Łączenie kosmetyków – co można, a czego nie można ze sobą łączyć?
Zastanawiasz się, czy możesz bezpiecznie łączyć kosmetyki? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi zalecanych kombinacji oraz połączeń, których należy unikać.
Łatwa dostępność i szeroki wybór preparatów pielęgnacyjnych zachęca do testowania nowych formulacji. Niestety nadmiar nie zawsze zapewnia lepsze efekty, a łączenie niektórych kosmetyków jest wręcz niewskazane. Przeczytaj, jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby kosmetyki dobrze współdziałały i nie powodowały negatywnych reakcji skórnych.
Jakie kosmetyki można ze sobą łączyć?
Świadome, odpowiedzialne dobieranie kosmetyków oraz ich aplikacja zgodnie z zaleceniami to podstawa efektywnej i harmonijnej pielęgnacji twarzy. Ogromna ilość produktów pielęgnacyjnych sprawia, że chętnie sięgamy po coraz nowsze preparaty z nadzieją na spektakularne efekty kuracji. Tymczasem nadmiar oraz niewłaściwe łączenie kosmetyków mogą powodować pogorszenie stanu skóry i wydłużać proces regeneracji. Jednym z następstw może być między innymi przeciążenie skóry składnikami aktywnymi, czyli substancjami wykazującymi konkretne, ukierunkowane działanie na skórę czy włosy.
Nadrzędnym celem substancji czynnych jest dostarczanie określonych korzyści terapeutycznych, takich jak:
- nawilżanie,
- złuszczanie,
- przeciwdziałanie starzeniu,
- leczenie trądziku,
- rozjaśnianie przebarwień,
- ochrona przed promieniowaniem UV.
Łączenie kosmetyków zawierających różne substancje aktywne wymaga dużej ostrożności, ponieważ poszczególne formulacje mogą się wzajemnie neutralizować, osłabiać swoje działanie lub prowadzić do podrażnień skóry – wywoływać reakcje zapalne, nadmierną produkcję sebum lub zatykanie porów, powstawanie wyprysków i innych problemów dermatologicznych.
W jaki sposób łączyć kosmetyki do twarzy i kosmetyki do ciała? Poniżej kilka podstawowych zasad:
- Kluczem skutecznej pielęgnacji jest prawidłowa kolejność aplikacji kosmetyków. Zaleca się, by zaczynać od najlżejszych, najbardziej wodnistych produktów, a kończyć na tych o bogatej, kremowej i odżywczej konsystencji.
- Pielęgnację zawsze rozpoczynamy od oczyszczania, które usunie sebum i resztki makijażu, a także przygotuje skórę na przyjęcie substancji aktywnych, znajdujących się w preparatach pielęgnacyjnych. Wypróbuj Cerave oczyszczający żel do mycia twarzy i ciała z ceramidami.
- Kolejnym etapem jest aplikacja serum zawierającego wysokie stężenia składników aktywnych, np. NUXE Super Serum, serum przeciwstarzeniowe do twarzy z naturalnym kwasem hialuronowym i mikrokapsułkami z olejami roślinnymi. Kosmetyk powinien być nałożony przed kremem nawilżającym, który stworzy barierę ochronną zapobiegającą utracie wilgoci i zapewniającą długotrwałe nawilżenie.
- Jeśli chodzi o pielęgnację ciała, po oczyszczeniu skóry należy zastosować kosmetyk o działaniu zmiękczającym i wspomagającym naturalny proces regeneracji. W tym celu sprawdzi się np. Natural Body Dr.Max, odżywczy krem do ciała z nagietkiem, dodatkiem masła shea, pantenolu, witaminy E i aloesu. Następnie na mocno przesuszone partie ciała zastosuj CerkoDerm30 – 30% krem mocznikowy z AHA zmiękczający zrogowaciały i nadmiernie łuszczący się naskórek.
Sprawdź nasze popularne kategorie:
W Twojej kosmetyczce znajdują się różne preparaty i zastanawiasz się, czy możesz łączyć je w jednej rutynie pielęgnacyjnej? Odpowiednie komponowanie składników aktywnych może znacząco poprawić efektywność codziennej pielęgnacji i skutkować lepszymi rezultatami terapeutycznymi. Poznaj 3 korzystne połączenia substancji czynnych:
Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć?
Niektóre kombinacje kosmetyków mogą prowadzić do podrażnień lub obniżenia skuteczności formulacji. Ważne jest, aby stosować produkty w odpowiedniej kolejności – od najlżejszych do najcięższych i unikać nakładania zbyt wielu warstw jednocześnie. Co więcej, produkty zawierające oleje lub silikony mogą tworzyć barierę utrudniającą wchłanianie kolejnych formulacji, dlatego najlepiej stosować je na końcu rutyny pielęgnacyjnej.
Dodatkowo aplikowanie zbyt wielu ciężkich produktów, takich jak gęste kremy i balsamy, może obciążyć skórę i prowadzić do zatykania porów czy powstawania wyprysków. Pamiętaj również, że każdy produkt potrzebuje czasu, aby się wchłonąć i zacząć działać, dlatego zadbaj o przerwy między aplikacjami kolejnych preparatów.
Poznaj niekorzystne połączenia składników aktywnych znajdujących się w kosmetykach:
Podsumowanie
Łączenie kosmetyków może przynieść korzyści, pod warunkiem że ich składniki są odpowiednio dobrane i wzajemnie się uzupełniają. Brak wiedzy na temat działania poszczególnych substancji prowadzi do niepożądanych efektów, w tym podrażnień skóry. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu substancji aktywnych, takich jak retinol, witamina C, kwasy AHA czy BHA.