Ciastkowanie się podkładu – co zrobić, gdy podkład warzy się na twarzy?

28. 8. 2024 · 6 minut czytania

Zwarzony podkład może zepsuć estetykę Twojego makijażu. Poznaj skuteczne sposoby, które pomogą Ci uzyskać gładki i naturalny make-up, bez nieestetycznych plam i grudek.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Ciastkowanie się podkładu – co zrobić, gdy podkład warzy się na twarzy?

Nakładasz na skórę podkład, jednak zamiast jednolitej i promiennej skóry Twoja twarz wygląda nieświeżo? Bezpośrednio po aplikacji fluidu lub kilka godzin później obserwujesz na cerze nieestetyczne zacieki i grudki? Prawdopodobnie doszło do zwarzenia się podkładu. Przeczytaj, dlaczego podkład zaczyna się ciastkować i jak temu zaradzić.  

Co to znaczy, że podkład się warzy? 

Podkład do twarzy to wszechstronny kosmetyk, którego najważniejszym zadaniem jest poprawa wyglądu i wyrównanie kolorytu skóry. Odpowiednio dobrany, maskuje zaczerwienienia, przebarwienia, zmiany trądzikowe i inne niedoskonałości, dzięki czemu cera prezentuje się nieskazitelnie i promiennie. Jest także bazą dla innych produktów do makijażu, takich jak puder, róż czy bronzer – ułatwia ich aplikację i sprawia, że utrzymują się dłużej. Tyle w teorii, bo w praktyce często przysparza wielu problemów, począwszy od doboru właściwej formulacji i odcienia, aż po nieestetyczne warzenie się i ciastkowanie na twarzy, nierzadko kilka minut po aplikacji.  

Co dokładnie oznacza warzenie się podkładu? Warzenie się podkładu to termin opisujący sytuację, gdy nałożony na skórę podkład gromadzi się w zmarszczkach i załamaniach skóry, tworząc widoczne plamy, a także podkreślając nierówności i rozszerzone pory. Efekt ten sprawia, że makijaż wygląda ciężko i nieświeżo. Zjawisko to, nazywane również „ciastkowaniem się podkładu”, powoduje, że kosmetyk nie jest rozprowadzony równomiernie i nie przylega do skóry w sposób zapewniający gładkie i jednolite wykończenie.  

Dlaczego podkład się warzy? 

Wiesz już, co oznacza warzenie się podkładu, a więc czas przyjrzeć się potencjalnym przyczynom tego zjawiska. Dlaczego Twój podkład ciastkuje się na twarzy? Powodów może być kilka. 

Nieodpowiednie przygotowanie skóry
Zbyt duża ilość podkładu
Niewłaściwy dobór podkładu
Problemy z techniką aplikacji
Nieprawidłowe łączenie produktów do makijażu

Jak widzisz, powodów warzenia się podkładu może być wiele. Czasami jednak problem pojawia się nagle lub występuje jednorazowo, co może być związane z różnymi czynnikami, takimi jak zmiana pory roku, diety czy stan zdrowia, które przekładają się na kondycję skóry oraz jej reakcje na aplikowane kosmetyki.  

Sprawdź powiązane kategorie

Jak wygląda zwarzony podkład na twarzy? 

Zwarzony podkład można porównać do zupy. Podobnie jak ona może się zwarzyć podczas gotowania, w efekcie czego, zamiast gładkiej konsystencji robią się małe grudki, tak i podkład traci pożądaną gładką teksturę i tworzą się grudki. Kosmetyk zaczyna gromadzić się porach, zmarszczkach, liniach mimicznych lub innych załamaniach skóry, tworzyć zacieki i smugi. W miejscach, gdzie skóra jest bardziej sucha, może osadzać się w formie nierównych plam, podkreślając wszystkie niedoskonałości. Zwarzony fluid łatwo się ściera i nieestetycznie błyszczy, a więc przestaje utrzymywać swoje pierwotne właściwości. 

Co zrobić, gdy podkład się warzy? 

Ciastkowanie się podkładu może być frustrujące. Jeśli zauważysz, że podkład się warzy, zacznij od sprawdzenia, czy wybrany produkt jest odpowiedni dla Twojego typu skóry. W przypadku przesuszonej skóry unikaj ciężkich, intensywnie kryjących podkładów, które mogą pogłębiać problem, natomiast dla skóry tłustej wybieraj formulacje matujące, regulujące wydzielanie sebum. Warzenie się podkładu wygląda jeszcze gorzej, gdy odcień kosmetyku nie jest dopasowany do naturalnego koloru skóry. Zawsze testuj podkłady przed zakupem, najlepiej na linii żuchwy, dzięki czemu upewnisz się, że produkt dobrze współpracuje z Twoją skórą i nie odcina się kolorystycznie. Jeśli masz wątpliwości, poproś w drogerii o niewielką próbkę i spokojnie przetestuj go w domu, w naturalnym świetle. 

Problem z ciastkowaniem się podkładu nie znika mimo zmiany kosmetyku? W takiej sytuacji warto przyjrzeć się pielęgnacji twarzy przed makijażem oraz przygotowaniu skóry na aplikację kosmetyku. Podstawą jest systematyczne nawilżanie skóry, nawet jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną. Odpowiednie nawilżenie skóry to tylko jeden z kroków w pielęgnacji przed nałożeniem podkładu. Istotne jest także usunięcie martwych komórek skóry, które mogą wpływać na ostateczny wygląd makijażu. Używaj peelingu regularnie, ale nie przesadzaj – zbyt częste stosowanie produktów złuszczających może prowadzić do podrażnień. Zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu wystarcza.  

Aby uniknąć efektu warzenia się podkładu, skup się na prawidłowej technice aplikacji kosmetyku

  • Przed nałożeniem podkładu upewnij się, że Twoja skóra jest dobrze oczyszczona i nawilżona. Dla wyrównania struktury skóry i przedłużenia trwałości makijażu użyj bazy pod makijaż
  • Upewnij się, że krem i baza wchłonęły się w skórę przed nałożeniem podkładu.  
  • Zacznij od nałożenia niewielkiej ilości produktu, a następnie stopniowo dodawaj go tam, gdzie jest to potrzebne. Ewentualne zaczerwienienia czy wypryski miejscowo zatuszuj za pomocą korektora. 
  • Wybierz sposób aplikacji – gąbkę, pędzel lub palce. Gąbka zapewnia równomierne, naturalne wykończenie i dobrze stapia kosmetyk ze skórą, natomiast pędzel umożliwia precyzyjne rozprowadzenie i lepsze krycie. 
  • Po nałożeniu podkładu użyj pudru do twarzy, który utrwali makijaż. Delikatnie wklep go w skórę, ale uważaj, by nie nałożyć go zbyt dużo.  
Co możesz zrobić, gdy podkład się zwarzył i nie masz możliwości wykonania makijażu od zera?
Spróbuj delikatnie zebrać powstałą mieszankę sebum, kosmetyku i innych zanieczyszczeń za pomocą bibułek matujących. Pamiętaj przy tym, aby nie pocierać skóry, a jedynie przycisnąć bibułkę do obszaru, który chcesz poprawić. Następnie rozetrzyj delikatnie podkład w miejscach, gdzie jest jego nadmiar przy użyciu miękkiej gąbeczki i nałóż cienką warstwę transparentnego pudru, który zmatuje skórę i wyrówna makijaż. 

Podsumowanie 

Zwarzony podkład na twarzy sprawia wrażenie zbyt ciężkiego i zamiast stapiać się ze skórą, tworzy na jej powierzchni brzydką skorupę, przez co makijaż wygląda nienaturalnie i zaburza jego estetykę. W uzyskaniu pożądanego efektu promiennej i jednolitej cery o równej strukturze pomocne są między innymi odpowiednio dobrane kosmetyki, ale też właściwa pielęgnacja twarzy. Zarówno bezpośrednio przed wykonaniem make-upu, jak i na co dzień. Trwałość makijażu może ponadto przedłużyć baza oraz zastosowanie pudru utrwalającego.  

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice