Retinol na trądzik – jak działa i jaki retinol wybrać?

16. 11. 2023 · 6 minut czytania

Retinol i trądzik – kompleksowe podejście do problemów skórnych. Skorzystaj z działania retinolu w regulacji procesów komórkowych i pozbądź się niechcianych zmian trądzikowych.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Retinol na trądzik – jak działa i jaki retinol wybrać?

Retinol to pochodna witaminy A, znana głównie z kosmetyków anti-aging, których zadaniem jest ujędrnienie skóry i redukcja zmarszczek. Okazuje się jednak, że retinol to wszechstronna substancja aktywna polecana również do pielęgnacji cery trądzikowej. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób retinol działa na trądzik i jaką formę retinolu wybrać, aby osiągnąć zadowalające rezultaty?  

Czy retinol pomaga na trądzik? 

Retinol, należący do grupy retinoidów, to substancja, która znakomicie rozpuszcza się w tłuszczach. Bez problemu przenika przez naturalną barierę ochronną skóry, czyli sebum, a także warstwę rogową naskórka, wprost do głębszych warstw skóry. Spektakularne efekty stosowania retinolu w kosmetykach widoczne są gołym okiem. Jedną z najczęściej wykorzystywanych właściwości substancji jest działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające. Składnik znajdziesz między innymi w preparacie Eveline Cosmetics RETINOL&NIACYNAMID ultrabogaty krem głęboko regenerujący 70+, który poprawia strukturę skóry, redukuje zmarszczki i ujednolica koloryt.   

Przeczytaj, co to jest oraz jak leczyć trądzik hormonalny i trądzik kosmetyczny

Retinol – działanie na trądzik 

Retinol – działanie na trądzik 

Trądzik jest następstwem intensywnej pracy gruczołów łojowych. Wytwarzane w nadmiarze sebum łączy się z bakteriami znajdującymi się na skórze oraz złuszczającym  naskórkiem, w efekcie czego następuje zaczopowanie porów skórnych i mieszków włosowych, a w konsekwencji – przewlekły stan zapalny skóry. Substancje przeciwtrądzikowe rozpuszczają nagromadzoną wydzielinę, ułatwiając jej oderwanie od powierzchni skóry oraz łagodząc powstały stan zapalny. 

Poznaj szczegółowe działanie retinolu na trądzik: 

  • Bierze udział w regulacji odnowy komórek naskórka,  
  • Złuszcza warstwę rogową skóry oraz aktywuje procesy regeneracyjne w jej głębszych warstwach, szczególnie w warstwie podstawnej, 
  • Przyspiesza proces gojenia się skóry, 
  • Zwiększa odporność skóry na działanie wolnych rodników i innych czynników zewnętrznych, 
  • Reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza łojotok, dzięki czemu jest bardzo skuteczny w leczeniu trądziku zaskórnikowego, 
  • Wyrównuje koloryt skóry, niweluje przebarwienia i blizny potrądzikowe. 

Przeciwtrądzikowe kuracje retinoidami, zwłaszcza gdy są one stosowane jako uzupełnienie terapii doustnej, wykazuje znaczną skuteczność.Czas oczekiwania na efekty może być zróżnicowany i zależy od aktualnego stanu skóry oraz indywidualnych cech danej osoby. Przyjmuje się, że pierwsze zauważalne rezultaty pojawiają się po około 3 miesiącach systematycznego stosowania.  

Jak stosować retinol na trądzik? 

Mimo wielu korzystnych właściwości, stosowanie retinolu wymaga świadomego i rozważnego podejścia, a zbyt szybkie wprowadzenie substancji, bez uprzedniego przygotowania skóry, może zakończyć się nadmierną suchością, uwrażliwieniem czy zaczerwienieniem. Nie mniej istotna jest kwestia łączenia retinolu z innymi substancjami o podobnym działaniu, np. z kwasami AHA lub BHA. Jednoczesna aplikacja składników aktywnych, charakteryzujących się silnym działaniem złuszczającym może doprowadzić do podrażnień lub nawet poparzenia naskórka. Wyjątkiem jest połączenie tych substancji w tej samej formulacji kosmetycznej. 

Jeśli dotychczas nie miałaś do czynienia z retinolem, wprowadzenie go do pielęgnacji  poprzedź konsultacją dermatologiczną. Specjalista dostosuje dawkowanie i skonkretyzuje plan leczenia trądziku. 

  • Co do zasady, retinol powinno się wprowadzać stopniowo i wyłącznie wieczorem
  • Stosunkowo bezpiecznym stężeniem na początek jest 0,1-0,5% retinolu w wybranej formulacji, aczkolwiek musisz mieć na uwadze, że na ostateczny efekt i ewentualne ryzyko podrażnień wpływają również pozostałe składniki znajdujące się w preparacie. 
  • Zacznij od 2-3 aplikacji w tygodniu i wraz z kolejnymi tygodniami zwiększaj częstotliwość. 
  • Jeśli po kilku tygodniach nie zauważasz niepożądanych reakcji skóry, możesz przejść na wyższe stężenie i zacząć proces adaptacji od nowa. 
  • W trakcie kuracji retinolem zadbaj o dostarczanie skórze składników nawilżających i łagodzących, które zregenerują i przyspieszą odbudowę bariery hydrolipidowej. 
  • Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, możesz stosować retinol na serum intensywnie nawilżające. 
  • Decydując się na aplikację preparatu z retinolem bezpośrednio na skórę, zwróć uwagę, by była bezwzględnie sucha
  • Kuracje przeciwtrądzikowe retinolem przeprowadzaj nie częściej niż 1-2 razy w roku lub według wskazań dermatologa. 
  • Po 35. roku życia możesz wprowadzić substancję do stałej pielęgnacji. 

Co jest niezwykle istotne w stosowaniu retinolu to skuteczna fotoprotekcja, najlepiej przez cały rok, nie tylko podczas kuracji. Ochrona skóry przed działaniem promieni UV jest kluczowa zwłaszcza dla cery trądzikowej. Lecznicze działanie słońca na trądzik to mit – wielokrotnie obalany przez specjalistów, a mimo wszystko nadal powielany. Zależność słońce a trądzik to  niekorzystne połączenie, które może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry i nasilenia objawów. Dodatkowo zaniechanie ochrony przeciwsłonecznej podczas stosowania retinolu naraża skórę na osłabienie, naruszenie bariery hydrolipidowej, a także przebarwienia. 

Czy retinol pomaga na trądzik? 

Jaki retinol na trądzik? 

Forma retinoidu uzależniona jest od rodzaju zmian dermatologicznych. Silniejsze retinoidy, takie jak tretynoina czy adapalen, są dostępne wyłącznie na receptę. Charakteryzuje je  bardziej skoncentrowana formuła i  duża skuteczność w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej postaci dermatozy. Pamiętaj, że retinoidy to substancje lecznicze, a o zastosowaniu kuracji retinoidami w postaci preparatów doustnych lub aplikowanych miejscowo, powinien zadecydować dermatolog. Absolutnie zakazane jest leczenie trądziku retinoidami dostępnymi na receptę na własną rękę, ponieważ istnieje poważne ryzyko niepożądanych skutków ubocznych. 

Możliwością na samodzielne przetestowanie działania retinolu, będącego jednym z rodzajów retinoidu, jest wprowadzenie substancji do swojej pielęgnacji w postaci wybranego preparatu kosmetycznego. Kosmetyki z retinolem, z uwagi na łagodniejsze działanie, są powszechnie dostępne w sprzedaży. Pamiętaj o wymienionych wyżej zasadach stosowania retinolu, a w przypadku trwającej jednocześnie kuracji retinoidami na receptę – skonsultuj planowaną modyfikację pielęgnacji z lekarzem. 

Jakie kosmetyki z retinolem warto przetestować? 

Jaki retinol na trądzik? 

Podsumowanie 

Retinol to skuteczne remedium na zmiany trądzikowe, a jego działanie polega na regulacji odnowy komórek naskórka, złuszczaniu warstwy rogowej, zmniejszaniu wydzielania sebum oraz regeneracji skóry. Regularne stosowanie przynosi świetne efekty, jednak zaleca się ostrożność i stopniowe wprowadzanie produktu, najlepiej po konsultacji z dermatologiem. Pamiętaj, by retinol stosować wyłącznie podczas wieczornej pielęgnacji, a dodatkowo chronić skórę filtrem przeciwsłonecznym i unikać jednoczesnej aplikacji innych substancji drażniących.  

Źródła:

  1. P. Zawadzka, D. Dąbrowska, O. Zavyalova, Witamina A jako substancja aktywna w terapii trądziku i profilaktyce przeciwstarzeniowej [dostęp 23.11.2023 r.]
  2. H. Marona, A. Gunia, E. Pękala, Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/03-2010/06%20%20Retinoidy.pdf [dostęp 23.11.2023 r.]
  3. M. Pawlaczyk, K. Korzeniowska, Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-co

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice