Przeterminowane kosmetyki – czy można ich używać i jak je wykorzystać?

13. 8. 2024 · 4 minuty czytania

W Twojej kosmetyczce znalazł się produkt po terminie ważności? Ten artykuł jest dla Ciebie. Zobacz, jakie mogą być skutki używania przeterminowanych kosmetyków, oraz jak możesz jej wykorzystać w inny sposób. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Przeterminowane kosmetyki – czy można ich używać i jak je wykorzystać?

Z jednej strony bezpieczeństwo i zdrowie skóry traktujemy jako priorytet. Z drugiej niechętnie wyrzucamy kosmetyk, który nie został zużyty w terminie. Co zatem zrobić? Używać przeterminowanych kosmetyków czy lepiej zrezygnować z tego pomysłu? Czy są inne sposoby na wykorzystanie przeterminowanych kosmetyków? Podpowiadamy! 

Czy można używać kosmetyków po terminie ważności? 

Z ekonomicznego punktu widzenia kupowanie kosmetyków w ilości większej niż jesteśmy w stanie zużyć przed upływem terminu ważności, może być postrzegane jako marnowanie pieniędzy. Prawdą jest jednak, że niemal każdemu zdarzyła się taka sytuacja. Pojawia się wówczas pytanie, czy produkt po terminie ważności nadaje się jeszcze do użytku, czy bezpieczniej jest go wyrzucić. Jak sprawdzić, czy data ważności została przekroczona? Do oznaczenia terminu przydatności do zużycia producenci wykorzystują dwa oznaczenia: EXP oraz PAO.  

  • EXP (Expiration) oznacza datę ważności kosmetyku, czyli ostateczny termin, do którego produkt może być bezpiecznie stosowany i zachowuje swoje właściwości. Zazwyczaj podawana jest w formacie miesiąc/rok (MM/RR) lub dzień/miesiąc/rok (DD/MM/RR).  
  • PAO (Period After Opening), czyli okres przydatności do użycia po otwarciu produktu. Przedstawia otwarty słoiczek z cyfrą i literą "M" (np. 6M oznacza 6 miesięcy). 
  • Data ważności (EXP) ustalana jest na podstawie stabilności składników w zamkniętym opakowaniu. Po jej przekroczeniu składniki mogą się rozkładać oraz tracić skuteczność, pomimo że produkt jest zamknięty.  
  • Co istotne, jeśli data ważności (EXP) minęła, nie należy używać danego produktu, nawet jeśli PAO wskazuje, że po otwarciu nadal jest bezpieczny. 

Każdy z produktów kosmetycznych ma określoną przez producenta datę ważności, której bezwzględnie należy przestrzegać. Przybliżony okres przydatności po otwarciu kremu do twarzy, np. Bielenda Professional SupremeLab, odżywczy krem na dzień, SPF30 lub Eucerin Anti-Pigment antypigmentacyjny krem do twarzy na noc wynosi od 3 do 6 miesięcy, balsamu do ciała około 6-12 miesięcy, natomiast kremu z filtrem UV jeden sezon. Nieco dłuższy okres ważności dotyczy niektórych kosmetyków do makijażu. W przypadku szminki do ust są to ok. 2 lata, natomiast pudry i cienie w kamieniu zachowują swoje właściwości nawet przez 3 lata. 

Pamiętaj!
Nie bez znaczenia dla trwałości produktu jest sposób przechowywania kosmetyków, a także prawidłowa dezynfekcja kosmetyków. 
Kosmetyki po terminie

Sprawdź powiązane kategorie

Skutki używania przeterminowanych kosmetyków 

Data ważności określa, do kiedy producent gwarantuje pełną skuteczność i bezpieczeństwo produktu w zamkniętym opakowaniu, a używanie przeterminowanych kosmetyków jest odradzane z kilku powodów: 

  • Składniki aktywne znajdujące się w kosmetyku mogą ulegać rozkładowi oraz tracić swoje właściwości, czego efektem jest obniżenie skuteczności produktu, 
  • Po przekroczeniu daty ważności kosmetyk może zmienić swoją konsystencję – rozwarstwiać się, wysychać, zmieniać barwę i zapach, co jest bezpośrednią oznaką chemicznych zmian zachodzących w formulacji, 
  • Wspomniane modyfikacje w recepturze przeterminowanych kosmetyków mogą wywoływać podrażnienia skóry, reakcje alergiczne oraz szereg innych niepożądanych reakcji dermatologicznych, szczególnie u osób o wrażliwej skórze, 
  • Co więcej, po upływie daty ważności producent przestaje gwarantować jakość i bezpieczeństwo swojego produktu, w związku z czym dalsze stosowanie odbywa się na ryzyko konsumenta. 

Jak wykorzystać przeterminowane kosmetyki? 

Jeśli bliska jest Ci idea zero waste i mimo wszystko nie chcesz wyrzucać kosmetyków, które nieznacznie przekroczyły datę ważności, możesz spróbować wykorzystać je w alternatywny sposób. Należy jednak podejść do tego z ostrożnością i zdrowym rozsądkiem. Poniżej kilka propozycji: 

Skutki używania przeterminowanych kosmetyków 

Podsumowanie 

Niezależnie od tego, jak bardzo pilnujemy daty ważności używanych produktów pielęgnacyjnych, czasem nie sposób o wszystkim pamiętać. Aby uniknąć utylizacji przeterminowanych kosmetyków, można poszukać sposobu na wykorzystanie ich w inny sposób, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony naturalnych zasobów i minimalizujemy negatywny wpływ na planetę. Należy jednak pamiętać, że jeśli jakikolwiek przeterminowany produkt wykazuje oznaki zepsucia, takie jak zmiana zapachu, koloru, konsystencji czy obecność pleśni, najlepiej zachować ostrożność i nie używać go w ogóle, ponieważ może być nie tylko nieskuteczny, ale również potencjalnie szkodliwy. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora