Jak suszyć włosy, aby ich nie niszczyć? Sposoby na bezpieczne suszenie włosów

28. 8. 2024 · 5 minut czytania

Suszenie włosów chłodnym lub ciepłym nawiewem o niskiej mocy chroni je przed uszkodzeniem i łamaniem. Sprawdź skuteczne metody na szybkie i zdrowe suszenie włosów. 

Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jak suszyć włosy, aby ich nie niszczyć? Sposoby na bezpieczne suszenie włosów

Jednym z końcowych etapów pielęgnacji włosów jest ich dokładne wysuszenie. Sposób suszenia – temperatura nawiewu, kierunek suszenia czy odległość suszarki od włosów – decydują o ich zdrowiu i wyglądzie. Prawidłowo wysuszone włosy są gładkie, miękkie i łatwe w rozczesywaniu. Choć to prosta i rutynowa czynność, można przy niej popełnić sporo błędów, które skutkują puszeniem, zmatowieniem i łamliwością włosów. Jak prawidłowo suszyć włosy? Czy suszenie włosów jest zdrowe i jak przyśpieszyć ten proces? 

Czy powinno się suszyć włosy? 

Można spotkać się z opinią, że suszenie przyczynia się do zniszczenia włosów. Osoby, które preferują naturalne metody dbania o włosy, uważają, że najlepiej jest pozwolić im wyschnąć samoistnie po myciu. Jednak w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie świadomą pielęgnacją włosów. Zwolenniczki i propagatorki tego podejścia podkreślają, że choć suszenie faktycznie w pewnym stopniu może wpłynąć na uszkodzenie włosów, to jest ono niezbędne, aby zapewnić im długofalowe zdrowie i dobrą kondycję

Dlaczego więc nie warto pozostawiać włosów do naturalnego wyschnięcia? 

  • Wbrew pozorom jest to dla nich szkodliwe. Włosy schną w ten sposób nawet przez kilka godzin, co naraża je na uszkodzenia. Mokre włosy są rozciągliwe i rozpulchnione, dlatego łatwiej dochodzi do ich złamania lub nawet odrywania łodygi włosa. 
  • Utrzymywanie mokrych włosów przez dłuższy czas pogarsza także kondycję skóry głowy. Wilgoć sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, łupieżu oraz niekorzystnych dla mikrobiomu skóry bakterii i grzybów, a także potęguje problem przetłuszczania się włosów
  • Nie poleca się też spania z mokrą głową. Włosy są wtedy narażone na tarcie i pogłębienie uszkodzeń. 
  • Co więcej, okazuje się, że osoby, które regularnie pomijają etap suszenia włosów, mimo stosowania odpowiednich odżywek do włosów i innych preparatów pielęgnacyjnych obserwują, że ich włosy są matowe, tępe, suche i łamliwe. 

Na pytanie, czy suszyć włosy po umyciu jest tylko jedna odpowiedź: tak. Niezależnie od rodzaju czy kondycji włosa, suszenie włosów jest niezbędne do utrzymania ich w dobrej formie. Właściwie przeprowadzone suszenie, po wykonaniu wszystkich etapów pielęgnacji włosów, przygotowuje je do dalszej stylizacji i wspiera również zdrowie skóry głowy. 

Sprawdź powiązane kategorie

Jakim powietrzem suszyć włosy? 

Wybór odpowiedniej suszarki decyduje o zdrowiu włosów. Trycholodzy i fryzjerzy polecają zwłaszcza te, które są wyposażone w 3-stopniową regulację temperatury nawiewu: chłodny, ciepły i gorący. Dodatkowo warto, aby suszarka miała także tryb ustawiania siły nawiewu. 

Najmniej inwazyjne i szkodliwe dla włosów jest suszenie ich ciepłym nawiewem o niskiej mocy. Można także wybrać chłodny nawiew, jednak należy liczyć się z tym, że suszenie zajmie dużo więcej czasu. 

Dowiedz się też, jak zwiększyć objętość włosów

Dlaczego nie warto suszyć włosów gorącym nawiewem?
Choć to szybki sposób na wysuszenie włosów to wysoka temperatura uszkadza ich delikatną strukturę, powoduje szybszą utratę nawilżenia oraz przyczynia się do łamania i kruszenia włosów. Dodatkowo, zbyt gorący nawiew może podrażnić skórę głowy, czego efektem jest m.in. zaczerwienienie, łuszczenie się, a nawet poparzenie. 

Jak prawidłowo suszyć włosy suszarką? 

O bezpieczne i zdrowe suszenie włosów warto zadbać już podczas ich mycia. Po nałożeniu i dokładnym spłukaniu szamponu do włosów, zawsze powinno się stosować odżywkę lub maskę do włosów. Produkty bogate w proteiny, emolienty lub humektanty wzmacniają strukturę włosa i zabezpieczają je przed powierzchownymi uszkodzeniami, które mogą być spowodowane np. suszeniem. 

Warto pamiętać, że kosmetyki do włosów powinny być dobierane z uwzględnieniem równowagi PEH oraz indywidualnych potrzeb skóry głowy. 

Warto wiedzieć...
Świeżo umyte włosy trzeba odsączyć z nadmiaru wody, aby skrócić czas ich suszenia. Najpierw należy je delikatnie odcisnąć rękami, a następnie nałożyć ręcznik na maksymalnie 5 min. Ważny jest także wybór ręcznika – najlepiej sprawdzają się ręczniki bambusowe, z mikrofibry lub bawełniane. Należy pamiętać, aby podczas odsączania wody nie pocierać włosów ręcznikiem. 

Po dokładnym odsączeniu włosów przyszedł czas na ich suszenie. Oto jak poprawnie suszyć włosy w kilku prostych krokach: 

  • Przed suszeniem należy rozdzielić zbite pasma włosów, np. poprzez delikatne potrząsanie lub przeczesywanie je palcami. 
  • Kolejnie, w celu ich zabezpieczenia, warto użyć termoochronnego sprayu do włosów. 
  • Włosy najlepiej suszyć poza łazienką. W tym pomieszczeniu jest zwykle duża wilgotność, co tylko wydłuża proces suszenia. 
  • Ważne jest, aby suszarkę utrzymywać w odległości ok. 20-30 cm od włosów. Im większa odległość suszarki od włosa i niższa temperatura suszenia, tym lepiej dla ich zdrowia. 
  • W pierwszym etapie warto najpierw wysuszyć dokładnie włosy u nasady, czyli tuż przy skórze głowy. 
  • Włosy należy zawsze suszyć wzdłuż łuski włosa, co oznacza, że strumień powietrza powinien być poprowadzony w kierunku ich wzrostu, tj. od nasady ku końcom. Takie suszenie pozwala zachować ich gładką strukturę i zapobiega puszeniu. 
  • Należy pamiętać, aby nie utrzymywać nawiewu przed dłuższy czas w jednym miejscu. 
  • Gdy włosy będą już suche w ok. 80%, można je już rozczesać. Sprawdź dostępne modele szczotek i grzebieni do włosów
  • W pełni wysuszone włosy należy zabezpieczyć przed rozdwajaniem, używając do tego olejków i serów do włosów. Polecane są zwłaszcza te, które w swoim składzie zawierają silikony. 

Nieco inaczej będzie przebiegał proces suszenia włosów kręconych: 

  • U większości osób z kręconymi włosami sprawdza się suszenie włosów za pomocą dyfuzora, który nadaje im objętość i uwydatnia skręt. 
  • Przed suszeniem istotne jest nałożenie odpowiedniej pielęgnacji i stylizatora. 
  • W tym przypadku również warto ustawić suszarkę na ciepły lub chłodny nawiew o niskiej mocy. 
  • Pierwszy krok to suszenie włosów u nasady. 
  • Podczas suszenia włosów kręconych powinno się unikać dotykania ich, aby nie osłabić skrętu. 
  • Mokre włosy należy wkładać od dołu, pasmo po pasmie, do dyfuzora i przytrzymywać w nim przez kilka lub kilkanaście sekund. 
  • Pasma w dyfuzorze należy układać przy wyłączonej suszarce. 
  • Włosy wysuszone za pomocą dyfuzora powinny mieć wyraźnie zdefiniowany skręt. Aby utrzymać ten efekt, nie należy ich już rozczesywać. 

Sprawdź też, jak się pozbyć łupieżu

Jak suszyć włosy? Podsumowanie 

Suszenie włosów to temat, który budzi kontrowersje. Wiele osób decyduje się na pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia, jednak takie rozwiązanie zwykle nie jest korzystne dla ich zdrowia. Włos w ten sposób schnie bardzo długo, a w tym czasie jest narażony na uszkodzenia. 

Wobec tego, aby zadbać o ich kondycję, najlepszym rozwiązaniem jest suszenie ich suszarką. Duże znaczenie ma tu wybór odpowiedniego urządzenia. Ważne jest, aby suszarka miała możliwość regulowania temperatury i siły nawiewu. Najzdrowsze dla włosa jest suszenie ich chłodnym lub ciepłym nawiewem przy niskiej mocy.  

Co ważne, odpowiednie suszenie nie wystarczy, aby włosy były mocne, lśniące i gładkie. Kluczowe znaczenie ma tu również odpowiednio dobrana pielęgnacja włosa, stosowanie środków termoochronnych przed suszeniem oraz zabezpieczających końcówki po ich wyschnięciu. 

Źródła:

  1. Fernandes C. i in., On Hair Care Physicochemistry: From Structure and Degradation to Novel Biobased Conditioning Agents, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36771909/, [dostęp 05.08.2024 r.]
  2. Lee Y. i in., Hair shaft damage from heat and drying time of hair dryer, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22148012/, [dostęp 05.08.2024 r.]
  3. Malkani R. H. i in., Hair Styling Procedures and Hair Morphology: A Clinico-Microscopic Comparison Study, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32832441/, [dostęp 05.08.2024 r.]  
O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie. Po ukończeniu studiów zaciekawiła mnie tematyka edukacji żywieniowej. Swoją wiedzę dietetyczną i doświadczenie w pracy z pacjentami przekazywałam poprzez publikowanie specjalistycznych artykułów, przeprowadzanie tematycznych webinarów i prowadzenie zajęć z dietetyki w szkole policealnej. Od kilku lat zajmuję się copywritingiem, gdzie łącze ze sobą dwa moje największe zainteresowania – pisanie i dietetykę. Prywatnie jestem fanką książek historycznych i fantasy. W wolne weekendy wyjeżdżam w góry, a popołudniami ćwiczę fitness.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice