Przechowywanie kosmetyków – jak i gdzie trzymać kosmetyki?
Zastanawiasz się, jak przechowywać kosmetyki, żeby nie traciły swoich właściwości? W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zorganizować idealną przestrzeń do przechowywania kosmetyków.
Prawidłowe przechowywanie kosmetyków przedłuża ich trwałość i zapewnia bezpieczeństwo stosowania. Nawet najlepsze formulacje mogą stracić swoje właściwości, jeśli nie są odpowiednio magazynowane, dlatego tak istotna jest znajomość podstawowych zasad w tym zakresie. Dowiedz się, jakich błędów unikać oraz jak chronić swoje ulubione produkty przed czynnikami zewnętrznymi.
Jak przechowywać kosmetyki?
Kluczowym wskaźnikiem trwałości danego produktu jest data ważności oznaczona jako EXP (z ang. Expiration Date). Oprócz niej na opakowaniach kosmetyków znaleźć można symbol otwartego słoiczka z liczbą i literą M (np. 12M). Jest to PAO (z ang. Period After Opening), czyli oznaczenie wskazujące, przez ile miesięcy po otwarciu produkt jest bezpieczny do użycia. Co ważne, jeśli kosmetyk jest nadal w okresie PAO, ale data ważności już minęła, najlepiej go nie używać.
Niestety może się zdarzyć, że dany kosmetyk straci swoje właściwości jeszcze przed upływem okresu przydatności do zużycia wskazanego przez producenta. Zazwyczaj dzieje się tak wskutek niewłaściwego przechowywania. Niezależnie od tego, czy mówimy o kosmetykach do twarzy, ciała czy makijażu, odpowiednie warunki przechowywania zapobiegną szybszemu psuciu oraz rozwojowi bakterii.
- Kosmetyki powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego działania światła słonecznego i innych źródeł ciepła, które mogą powodować degradację niektórych składników zawartych w recepturze produktu, zwłaszcza witamin i naturalnych ekstraktów.
- Trzymanie kosmetyków w wilgotnym środowisku, np. w łazience, może sprzyjać rozwojowi bakterii i pleśni. Zabezpieczenie przed wilgocią i zmianami temperatury minimalizuje ryzyko zepsucia oraz rozwoju mikroorganizmów.
- Przed aplikacją kosmetyków należy umyć ręce, a akcesoria, takie jak pędzle czy gąbki, regularnie czyścić, co pozwoli uniknąć przenoszenia bakterii do produktów. Warto również pamiętać o systematycznej dezynfekcji kosmetyków.
- Po każdym użyciu należy dokładnie zamykać opakowania, aby ograniczyć dostęp powietrza, będącego jedną z przyczyn utleniania składników aktywnych.
Sprawdź powiązane kategorie
W jakiej temperaturze przechowywać kosmetyki?
Optymalna temperatura przechowywania kosmetyków zależy od rodzaju kosmetyku oraz zawartych w nim składników aktywnych. Co do zasady, substancje czynne, takie jak witaminy, antyoksydanty czy peptydy, są wrażliwe na temperaturę i światło, w związku z czym powinny być trzymane w niższych temperaturach. Podobnie jak kosmetyki naturalne i organiczne, które zazwyczaj nie zawierają konserwantów. Receptury na bazie wody są bardziej podatne na rozwój mikroorganizmów w wysokich temperaturach, z kolei produkty na bazie oleju mogą się rozdzielać lub stracić swoją stabilność.
- Tradycyjne kosmetyki do ciała i twarzy powinny być przechowywane w temperaturze od 15 do 25°C, z dala od miejsc wilgotnych, nasłonecznionych, narażonych na gwałtowne zmiany temperatury i przeciągi.
- Produkty zawierające witaminę C, retinol i peptydy wymagają niższych temperatur, najlepiej od 2 do 8°C – niska temperatura zapobiega utlenianiu tych wrażliwych substancji.
- Niższą temperaturę przechowywania należy również zapewnić formulacjom naturalnym i ekologicznym.
- Szczególnej uwagi wymagają produkty z filtrem przeciwsłonecznym – przechowywanie ich w temperaturze od 15 do 25°C zapobiega degradacji filtrów UV, co jest kluczowe dla skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.
- Kosmetyki do makijażu, takie jak podkłady, pudry czy szminki, powinny być trzymane w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec roztapianiu się i zmianom konsystencji.
W czym przechowywać kosmetyki?
Organizację kosmetyków ułatwią wszelkiego rodzaju kosmetyczki oraz specjalne pojemniki z przegródkami, które pomagają w utrzymaniu porządku w zbiorach i szybkim znalezieniu potrzebnego produktu.
Przykładowe akcesoria, które możesz wykorzystać do przechowywania kosmetyków to np.:
- ZEW For Men Kosmetyczka wykonana z wytrzymałego, elastycznego i nieprzemakalnego materiału, zapinana na skórzany pasek. Wyposażona w gumki podtrzymujące kosmetyki i umożliwiające zachowanie porządku,
- Inter-Vion Kosmetyczka rozszerzana z przednią kieszenią Black&White z jedną dużą komorą do przechowywania i jedną zasuwaną kieszonką boczną, uszyta z materiału odpornego na uszkodzenia i łatwego do utrzymania w czystości,
- Intervion Kosmetyczka, organizer szara z wygodnym haczykiem do zawieszenia i licznymi kieszonkami do porządkowania i przechowywania potrzebnych kosmetyków i akcesoriów,
- Intervion Kosmetyczka PVC z plastikowym zamkiem transparentna z wodoodpornego materiału, idealna w domu czy podróży.
W sprzedaży dostępne są również zestawy produktów pielęgnacyjnych w kosmetyczkach. Sprawdź między innymi Dove Time to Restoring Favorites Beauty zestaw kosmetyków z kosmetyczką, w skład którego wchodzi antyperspirant, żel pod prysznic i mydło oraz Vichy Homme zestaw w kosmetyczce Structure Force przeciwzmarszczkowy krem wzmacniający + antyperspirant w kulce 72 h + Hydra Mag C żel pod prysznic dla mężczyzn. Kupując taki zestaw, otrzymujesz wysokiej jakości produkty, a także funkcjonalną kosmetyczkę, którą możesz wykorzystać wielokrotnie – po zużyciu kosmetyków masz gotowe opakowanie do przechowywania swoich ulubionych produktów.
Najbardziej wygodnym, a co za tym idzie, najczęściej wykorzystywanym miejscem do przechowywania kosmetyków jest łazienka. Okazuje się jednak, że wilgotne pomieszczenie, narażone na częste zmiany temperatury, nie jest najrozsądniejszym wyborem. Najlepiej, by zostały w niej wyłącznie produkty, które szybko się zużywają, czyli preparaty do oczyszczania twarzy i ciała, a także kosmetyki do włosów. Gdzie zatem trzymać kosmetyki pielęgnacyjne i upiększające, jeśli nie w łazience?
Przechowywanie kosmetyków do makijażu
Kosmetyki do makijażu najlepiej przechowywać w miejscach, gdzie temperatura jest stabilna, a wilgotność niska. Łazienka, z jej wilgotnym środowiskiem, nie jest idealnym pomieszczeniem. Nie sprawdzą się również miejsca mocno nasłonecznione, ponieważ promienie UV mogą przyspieszać proces rozkładu składników kosmetyków.
Odpowiednim wyborem do przechowywania kosmetyków kolorowych będzie sypialnia lub specjalna toaletka z zamykanymi szufladami i szafkami, przy której od razu wykonasz codzienny make-up. Dużym ułatwieniem jest wykorzystanie organizerów na kosmetyki, między innymi akrylowych pojemników lub organizerów specjalnie zaprojektowanych do przechowywania pomadek, pędzli, cieni do powiek i innych kosmetyków do makijażu. Pamiętaj, żeby zawsze zamykać kosmetyki po użyciu, aby zapobiec ich wysychaniu i zanieczyszczeniu.
Podsumowanie
Zapewnienie kosmetykom odpowiednich warunków przechowywania może znacznie wydłużyć okres ich przydatności. Jest to szczególnie istotne, jeśli używasz produktów naturalnych, które mają krótki termin ważności. Należy unikać wilgoci, miejsc o ekstremalnie wysokiej lub niskiej temperaturze, silnym nasłonecznieniu oraz pomieszczeń narażonych na działanie wiatru. Choć wiele osób przechowuje kosmetyki w łazience, miejsce to nie jest dobrym wyborem ze względu na panujące tam warunki. Znacznie lepiej sprawdzi się sypialnia lub garderoba, w której zaaranżujesz niewielki kącik do przechowywania ulubionych kosmetyków.