Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby na łupież

24. 8. 2023 · 6 minut czytania

Szukasz sprawdzonych sposobów na pozbycie się łupieżu? Ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj, aby poznać metody leczenia łupieżu, praktyczne wskazówki i polecane produkty.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby na łupież

Łupież stanowi powszechną dolegliwość. Jest nie tylko problemem estetycznym, ale również dermatologicznym, który wymaga odpowiedniego postępowania i leczenia. Skąd się bierze i jak się go pozbyć? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak wygląda łupież?

Łupież to jedna z najczęstszych chorób skóry głowy. Szacuje się, że może dotyczyć co najmniej 50% populacji. Częściej obserwuje się go u mężczyzn niż u kobiet, co jest najprawdopodobniej związane z odmiennym funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Głównym symptomem łupieżu jest nadmierne łuszczenie się skóry głowy objawiające w postaci małych, sypiących się białych płatków. W zależności od nasilenia problemu są one mniej lub bardziej widoczne, jednak często prowadzą do spadku samooceny i obniżonego samopoczucia. Łuszczeniu może towarzyszyć również łojotok, a u niektórych osób dodatkowo pojawia się świąd i zaczerwienienie skóry.

Jak wygląda łupież?

Przyczyny łupieżu

Trudno określić jedną, konkretną przyczynę powstawania łupieżu. Wiadomo, że choroba jest związana z czynnikami genetycznymi. Może być również wynikiem zaburzeń mikrobiomu skóry głowy. Podkreśla się szczególną rolę grzyba z gatunku Malassezia, który fizjologicznie wchodzi w skład mikrobiomu, jednak u osób z łupieżem mnoży się zdecydowanie szybciej. Zmiany często występują także na skutek nadmiernego przetłuszczania skóry głowy oraz długotrwałego narażenia na negatywne czynniki zewnętrzne, które sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na stany zapalne i działanie drobnoustrojów. Inne czynniki wywołujące lub nasilające łupież to:

  • Zaburzenia hormonalne,
  • Osłabienie odporności,
  • Nadmierna potliwość,
  • Brak higieny osobistej,
  • Przewlekły stres,
  • Nieprawidłowa dieta,
  • Błędy w codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Sprawdź popularne kategorie

Łupież – leczenie

W większości przypadków możliwe jest całkowite, skuteczne pozbycie się łupieżu i zmniejszenie ryzyka jego nawrotów. Musisz jednak mieć na uwadze, że łupież to problem dermatologiczny, którego nie należy bagatelizować. Jeśli jest bardzo nasilony, nawraca i towarzyszą mu świąd, zaczerwienienie lub łojotok, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Nie każda metoda leczenia będzie wskazana i bezpieczna dla wszystkich osób. Konsultacja ze specjalistą pozwoli ocenić stopień zaawansowania problemu, jego przyczyny i dobrać indywidualne zalecenia oraz sposób postępowania. Jak najczęściej wygląda leczenie łupieżu?

Warto wiedzieć
Ze względu na to, że w rozwoju łupieżu bardzo istotną rolę odgrywają zaburzenia mikrobiomu i nadmierny rozrost drożdżaków, podstawą leczenia często jest zastosowanie kuracji przeciwgrzybicznych.

Najczęściej stosuje się dermokosmetyki do włosów, szampony przeciwłupieżowe oraz inne produkty na problemy dermatologiczne. Wszystkie preparaty, w szczególności szampony do włosów powinny być indywidualnie dopasowane do potrzeb i rodzaju skóry głowy. Przykładowo, sucha skóra głowy wymaga innej pielęgnacji niż ta z tendencją do przetłuszczania.

Jakie produkty powinnaś rozważyć w przypadku łupieżu?

Łupież – leczenie

Domowe sposoby na łupież

Po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów łupieżu, wiele osób w pierwszej kolejności sięga po domowe sposoby. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy są skuteczne i bezpieczne. Pamiętaj, że nie powinny zastępować leczenia, ponieważ mogą dodatkowo podrażniać skórę głowy. Co więcej, obserwowane efekty są zazwyczaj niewielkie i krótkotrwałe. Najpopularniejsze domowe sposoby na łupież to:

  • Płukanka z octu jabłkowego i wody,
  • Maseczka z octu i sody oczyszczonej,
  • Olejowanie włosów i skóry głowy oliwą z oliwek,
  • Płukanki ziołowe np. z rumianku.

Naturalne sposoby na łupież

Leczenie preparatami przeciwłupieżowymi to nie wszystko. Istnieje wiele naturalnych, bardzo prostych sposobów, które pomogą Ci zwiększyć skuteczność specjalistycznego leczenia i uniknąć nawrotów łupieżu.

Unikaj przesuszania skóry głowy.Może to prowadzić do nadmiernej produkcji sebum i namnażania drożdżaków. Wybieraj nakrycia głowy z naturalnych materiałów, zapewniających skórze dostęp powietrza. Nie przegrzewaj też skóry głowy suszarką.
Myj włosy letnią wodą.Zarówno zbyt zimna, jak i zbyt ciepła woda może powodować podrażnienia.
Częstotliwość mycia dopasuj do swoich potrzeb i rodzaju włosów.Jeśli bardzo się przetłuszczają, myj je codziennie. To mit, że im częstsze mycie, tym większa produkcja łoju i sebum.
Stosuj łagodne kosmetyki do pielęgnacji skóry głowyTakie, które nie powodują podrażnień i nie naruszają bariery hydro-lipidowej. Kosmetyki do stylizacji stosuj z umiarem.
Zadbaj o odpoczynek i regeneracjęStres może nasilać łupież, ponieważ wpływa na pracę gruczołów łojowych.
Zdrowo się odżywiajTwoja dieta powinna być bogata w białko, kwasy omega-3, witaminy A, E, C oraz minerały takie jak cynk, żelazo, selen, magnez, które pozytywnie wpływają na zdrowie skóry. Unikaj głodówek, detoksów, diet eliminacyjnych, które nie wynikają ze wskazań medycznych. Suplementy na skórę i włosy mogą być pomocne, ale stosuj je jedynie jako uzupełnienie i po konsultacji z lekarzem.
Dbaj nie tylko o skórę głowy, ale również o całe włosyPozytywnie wpłynie to na Twoje samopoczucie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak nawilżyć włosy.
Naturalne sposoby na łupież

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

Łupież to choroba o charakterze nawracającym, dlatego leczenie powinno być ukierunkowane nie tylko na zmniejszenie objawów, ale również profilaktykę nawrotów. Najważniejsze kwestie, o które powinnaś zadbać, aby skutecznie i długotrwale pozbyć się łupieżu to:

Szybka reakcja
Podejmij działania, jak tylko zauważysz pierwsze objawy, nie czekaj na ich nasilenie.
Skonsultuj się ze specjalistą
Dzięki temu upewnisz się, że podejmujesz bezpieczne, skuteczne kroki. Szybciej pozbędziesz się problemu niż działając na własną rękę. Zmniejszysz też ryzyko nawrotów,
Kontynuacja pielęgnacji
Dbaj o skórę głowy nie tylko, kiedy obserwujesz łupież, ale również po jego leczeniu.
Uważaj na często polecane domowe sposoby.
Nie mogą one zastępować profesjonalnego leczenia, a ich efekty są zazwyczaj bardzo krótkotrwałe.

Pamiętaj, że leczenie łupieżu wymaga czasu. Ważne jest systematyczne podejście, przestrzeganie zaleceń lekarza lub producentów preparatów przeciwłupieżowych oraz dbałość o skórę głowy każdego dnia.

Podsumowanie

Łupież to problem dermatologiczny wymagający odpowiedniego i indywidualnie dobranego leczenia. Aby skutecznie się go pozbyć, konieczne jest rozpoznanie przyczyny, ocena skóry głowy i jej potrzeb, a następnie wprowadzenie niezbędnych zmian w pielęgnacji. Pamiętaj także, aby unikać stresu i dbać o zdrowy styl życia. Za pomocą tych prostych kroków znacząco zmniejszysz nasilenie łupieżu. Leczenie skonsultuj z lekarzem, ponieważ nie zawsze domowe, naturalne sposoby będą wystarczające, skuteczne i bezpieczne.

Źródła:

  1. Wysocka M., Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Nowa Medycyna, 2002
  2. Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne, Post Dermatol Alergol, R. 24, cz. 2 (2007), s. 59-64

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice