, jest nawilżona. Sprawdź, po jakie produkty warto sięgnąć.Kosmetyki w lodówce – które produkty zyskają na przechowywaniu w lodówce?
Nieodpowiednie przechowywanie kosmetyków skutkuje obniżeniem ich trwałości. Łazienka ze względu na wilgotność i temperaturę często nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niektóre produkty warto trzymać w lodówce!Olejek różany – sekret młodej i nawilżonej skóry
Olejek różany nie bez powodu nazywany jest eliksirem młodości. Nawilża skórę, wygładza zmarszczki i poprawia jędrność, ale to nie wszystkie jego zalety. Pomaga również uporać się ze stanami zapalnymi i trądzikiem. Sprawdź, jakie jeszcze ma właściwości.Co to jest tiamidol i jakie ma działanie?
Poznaj tiamidol – innowacyjną substancję aktywną, która skutecznie redukuje przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Przeczytaj, jak działa i dlaczego warto ją włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.Przeterminowane kosmetyki – czy można ich używać i jak je wykorzystać?
W Twojej kosmetyczce znalazł się produkt po terminie ważności? Ten artykuł jest dla Ciebie. Zobacz, jakie mogą być skutki używania przeterminowanych kosmetyków, oraz jak możesz jej wykorzystać w inny sposób.