Co to jest tiamidol i jakie ma działanie?
Poznaj tiamidol – innowacyjną substancję aktywną, która skutecznie redukuje przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Przeczytaj, jak działa i dlaczego warto ją włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Spis treści
Przebarwienia to jeden z najmniej lubianych defektów skórnych. Zmiany pigmentacyjne są trudne do usunięcia, a do tego mają tendencję do nawrotów. Do ich powstawania przyczyniają się rozmaite czynniki, takie jak nadmierna ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne czy naturalny proces starzenia się skóry. W walce z niedoskonałościami na szczególną uwagę zasługuje tiamidol – składnik aktywny wykazujący obiecujące działanie w zakresie redukcji uporczywych przebarwień.
Thiamidol – co to jest?
Thiamidol czy tiamidol? Nazwy te stosowane są zamiennie i opisują tę samą cząsteczkę chemiczną. Podczas gdy tiamidol to spolszczenie, thiamidol to oryginalna nazwa innowacyjnej substancji aktywnej opatentowanej przez markę Eucerin. Zyskała ona popularność z uwagi na swoje właściwości rozjaśniające i przeciwdziałające powstawaniu zmian pigmentacyjnych. Thiamidol działa na poziomie komórkowym, gdzie blokuje tyrozynazę – enzym niezbędny do produkcji melaniny, czyli pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry. Z uwagi na swoją skuteczność, tiamidol wykorzystywany jest jako jeden z kluczowych składników w kremach na przebarwienia, zarówno na przebarwienia na twarzy, jak i innych obszarach podatnych na hiperpigmentację.
Jakie działanie ma tiamidol?
Aby lepiej zrozumieć działanie tiamidolu, warto poznać mechanizm powstawania przebarwień i czynniki, które odpowiadają za zmiany pigmentacyjne. Przebarwienia to miejscowe zmiany zabarwienia skóry przybierające postać brunatnych lub brązowych plamek o zaokrąglonym kształcie. Za powstawanie przebarwień odpowiadają zaburzenia w pracy melanocytów – komórek barwnikowych znajdujących się w naskórku, produkujących melaninę. Podstawowym mechanizmem powstawania przebarwień jest zwiększona produkcja melaniny, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęstsze przyczyny przebarwień na twarzy to:
Sprawdź powiązane kategorie
Nie bez znaczenia dla syntezy melaniny są ponadto naturalne procesy starzenia się skóry. Przebarwienia związane z wiekiem to przede wszystkim plamy soczewicowate (inaczej plamy starcze, plamy wątrobowe) – płaskie zmiany pigmentacyjne obejmujące między innymi twarz oraz inne obszary ciała, w tym plamy starcze na dłoniach. Niemniej w każdym przypadku najistotniejszym determinantem przebarwień jest nadmierna aktywność melanocytów prowadząca do nieprawidłowej akumulacji melaniny w skórze.
W jaki sposób thiamidol redukuje przebarwienia?
Przebarwienie powstaje w sytuacji, gdy enzym tyrozynaza przekształca aminokwas tyrozynę w melaninę. Przy zwiększonej aktywności enzym ten może wytwarzać większą ilość melaniny, w efekcie czego skóra w tych obszarach staje się zauważalnie ciemniejsza.
Jak już wiesz, melanina to pigment odpowiedzialny za kolor skóry, a jej nadmierna produkcja skutkuje powstawaniem trudnych do usunięcia zmian barwnikowych. Thiamidol działa poprzez inhibicję (zmniejszenie szybkości reakcji chemicznej) tyrozynazy – enzymu zaangażowanego w proces syntezy melaniny. Blokując aktywność tyrozynazy, ogranicza proces przekształcania tyrozyny w melaninę.
W efekcie w warstwie podstawnej naskórka zmniejsza się ilość melaniny, a następnie dochodzi do stopniowego zanikania plam pigmentacyjnych oraz zmniejszenia ich widoczności. Co ważne, tiamidol nie tylko pomaga w redukcji istniejących przebarwień, ale także zapobiega ich nawrotom.
Sprawdź domowe sposoby na przebarwienia.
Z czym można łączyć tiamidol?
Aby zwiększyć efektywność thiamidolu w walce z przebarwieniami, warto łączyć go z innymi składnikami aktywnymi. Substancją świetnie uzupełniającą działanie tiamidolu jest:
- kwas hialuronowy – zwiększa poziom nawilżenia i uelastycznia naskórek,
- witamina C – silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki, wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia,
- niacynamid, czyli witamina B3 – działa na poprawę kolorytu skóry poprzez nawilżenie i wzmocnienie jej naturalnej bariery ochronnej.
Thiamidol nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych. Ponieważ uznawany jest za substancję o łagodnym działaniu, rekomenduje się go do terapii przebarwień również u osób z wrażliwą skórą. Co więcej, uniwersalne działanie tiamidolu sprawia, że jest skuteczny niezależnie od typu skóry, karnacji czy wieku użytkownika.
Według specjalistów produkty zawierające substancję można bezpiecznie łączyć z innymi produktami pielęgnacyjnymi oraz zabiegami dermatologicznymi, jak peelingi chemiczne czy terapie laserowe. Oczywiście pod warunkiem, że pozostałe substancje aktywne znajdujące się w wybranym preparacie nie wywołają niepożądanych reakcji, a skóra jest w pełni zdrowa, bez skaleczeń i otwartych ran.
Tiamidol – z czym nie łączyć tego składnika?
Wybierając preparat na przebarwienia, np. krem, serum do twarzy czy krem pod oczy należy kierować się głównie indywidualnymi potrzebami i ogólną kondycją skóry. Składniki aktywne umieszczone w recepturach produktów pielęgnacyjnych różnią się właściwościami i efektywnością, co oznacza, że ich działanie może być zróżnicowane w zależności od rodzaju przebarwień. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień oraz reakcji alergicznych.
Thiamidol jest skuteczny w redukcji przebarwień, jednak warto unikać jego łączenia z niektórymi składnikami w tej samej rutynie pielęgnacyjnej. Wśród substancji o działaniu potencjalnie drażniącym wymienia się:
- kwasy AHA i BHA,
- retinol,
- produkty zawierające wysokie stężenie alkoholu.
W celu uniknięcia niepożądanych reakcji zaleca się stosowanie wspomnianych substancji o różnych porach dnia, np. preparat z retinolem czy kwasami wieczorem, natomiast kosmetyk z tiamidolem rano. Wyjątek stanowią produkty pielęgnacyjne łączące te składniki w jednej formulacji.
Czy można stosować tiamidol w ciąży?
Według aktualnych informacji tiamidol jest dopuszczony do stosowania w ciąży. Biorąc pod uwagę fakt, że przebarwienia to zmiany skórne, z którymi często borykają się przyszłe mamy, wiadomość ta może okazać się przełomem w redukcji niedoskonałości związanych z wahaniami gospodarki hormonalnej. Niemniej w dalszym ciągu zalecamy ostrożność, a przed wprowadzeniem przez ciężarne preparatu z thiamidolem do swojej rutyny pielęgnacyjnej, sugerujemy konsultację dermatologiczną.
Podsumowanie
Tiamidol to składnik aktywny wykorzystywany w walce z przebarwieniami, który działa poprzez blokowanie tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny. Jego nieagresywne działanie sprawia, że sprawdzi się w codziennej pielęgnacji różnych rodzajów skóry, w tym skóry wrażliwej. Systematyczne stosowanie produktów kosmetycznych zawierających tiamidol prowadzi do stopniowej poprawy kolorytu skóry, redukcji plam pigmentacyjnych i uzyskania wymarzonego, jednolitego kolorytu skóry. Co istotne, substancję można stosować w połączeniu z innymi zabiegami dermatologicznymi i kosmetologicznymi.
Źródła:
- C. Arrowitz, A. M. Schoelermann, T. Mann, L. I. Jiang, T. Weber, L. Kolbe, Effective Tyrosinase Inhibition by Thiamidol Results in Significant Improvement of Mild to Moderate Melasma, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X1930137X [dostęp 30.07.2024 r.]
- Roggenkamp, D., Dlova, N., Mann, T., Batzer, J., Riedel, J., Kausch, M., Zoric, I. and Kolbe, L. (2021), Effective reduction of post-inflammatory hyperpigmentation with the tyrosinase inhibitor isobutylamido-thiazolyl-resorcinol (Thiamidol). Int J Cosmet Sci, 43: 292-301., https://doi.org/10.1111/ics.12694 [dostęp 30.07.2024 r.]
- M. Engler-Jastrzębska, A. Kamm, Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-1.pdf [dostęp 30.07.2024 r.]