Etapy pielęgnacji włosów – kolejność pielęgnacji włosów

29. 7. 2024 · 6 minut czytania

Dowiedz się, jak dbać o włosy krok po kroku, aby były silne i zdrowe. W artykule znajdziesz porady dotyczące etapów codziennej pielęgnacji, które pomogą Ci osiągnąć wymarzone rezultaty.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Etapy pielęgnacji włosów – kolejność pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów to proces wymagający przemyślanego działania. Wbrew pozorom każdy etap pielęgnacji ma znaczenie i wpływa na kondycję pasm, od oczyszczania, poprzez nawilżanie, aż po ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W artykule przedstawimy krok po kroku, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja włosów. Dowiesz się też, jak skutecznie dbać o kosmyki, by były lśniące i pełne życia.  

Pielęgnacja włosów krok po kroku

W pielęgnacji włosów obserwuje się dwa trendy. Pierwszy z nich zakłada absolutne minimum, które najczęściej ogranicza się do umycia kosmyków jakimkolwiek szamponem do włosów i nałożeniem dowolnej odżywki do włosów, bez analizowania czy składy wybranych preparatów rzeczywiście odpowiadają potrzebom kosmyków. Z drugiej zaś strony są osoby stosujące wieloetapową pielęgnację obejmującą: 

  • mycie,  
  • nakładanie odżywki lub maski,  
  • systematyczne olejowanie włosów,  
  • złuszczanie skóry głowy,  
  • zabezpieczanie przed czynnikami zewnętrznymi i codzienną stylizację.  

Które podejście jest lepsze? Czy zawsze musisz stosować wieloetapową pielęgnację, aby wzmocnić kondycję pasm? Oczywiście, że nie! Jeśli wspomniane minimum nie pogarsza stanu włosów, kosmyki świetnie się układają, są miękkie, sprężyste i błyszczące, to można uznać, że taka właśnie pielęgnacja im służy. Jeśli natomiast włosy zauważalnie tracą na kondycji, przyjrzyj się nie tylko stosowanym produktom, ale również przeanalizuj swoje nawyki pielęgnacyjne i wprowadź stosowne zmiany. Czasem niewiele potrzeba, aby zauważyć poprawę. Zobacz, jak wzmocnić włosy

Świadoma pielęgnacja włosów wymaga zaangażowania i poświęcenia kosmykom większej uwagi. Aby poszczególne czynności pielęgnacyjne przyniosły zauważalne efekty, należy przede wszystkim określić typ włosów, przeanalizować stan skóry głowy oraz zidentyfikować problemy, z jakimi się borykasz. Tylko w ten sposób będziesz w stanie dobrać pielęgnację odpowiadającą na potrzeby włosów oraz skóry głowy. Najwięcej troski wymagają bardzo zniszczone włosy, matowe, pozbawione naturalnego blasku i sprężystości, jednak nie mniej istotna jest kondycja skóry, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy, jak mocny włos wyrośnie.  

Jak dbać o włosy krok po kroku?

Jakie kroki należy uwzględnić w pielęgnacji włosów?

Krok 1: Mycie włosów
Krok 2: Odżywianie włosów
Krok 3: Peeling skóry głowy
Krok 4: Olejowanie włosów

Sprawdź również, jak nawilżyć włosy.

Jakie są etapy pielęgnacji włosów?

Wymienione wyżej etapy mogą początkowo wydawać się zbędne lub banalnie proste, jednak to właśnie podstawowe błędy wpływają na finalny stan włosów. Powtarzane miesiącami, osłabiają kondycję pasm, na skutek czego stają się matowe, pozbawione życia i podatne na uszkodzenia. Najwięcej błędów popełniamy już podczas samego mycia włosów. Jak poprawnie oczyścić pasma? Pamiętaj o kilku zasadach: 

  • Rozczesuj kosmyki przed myciem. Wyjątek stanowią włosy kręcone, których rozczesywanie na sucho może uszkadzać strukturę włosa, 
  • Wybierz szampon dostosowany do skóry głowy i pozbawiony agresywnych detergentów. Wypróbuj między innymi La Roche-Posay Kerium, extremalnie delikatny szampon przeznaczony do wrażliwej skóry głowy lub Skinexpert by Dr. Max® ReviHair, szampon do włosów suchych, łamliwych i pozbawionych blasku, 
  • Zawsze myj skórę głowy dwa razy. Pierwsze mycie zmiękcza nagromadzone zanieczyszczenia, natomiast drugie umożliwia dokładne usunięcie ich z włosów i skóry głowy. Dwuetapowe mycie pomaga utrzymać skórę głowy w czystości i zapobiega dokuczliwym problemom dermatologicznym, takim jak łupież czy nadmierne przetłuszczanie się włosów, 
  • Do mycia używaj letniej wody. Zbyt gorąca może pogarszać stan skóry oraz przyczyniać się do wypadania kosmyków, 
  • Nie pocieraj włosów podczas osuszania. Zbyt agresywne tarcie kosmyków ręcznikiem to prosta droga do uszkodzeń mechanicznych i osłabienia kondycji włosów. Zamiast tego zawiń je w luźny turban z ręcznika i pozostaw na kilka minut, 
  • Dostosuj częstotliwość mycia do potrzeb włosów i nie przetrzymuj brudnych kosmyków przez kilka kolejnych dni. Nagromadzenie brudu, łoju i resztek kosmetyków stylizacyjnych na skórze głowy może prowadzić do problemów skórnych i chorób, takich jak zapalenie mieszków włosowych, łojotok czy łupież. 

Sprawdź powiązane kategorie:

Kolejność pielęgnacji włosów

Niezbędnym etapem pielęgnacji włosów jest aplikacja odżywki lub maski po każdym myciu, dlatego wybrany produkt – dostosowany do potrzeb włosów – powinien na stałe rozgościć się w Twojej kosmetyczce. W przypadku bardzo zniszczonych włosów zdecyduj się na preparat o działaniu odżywczym i ochronnym, natomiast do suchych kosmyków wybierz formulację nawilżającą.

Przetestuj np. Natural Hair Dr.Max, odżywka z arniką stworzoną z myślą o nawilżeniu i odżywieniu włosów, opartą w 97% na składnikach pochodzenia naturalnego oraz Receptury Zielarki Domowe Tradycje maska jajeczna do włosów suchych i zniszczonych z ekstraktem z brzozy, ekstraktem z nasion żyta i ekstraktem z szałwii lekarskiej wzmacniającej włosy, chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi, nadającej pasmom miękkość i elastyczność, a także ułatwiającej rozczesywanie. 

Nie mniej istotne dla kondycji włosów jest systematyczne olejowanie i złuszczanie martwego naskórka. Zaleca się, przeprowadzać olejowanie 2-3 razy w tygodniu, a seans z olejem powinien trwać około 2 godz. Jeśli masz taką możliwość, zwiększ częstotliwość i zaaplikuj wybrany preparat na 30 min przed każdym myciem włosów. Peeling powinno się aplikować raz w tygodniu.

Regularne usuwanie martwego naskórka poprawia krążenie krwi, minimalizuje ryzyko osłabienia cebulek włosowych, a dodatkowo ułatwia wnikanie w strukturę włosa składników aktywnych zawartych w preparatach kondycjonujących włosy, takich jak wcierki czy inne preparaty o działaniu wzmacniającym, między innymi: 

Warto wiedzieć!
Pamiętaj, że częste używanie gorącego nawiewu suszarki, rozjaśnianie, farbowanie czy regularne prostowanie włosów negatywnie wpływa na strukturę włosów, prowadząc do uszkodzeń mechanicznych. W związku z tym świadoma pielęgnacja wymaga ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tym celu idealnie sprawdzają się sera do zabezpieczania końcówek, które ochronią włosy przed dalszymi uszkodzeniami.  

Podsumowanie 

Regularna dbałość o kondycję włosów wymaga sporo cierpliwości. Choć na początku może się wydawać, że opisane wyżej etapy pielęgnacji są czasochłonne i wymagają dużo energii, to z czasem nabierzesz wprawy, dzięki czemu zaczniesz je wykonywać automatycznie. Poświęć chwilę na zaplanowanie poszczególnych kroków rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ efektem Twoich starań będą mocne i lśniące włosy. 

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora