Pielęgnacja twarzy przed makijażem – jak przygotować twarz pod makijaż?

9. 7. 2024 · 4 minuty czytania

Odpowiednie przygotowanie skóry jest bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym etapem makijażu. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku przygotować twarz pod makijaż.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Pielęgnacja twarzy przed makijażem – jak przygotować twarz pod makijaż?

Czy wiesz, że odpowiednie przygotowanie twarzy jest niemal tak samo ważne, a może nawet ważniejsze, niż sam makijaż? Niestety brak pielęgnacji sprawia, że nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki nie wyglądają dobrze, a sam makijaż staje się mniej trwały. W tym artykule omawiamy tajniki pielęgnacji twarzy przed makijażem. Zapraszamy do lektury!

Jak przygotować twarz pod makijaż?

Odpowiednie przygotowanie twarzy to gwarancja udanego makijażu. Jeśli nie zadbasz o swoją skórę, kosmetyki do makijażu będą mniej trwałe, mogą się rolować, ścierać, wysuszać cerę lub wywoływać tzw. efekt ciastkowania. Podpowiadamy, jak przygotować twarz pod makijaż krok po kroku:

1. Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy z pozostałości innych kosmetyków i zanieczyszczeń, które gromadzą się każdego dnia. Zwróć uwagę na rzęsy, brwi, kąciki oczu, zagłębienia obok nosa. Możesz wykorzystać olejek do demakijażu, żel do mycia twarzy lub płyn micelarny. Uważaj, aby nie pocierać zbyt mocno skóry, ponieważ może to spowodować podrażnienia i zaczerwienienia. Sprawdź Nuxe Reve de Miel Żel do mycia i demakijażu twarzy oraz Ziaja Med Demakijaż, płyn micelarny.

2. Kolejny krok to tonizacja. Dzięki niej przywrócisz skórze prawidłowe, fizjologiczne pH. To bardzo ważne, ponieważ zaburzenia pH mogą upośledzać m.in. funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej skóry oraz poziom jej nawilżenia. Do tonizacji możesz wykorzystać toniki, mgiełki lub hydrolaty. Sprawdź Vianek, nawilżający tonik-mgiełka do twarzy oraz Vichy Eau Thermale Mineralisante, woda termalna bogata w 15 minerałów.

3. Przed makijażem dobrze wykonać peeling, który usunie martwy, zrogowaciały naskórek, wygładzi cerę i oczyści pory. Nie musisz zajmować się tym bezpośrednio przed makijażem, warto jednak, aby zabieg był stałym elementem Twojej pielęgnacji. Jeśli planujesz specjalne wyjście i elegancki makijaż wieczorowy, zaplanuj wykonanie peelingu 2-3 dni wcześniej.

  • Na rynku jest wiele peelingów – mechaniczne z drobinkami, kwasowe oraz enzymatyczne. Rodzaj dobierz do swoich preferencji oraz typu skóry. Sprawdź Uzdrovisco bezolejowy kwasowy peeling-mus.
  • Pamiętaj, że peeling przed makijażem nie może być zbyt mocny, nie powinien powodować podrażnień ani nadmiernego złuszczania naskórka.
Peeling przed makijażem

 

4. Następny etap przygotowania skóry obejmuje jej dogłębne nawilżenie i odżywienie.

  • Krem do twarzy powinien być dopasowany do potrzeb Twojej cery, a także szybko się wchłaniać. Sprawdź Natural Face Dr.Max odżywczy krem do twarzy.
  • Postaraj się unikać bardzo tłustych kremów o wysokiej zawartości olejów, ponieważ ich formuła sprzyja rolowaniu się podkładu.
  • W nawilżeniu skóry pomogą Ci też maseczki do twarzy.
  • Zamiast kremu nawilżającego, możesz użyć też kremu BB.

5. Jeśli malujesz się rano, nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej. Możesz wykorzystać krem 2w1, który zawiera jednocześnie składniki nawilżające oraz filtry UV lub dwa osobne produkty. Wybierając SPF pod makijaż, zwróć uwagę, aby silnie nie bielił skóry.

6. Podczas przygotowywania twarzy przed makijaż poświęć również chwilę na pielęgnację okolic oczu i ust. Skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna i wymaga sporo uwagi.

  • Na powieki i pod oczy możesz zaaplikować preparaty pod oczy, serum lub krem nawilżający, a na koniec bazę, która zwiększy trwałość korektora, pudru i cieni. Dzięki temu makijaż nie będzie się ścierał, ani gromadził w drobnych zmarszczkach.
  • Jeśli borykasz się z cieniami i opuchlizną pod oczami, przed makijażem zastosuj specjalne płatki żelowe, które zmniejszą widoczność niedoskonałości.
  • Warto wykonać też peeling ust i zadbać o ich nawilżenie za pomocą pomadek lub kremów.

7. Na koniec, po wchłonięciu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, możesz nałożyć bazę pod makijaż. To niedoceniany element przygotowania skóry. Zalety i właściwości baz pod makijaż omawiamy w artykule „Co daje baza pod makijaż?”. Tak jak w przypadku innych kosmetyków, najważniejsze jest dopasowanie produktu do potrzeb cery. Skóra sucha może potrzebować bazy nawilżającej, tłusta – bazy matującej, a jeśli planujesz wieczorowy makijaż i zależy Ci na jak najdłuższej trwałości, wybierz bazę utrwalającą.

Warto wiedzieć!
Jeśli chcesz, aby Twój makijaż był trwały i estetyczny, powinnaś zadbać o pielęgnację nie tylko przed samym jego wykonaniem, ale również na co dzień. Regularne oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie i regeneracja skóry, sprawią, że będzie ona lepiej współpracowała z kolorowymi kosmetykami.

Jak prawidłowo dbać o cerę? Szczegółowo omawiamy ten temat w artykule „Pielęgnacja twarzy krok po kroku”.

Przeczytaj też „Jak utrwalić makijaż?”.

Pielęgnacja przed makijażem

Zalecenia przed makijażem

O co jeszcze warto zadbać przed makijażem okolicznościowym?

Nie testuj nowości!
Kilka dni przed wydarzeniem postaraj się nie stosować nowych kosmetyków, z którymi nigdy wcześniej nie miałaś kontaktu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko ewentualnych podrażnień i innych reakcji niepożądanych.
Nawadniaj i odżywiaj
Zadbaj o nawodnienie i odżywienie skóry nie tylko na zewnątrz, ale również od wewnątrz. Pij dużo wody i zdrowo się odżywiaj. Jeśli wiesz, że konkretne produkty np. nabiał, słone przekąski, cukier, czekolada powodują u Ciebie wystąpienie problemów skórnych, postaraj się ich unikać.
Ogranicz zabiegi
Zrezygnuj też z zabiegów kosmetologicznych lub medycyny estetycznej, które są inwazyjne, np. laseroterapia, oczyszczanie manualne, mezoterapia. Skóra może być po nich opuchnięta, zaczerwieniona i podrażniona.
Pamiętaj o brwiach
Przed makijażem okolicznościowym wykonaj również regulację oraz hennę brwi, które wzmocnią jego efekt.

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie skóry jest niezbędne do tego, aby makijaż był udany i trwały. Zadbaj o delikatne oczyszczenie, wygładzenie i nawilżenie. Dzięki temu cera będzie się lepiej zachowywała w kontakcie z kosmetykami do makijażu, a Ty będziesz dłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem. Pamiętaj, aby dbać o skórę nie tylko przed wykonaniem makijażu, ale również każdego dnia.

Źródła:

  1. Rodan K., Fields K., Majewski G., Skincare Bootcamp: The Evolving Role of Skincare https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5172479/ [dostęp: 24.05.2024]
  2. Akdeniz M., Tomova-Simitcheva T., Dobos G., Does dietary fluid intake affect skin hydration in healthy humans? A systematic literature review, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29392767/ [dostęp: 24.05.2024]
  3. Hosokawa K., Taima H., Kikuchi M., Rubbing the skin when removing makeup cosmetics is a major factor that worsens skin conditions in atopic dermatitis patients, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33040474/ [dostęp: 24.05.2024] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora