Retinal – dlaczego warto włączyć go do swojej rutyny pielęgnacji skóry?
Retinal to pochodna witaminy A znana ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Sprawdza się w pielęgnacji cer wrażliwych i skłonnych do podrażnień. Poznaj zalety tej substancji!

Spis treści
Retinoidy od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością, w szczególności wśród osób chcących spowolnić proces starzenia skóry. Retinal to substancja, która pozwoli wygładzić niewielkie zmarszczki, zmniejszyć widoczność przebarwień, a także zniwelować stany zapalne na skórze. Poznaj właściwości tego składnika i dowiedz się, dlaczego warto włączyć go do swojej pielęgnacji.
Retinal – co to jest?
Retinal to pochodna witaminy A, która jest prekursorem kwasu retinowego. Podobnie jak retinol, należy do grupy retinoidów, czyli substancji znanych ze swoich przeciwstarzeniowych właściwości. Retinal występuje w kosmetykach w niskich stężeniach, zazwyczaj między 0,03% a 0,2%. Sięgając po kosmetyki do pielęgnacji twarzy z jego najniższym stężeniem, możesz mieć pewność, że będą skuteczne.

Retinal – jakie jest jego działanie?
Retinal nie cieszy się tak dużą popularnością jak retinol, jednak nie należy porównywać tych dwóch substancji. Obydwie wykazują wiele cennych właściwości. Retinal sprawdza się w pielęgnacji cer wrażliwych, naczyniowych i skłonnych do podrażnień. Pozytywnie wpływa na ich kondycję, a także:
- spłyca niewielkie zmarszczki,
- zmniejsza szorstkość naskórka,
- poprawia elastyczność skóry,
- zmniejsza widoczność przebarwień,
- poprawia strukturę skóry,
- działa antybakteryjnie,
- reguluje pracę gruczołów łojowych.
Sprawdź powiązane kategorie
Retinal może być stosowany zarówno w terapiach przeciwstarzeniowych, jak i pielęgnacji skóry trądzikowej czy tłustej. W kuracji przeciwstarzeniowej retinal zapobiega degradacji kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za jędrność i sprężystość skóry. Sprawia, że twarz wygląda młodziej, jest bardziej promienna i elastyczna.

Retinal – efekty stosowania substancji
Efekty retinalu pojawiają się dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania, jednak zdecydowanie warto na nie poczekać. Substancja skutecznie radzi sobie z widocznymi oznakami starzenia, a także zmniejsza zmiany trądzikowe. Zanim to nastąpi, trzeba jednak mieć świadomość, że na etapie budowania tolerancji na retinal może pojawić się nasilenie zmian. To etap przejściowy, w którym trzeba mocno skupić się na nawilżeniu i regeneracji skóry.
Retinal – jak stosować?
Pochodna witaminy A ma silne działanie, dlatego powinna być wprowadzana do pielęgnacji w odpowiedni sposób. Kluczowe jest zbudowanie tolerancji na retinal, stąd też początkowo stosuj go 2 razy w tygodniu, najlepiej w odstępie 3-4 dni. Z czasem, wraz ze wzrostem tolerancji skóry, możesz zwiększać częstotliwość jego aplikacji. Podczas stosowania retinalu pamiętaj również o:
- rozpoczęciu przygody z retinalem od niższych stężeń,
- aplikowaniu produktów z retinalem podczas wieczornej rutyny,
- odstępie pomiędzy aplikacją retinalu a kremu, który powinien wynosić ok. 30-40 minut,
- nakładaniu retinalu tylko na czystą i całkowicie suchą skórę, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko podrażnień,
- codziennej ochronie przeciwsłonecznej,
- dbaniu o barierę hydrolipidową, która podczas kuracji retinoidami może zostać naruszona.

Czy retinal to retinol?
Wiele osób zastanawia się, czy retinal jest tym samym, co retinol. Obie substancje to pochodne witaminy A, ale przeznaczone do innych rodzajów cer. Retinal sprawdzi się w pielęgnacji cer wrażliwych, gdzie wprowadzanie nowej substancji może wiązać się z szeregiem komplikacji. Ponadto, retinal jest skuteczny już w niskim stężeniu, co sprawia, że ryzyko podrażnień jest mniejsze.
Retinol wykazuje podobne działanie, jednak w wyższych stężeniach, przez co lepiej sprawdzi się w pielęgnacji grubszych i bardziej wymagających skór. Nie oznacza to, że któraś z tych substancji jest lepsza. Jeśli chcesz włączyć pochodną witaminy A do swojej pielęgnacji twarzy, kieruj się rodzajem skóry i jej potrzebami.
Z czym nie łączyć retinalu?
Retinal sam w sobie jest związkiem silnie działającym, który – nieumiejętnie stosowany – może podrażniać skórę. Istnieje kilka składników, których należy unikać podczas kuracji retinoidami. Należą do nich:
- kwasy AHA/BHA,
- witamina C ( w postaci kwasu askorbinowego),
- niacynamid,
- retinol.
Należy również uważać z jednoczesnym stosowaniem retinalu i maści dostępnych na receptę. Mogą powodować silne podrażnienia.
Retinal - podsumowanie
Retinal jest substancją, która skutecznie radzi sobie zarówno z oznakami starzenia, jak i trądzikiem, co sprawia, że warto go włączyć do swojej pielęgnacji. Chociaż na efekty działania należy poczekać kilka tygodni, to składnik stał się ulubieńcem wielu osób, które chcą zachować młodszy wygląd na dłużej.
Źródła:
- A.Kołodziejczak, Kosmetologia. Tom 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.
- A. Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, “Kosmetologia Estetyczna”, 4/2018, vol 7, s. 371-376.