Pękające usta – przyczyny i domowe sposoby na popękane usta

14. 11. 2023 · 6 minut czytania

Skuteczne rozwiązania dla problemu pękających ust. Z artykułu dowiesz się, czym może być spowodowane pękanie ust oraz jak zadbać o nawilżenie i zdrowy wygląd warg. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Pękające usta – przyczyny i domowe sposoby na popękane usta

Suche, nieprzyjemnie spierzchnięte i pękające usta to problem, który może pojawić się o każdej porze roku. Zimą jako skutek zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych, latem – nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Jednak pękające usta mogą mieć również podłoże zdrowotne. Więcej o przyczynach i sposobach na popękane usta dowiesz się z artykułu. 

Pękające usta – przyczyny 

Wysuszony naskórek, spierzchnięte usta, a niekiedy również pękające kąciki ust to problem, z którym większość z nas miała do czynienia. Charakterystyczne objawy pojawiają się zazwyczaj jesienią i zimą, gdy temperatura drastycznie spada, jednak inne pory roku nie są dla naszych ust łaskawsze. Wbrew pozorom dokuczliwie przesuszona skóra może być również następstwem nadmiernej ekspozycji na słońce, a nawet chorób ogólnoustrojowych czy niedoborów niektórych witamin. 

Sprawdź, jak dbać o usta zimą

Dlaczego usta są podatne na pękanie i pierzchnięcie?  

  • Skóra ust jest cieńsza niż na innych obszarach ciała, co oznacza, że szybciej traci wilgoć.  
  • Ponadto pozbawiona jest gruczołów łojowych produkujących sebum – naturalną warstwą lipidową, zabezpieczającą przed wpływem czynników zewnętrznych.  
  • Dorzućmy do tego częste ruchy ust, spowodowane jedzeniem, piciem czy mówieniem i mamy idealne środowisko do pojawienia się podrażnień czerwieni wargowej, suchości i szorstkości, pieczenia, łuszczenia, a nawet bolesnego pękania naskórka. 

Wśród najczęstszych przyczyn pękających ust wymienia się między innymi: 

  • Kontakt z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – wiatrem, mrozem, promieniowaniem UV, suchym powietrzem, 
  • Częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, 
  • Oblizywanie i przygryzanie ust, 
  • Niedostateczna pielęgnacja, 
  • Używanie niewłaściwych kosmetyków, np. na bazie wysuszającego alkoholu, 
  • Odwodnienie organizmu, 
  • Przyjmowanie niektórych leków, między innymi retinoidów. 

Podatność na pękanie skóry na ustach może być również wywołana chorobą, np. infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi, problemami z tarczycą, cukrzycą lub łuszczycą, a także niedoborem niektórych witamin i minerałów, przede wszystkim żelaza, witaminy A i witamin z grupy B, np. witaminy B12

Pękające usta – przyczyny 

Jak wyleczyć popękane usta? 

Metoda leczenia popękanych ust uwarunkowana jest podłożem problemu.  

  • W przypadku chorób ogólnoustrojowych, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który wskaże właściwą ścieżkę leczenia.  
  • Niedobory witamin i minerałów uzupełnisz za pomocą racjonalnej, zdrowo zbilansowanej diety.  
  • Zwróć uwagę, by Twój jadłospis uwzględniał produkty bogate w witaminy z grupy B, takie jak mięso wieprzowe i wołowe, produkty zbożowe, wątróbka, drożdże spożywcze, rośliny strączkowe, migdały, a także owoce i warzywa zawierające cenne składniki odżywcze.  
  • W zapobieganiu i leczeniu pękających ust istotne jest również nawadnianie organizmu. Staraj się pić minimum 2 litry płynów dziennie – wody, niesłodzonej zielonej, czarnej lub owocowej herbaty, regularnie, po kilka łyków w ciągu godziny. Systematyczne nawadnianie sprawdzi się znacznie lepiej niż jednorazowe wypicie dużej ilości płynów. 

W pozostałych sytuacjach zazwyczaj wystarczy wyeliminować szkodliwe nawyki, głównie częste oblizywanie ust, zastosować sprawdzone domowe sposoby, dermokosmetyki do ciała oraz systematycznie aplikować balsamy i pomadki ochronne do ust. W preparatach pielęgnacyjnych szukaj substancji aktywnych o działaniu natłuszczającym, regenerującym i nawilżającym, między innymi naturalnych olejów roślinnych, pantenolu, witamin, alantoiny, wosku pszczelego czy oleju parafinowego, które stworzą na ustach warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wilgoci i chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. 

Co na pękające usta? Oto 6 dobrych balsamów do ust

  • Aquastop Balsam do ust z olejem jojoba, woskiem pszczelim i witaminą E, bez zawartości wody. Intensywnie regeneruje i natłuszcza naskórek oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi, 
  • Mokosh Balsam do ust Malina zamknięty w wygodnym słoiczku, idealnym do kieszeni lub torebki. W składzie znajdują się między innymi lanolina, olej z pestek malin, masło shea, witamina E czy olej jojoba. Produkt chroni usta, długotrwale nawilża oraz zabezpiecza przed mrozem i wiatrem, 
  • Weleda, balsam do ust nawilżająco-ochronny z bogactwem cennych substancji, takich jak olej jojoba, wosk pszczeli, masło shea, wosk z róży damasceńskiej, wosk karnauba. Balsam skutecznie zmiękcza i odżywia usta, a dodatkowo zapewnia im subtelny efekt nabłyszczający, 
  • Carmex nawilżający balsam do ust w sztyfcie Tropical z filtrem przeciwsłonecznym SPF 15, wazeliną, lanoliną, woskiem kandelila, masłem kakaowym, o przyjemnym egzotycznym zapachu mango i brzoskwini. Działa nawilżająco, odżywczo i ochronnie, chroni przed promieniowaniem UV, nabłyszcza, wygładza i delikatnie chłodzi usta, 
  • Green Pharmacy, balsam do ust, miód i wanilia, intensywnie odżywczy, SPF 10 charakteryzujący się korzennym aromatem, a także intensywną pielęgnacją bez uczucia lepkości. W czasie zimy zapobiega suchości i pękaniu skóry. Zmiękcza, odżywia i regeneruje naskórek, 
  • Avene Cicalfate, regenerujący balsam do ust na bazie gliceryny. Może być stosowany w pielęgnacji warg narażonych na pękanie wskutek ekspozycji na czynniki drażniące oraz podczas stosowania wysuszających terapii farmakologicznych. 
Jak wyleczyć popękane usta? 

Domowe sposoby na popękane usta 

Jeśli Twoim zmartwieniem jest nawracający problem z pękającymi ustami, suchym i łuszczącym się naskórkiem – zawsze miej pod ręką ochronny balsam i aplikuj go wielokrotnie w ciągu dnia. Opcjonalnie możesz przetestować starą, dobrą wazelinę lub maść z witaminą A, które kupisz w każdej aptece. Wsparciem są również domowe sposoby na popękane usta, z wykorzystaniem produktów, które masz w swojej kuchni. Jakie to produkty?  

  • Olej kokosowy – doskonale nawilża i natłuszcza usta, tworząc na nich ochronny film zapobiegający wysuszeniu. Dla wygody stosowania przełóż łyżeczkę oleju do niewielkiego słoiczka i stosuj jako zamiennik balsamu. 
  • Olej rycynowy – uniwersalny produkt, który świetnie działa na porost rzęs i brwi, ale również fantastycznie odżywia i regeneruje wyschnięte usta. Posmaruj naskórek olejkiem tuż przed snem i pozostaw na całą noc, a rano przemyj usta wodą. Postaraj się nie oblizywać warg, ponieważ olejek rycynowy ma właściwości przeczyszczające. 
  • Masło shea – bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i prowitaminy A. Masło długo utrzymuje się na ustach, niestraszne mu jedzenie czy picie, dlatego jest niezastąpione jako okluzyjna bariera chroniąca przed wysuszającymi czynnikami. 
  • Domowy peeling cukrowy – świetny sposób na naturalne złuszczanie i nawilżanie naskórka. Wymieszaj łyżeczkę cukru z łyżeczką oliwy z oliwek i masuj usta przez około 2 minuty, aż cały suchy naskórek zniknie. Na koniec przemyj je ciepłą wodą i nałóż ulubiony balsam, olej kokosowy lub oliwę z oliwek. 
  • Scukrzony miód – ochrona, nawilżenie i peeling do ust w jednym. Weź odrobinę scukrzonego, gęstego miodu i wmasuj go w usta. Po zabiegu przemyj wargi i zaaplikuj regenerujący balsam. 

Podsumowanie 

Pękające usta mogą być skutkiem wielu czynników, w tym zmian klimatycznych, niedoborów witaminowych, podrażnień, chorób czy infekcji. W złagodzeniu i zapobieganiu problemowi pomaga codzienna troska o delikatną skórę, czyli dbanie o nawilżenie, unikanie czynników drażniących i stosowanie ochronnych balsamów do ust. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, racjonalna dieta oraz eliminacja szkodliwych nawyków, np. oblizywania warg, szczególnie podczas wiatru lub mrozu. 

Źródła:

  1. D. Kopczyńska, S. Klasik-Ciszewska, K. Duda-Grychtoł, Produkty pszczele w pielęgnacji skóry, https://www.czytelniamedyczna.pl/6271,produkty-pszczele-w-pielgnacji-sklry.html [dostęp 07.11.2023 r.]
  2.  Lugović-Mihić L., Pilipović K., Crnarić I., Šitum M., Duvančić T., Differential Diagnosis of Cheilitis – How to Classify Cheilitis?, Acta Clin Croat. 2018 Jun;57(2):342-351, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6531998/ [dostęp 07.11.2023 r.]
  3. B. Pietrzak, A. Seremak-Mrozikiewicz, B. Marciniak, A. Witek, B. Leszczyńska-Gorzelak, Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii, https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/48369 [dostęp 07.11.2023 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice