Zniszczone włosy – jak je zregenerować i odbudować?
Czy można odbudować zniszczone włosy? Jakie są najlepsze metody na ich regenerację? Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać wiele praktycznych wskazówek, domowych sposobów oraz polecanych produktów.

Spis treści
Każdego dnia nasze włosy wystawiane są na działanie wielu szkodliwych czynników. Słońce, wiatr, bardzo wilgotne lub suche powietrze, złej jakości kosmetyki do mycia i produkty do stylizacji – to tylko niektóre z nich. Jak więc zregenerować i odbudować kosmyki? Poznaj sprawdzone sposoby i polecane produkty!
Czy zniszczone włosy da się odbudować?
Zdrowe, gęste, mocne i błyszczące włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety różne czynniki negatywnie wpływają na ich kondycję, osłabiają je oraz uszkadzają. Niezbędna jest więc codzienna, prawidłowa pielęgnacja i ochrona. Mimo że zniszczone kosmyki w większości przypadków można przynajmniej do pewnego stopnia odbudować, zdecydowanie lepiej, łatwiej i taniej jest zapobiegać problemowi. Co więcej, nie wszystkie zmiany włosów będą możliwe do szybkiego naprawienia domowymi, naturalnymi sposobami. Czasem konieczne będzie zasięgnięcie porady i pomocy specjalisty np. fryzjera lub trychologa.
Aby zrozumieć, czy odbudowa włosów jest możliwa oraz jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja, poznaj najważniejsze czynnikii osłabiające kondycję kosmyków. Są to przede wszystkim:
- Nieodpowiednia pielęgnacja niedopasowana do rodzaju włosów,
- Częste narażenie na negatywne czynniki atmosferyczne, intensywne promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz,
- Brak odpowiedniego, regularnego nawilżania włosów,
- Zbyt częste lub nieumiejętnie przeprowadzone zabiegi koloryzujące i rozjaśniające włosy,
- Regularne korzystanie z suszarki, prostownicy lub lokówki bez odpowiedniego zabezpieczenia włosów przed wysoką temperaturą.
Zanim podejmiesz odpowiednie kroki do obudowy włosów, zastanów się, jakie są główne przyczyny ich zniszczenia i osłabienia. Może okazać się, że w pełni wystarczająca będzie zmiana pielęgnacji czy wprowadzenie regularnych, domowych kuracji nawilżających i odżywiających. Czasem wystarczy już samo ograniczenie suszenia, kręcenia, prostowania włosów lub zastosowanie środków termoochronnych.

Jak rozpoznać zniszczone włosy?
Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że Twoje włosy są zniszczone, osłabione i wymagają szczególnej troski oraz zmian w pielęgnacji to m.in.:
- Nadmierne wypadanie,
- Włosy szorstkie i suche w dotyku,
- Matowe, pozbawione blasku kosmyki,
- Rozdwajanie się końcówek,
- Podatność na łamanie i puszenie.
Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe problemy, spróbuj przeanalizować swoją dotychczasową pielęgnację. Znajdź potencjalne przyczyny lub błędy, które mogą przyczyniać się do ich wystąpienia. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz dbać o włosy, tym większe szanse na ich odbudowę i regenerację.
Pielęgnacja włosów zniszczonych
Zniszczone włosy to znak, że należy wprowadzić zmiany w ich pielęgnacji. Wykorzystując specjalne kosmetyki do włosów zniszczonych o właściwościach regenerujących, odżywiających i nawilżających, możesz widocznie poprawić ich stan i kondycję. Pamiętaj jednak, że jest to proces, który wymaga czasu. Im większe zniszczenia włosów, tym dłuższy czas potrzebny do ich odbudowy. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zauważysz efektów od razu. Cierpliwość i konsekwencja są bardzo ważne. Poznaj 10 tajników, dzięki którym dobrze zadbasz o zniszczone włosy.
- Wybieraj kosmetyki o właściwościach nawilżających, odżywiających i regenerujących. W ten sposób działa m.in. regenerująca odżywka do włosów zniszczonych Londa Professional Visible Repair oraz regeneracyjne serum do włosów Regenerum,
- Stosuj delikatne szampony, które skutecznie oczyszczą skórę głowy, jednocześnie nie podrażniając jej, ani nie przesuszając włosów. Jeśli zastanawiasz się, jaki szampon wybrać, sprawdź nasz ranking prezentujący najlepsze szampony nawilżające,
- Myjąc włosy, skorzystaj z metody OMO. Polega na nałożeniu odżywki, następnie umyciu włosów, a na koniec ponownym wmasowaniu odżywki,
- Oprócz odżywki regularnie nakładaj na włosy specjalne maski regenerujące. Jeśli kosmyki są w bardzo złym stanie, przydadzą się też olejki i serum do włosów,
- Całkowicie zrezygnuj, a przynajmniej ogranicz zabiegi, takie jak koloryzacja czy rozjaśnianie, zwłaszcza przeprowadzane samodzielnie w warunkach domowych,
Sprawdź popularne kategorie
- Całkowicie zrezygnuj, a przynajmniej ogranicz zabiegi, takie jak koloryzacja czy rozjaśnianie, zwłaszcza przeprowadzane samodzielnie w warunkach domowych,
- Przed suszeniem, prostowaniem lub kręceniem włosów (jeśli nie możesz z nich zrezygnować) zaaplikuj na włosy preparat termoochronny. Sprawdź np. ochronny spray do włosów Syoss Keratin Heat Spray, który chroni przed temperaturami nawet do 230 °C,
- Zainwestuj również w spray lub serum z filtrami UV zapobiegającymi negatywnym skutkom i uszkodzeniom wywołanym przez promieniowanie słoneczne,
- Wybieraj szczotki i grzebienie z naturalnego włosia, które nie ciągną i nie uszkadzają struktury włosów. Nie podrażniają też skóry głowy. Jeśli masz problem z plączącymi się włosami, które trudno rozczesać, pomocna może być szczotka do włosów z nakładką różowa Intervion Brush&Go,
- Unikaj spania w mokrych włosach. Wówczas kosmyki są bardziej podatne na uszkodzenia. W wyniku tarcia o poduszkę może dojść do pogłębienia problemu i osłabienia ich kondycji,
- Postaraj się zrezygnować z ciasnego wiązania i upinania włosów, ponieważ może to doprowadzić do ich zwiększonej łamliwości.
Aby dobrze zregenerować zniszczone włosy, musisz odpowiednio zadbać nie tylko o ich pielęgnacją, ale także zapewnić włosom jak najlepsze warunku do wzrostu. Włosy nie są „żywe” i nie regenerują się same. Zadbaj o skórę głowy, aby te nowe, dopiero wzrastające były w jak najlepszej kondycji. Przydadzą się więc nie tylko maski do włosów i odżywki do włosów, ale również kuracje i wcierki do włosów, szampony do włosów i peeling do skóry głowy dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Jak zregenerować zniszczone włosy?
Oleje roślinne wykorzystuj też do tzw. olejowania włosów. Zabieg polega na wsmarowaniu wybranego oleju (lub mieszanki kilku różnych olejów) we włosy i pozostawieniu na godzinę, a nawet całą noc. Po tym czasie normalnie umyj włosy i nałóż odżywkę. W zależności od stanu wyjściowego kosmyków olejowanie możesz przeprowadzić raz w miesiącu lub częściej, np. raz na 2 tygodnie. Poprawi to ich nawilżenie i sprawi, że będą w widocznie lepszej kondycji. Pamiętaj jednak, żeby rodzaj oleju dopasowywać do porowatości swoich kosmyków.
Jak odżywić zniszczone włosy?
Aby odżywić zniszczone włosy, zastosuj specjalne kosmetyki pielęgnacyjne. Zobacz np. Vianek zestaw do włosów: odżywcza maska + normalizujący tonik-wcierka + odżywczy olejek + wzmacniające serum. Składa się ze starannie dobranych produktów pielęgnujących włosy i skórę głowy. Wykorzystuje odżywcze i odbudowujące właściwości naturalnych substancji, takich jak ekstrakt z kwiatów nagietka, olej z pestek moreli, olej sezamowy, miód, panthenol i masło avocado.
W celu odżywienia włosów często polecane są również kosmetyki na bazie wyciągów z bursztynu. Działają wzmacniająco, odżywczo oraz chronią włosy przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych. Wyciąg z bursztynu wykorzystuje np. mgiełka z wyciągiem z bursztynu do włosów zniszczonych Jantar MEDICA, która zawiera dodatkowo specjalny kompleks Trichogen zapobiegający wypadaniu włosów oraz wyciąg z zielonej herbaty i panthenol.

Zniszczone włosy – domowe sposoby
Aby zregenerować, odżywić i nawilżyć zniszczone włosy, skorzystaj też z wielu domowych, naturalnych sposobów. To pomocny dodatek do codziennej pielęgnacji ukierunkowanej na regenerację i odbudowę włosów. Jakie są najlepsze domowe sposoby na zniszczone włosy? Sprawdź pomysły na domowe maseczki do włosów zniszczonych:
- Maska z jajek, miodu i oliwy,
- Maska z banana, maślanki i oleju kokosowego,
- Maska z jajek, banana i oliwy,
- Maska z maślanki i miodu,
- Maska z awokado i oliwy.
Wymienione składniki mogą wykazywać działanie odbudowujące, nawilżające i odżywiające włosy. Większość z nas zapewne ma je w swojej kuchni, a przygotowanie domowych maseczek jest bardzo szybkie i nie wymaga większego wysiłku. Śmiało możesz z nich korzystać, aby w prosty i naturalny sposób odżywić kosmyki od zewnątrz.
Podsumowanie
Wiele kobiet boryka się z problemem zniszczonych, osłabionych włosów. Wymagają one dobrze przemyślanej pielęgnacji, która zapewni im odpowiednią regenerację i nawilżenie. Mimo że zniszczone kosmyki w dużej mierze da się odbudować, często jest to proces długotrwały. Spróbuj stosować specjalne kosmetyki o właściwościach regenerujących i odżywczych. Ogranicz zabiegi koloryzujące oraz unikaj narażania włosów na działanie wysokich temperatur, np. podczas suszenia, kręcenia czy prostowania. Pomocne może być również olejowanie, domowe maseczki, a także zmiana diety.