Łupież suchy – jakie są objawy i sposoby skutecznego leczenia?

27. 12. 2024 · 4 minuty czytania

Łupież suchy objawia się złuszczaniem skóry głowy, który przypomina niewielkie białe łuski. Stanowi on problem natury estetycznej, dlatego włączenie odpowiedniej pielęgnacji i leczenia może poprawić stan włosów i skalpu. Sprawdź, na czym się ono powinno opierać.

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Łupież suchy – jakie są objawy i sposoby skutecznego leczenia?

Łupież suchy to problem, który może dotknąć każdego. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak często staje się powodem gorszego samopoczucia i dyskomfortu. Wprowadzając do swojej pielęgnacji konkretne produkty, można skutecznie przywrócić skórze głowy zdrowy wygląd. Dowiedz się, na czym polega leczenie! 

Łupież suchy – jakie są przyczyny jego występowania? 

Łupież suchy (pityriasis simplex) pojawia się na głowie w postaci białych, niewielkich płatków. Zazwyczaj występuje w okresie zimowym na owłosionej skórze głowy. Jest to efekt nadmiernego złuszczania się komórek skóry i może dotknąć każdego. Nie powinien dziwić zatem łupież u dziecka czy młodej osoby. To powszechne schorzenie jest łatwe w leczeniu, jednak przed jego wprowadzeniem warto ustalić przyczynę. Jej wyeliminowanie pozwoli pozbyć się łupieżu na dłuższy czas.  

Przyczyny pojawienia się łupieżu suchego są różne. W jednym czasie może ich być nawet kilka: 

  • grzyby drożdżopodobne z rodziny Malassezia
  • hiperproliferacja, czyli nadmierne złuszczanie się komórek skóry, 
  • zaburzenia hormonalne, w szczególności nieprawidłowy poziom androgenów, 
  • zaburzenia immunologiczne, 
  • zaburzenia neurologiczne, 
  • źle zbilansowana dieta uboga w witaminy i składniki mineralne (żelazo, magnez, selen, cynk, wapń, potas), 
  • czynniki genetyczne, 
  • niewłaściwa higiena, 
  • chroniczny stres, 
  • niewystarczająca ilość snu. 
Pamiętaj
Wyeliminowanie problemu łupieżu wymaga holistycznego podejścia uwzględniającego zmiany w diecie, odpowiednią pielęgnację i profilaktykę zdrowotną. Dzięki temu można zadbać o skórę głowy od wewnątrz i zewnątrz.  

Łupież suchy – objawy, które mogą na niego wskazywać 

Łupież suchy różni się od łupieżu tłustego, który również stanowi jeden z problemów trychologicznych. Brak zaczerwienienia i zmian zapalnych na skórze głowy pozwala odróżnić postać suchą łupieżu od innych schorzeń, jak łojotokowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Zatem jakie objawy pozwalają go rozpoznać? Charakterystyczne w przebiegu łupieżu suchego są szaro-białe, sypkie łuski, zlokalizowane na czubku głowy i na skroniach. Zmienia się również kondycja włosów, które stają się suche i bardziej łamliwe. Dodatkowo może pojawić się uporczywe swędzenie głowy. Właśnie z tego powodu należy rozpocząć leczenie schorzenia. Drapanie skóry głowy i jej częste dotykanie może powodować zaczerwienienie i prowadzić do nasilenia problemu.  

Sprawdź powiązane kategorie:

Jak wygląda leczenie łupieżu suchego?  

Leczenie łupieżu suchego polega na stosowaniu preparatów nawilżających i łagodzących. Pomocne są również kosmetyki przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie produktów o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym. Należą do nich m.in. kwas mlekowy, kwas salicylowy, siarka, rezorcyna oraz tiosalicylan cynku. Można je znaleźć w wielu produktach do mycia włosów, w tym szamponach dla mężczyzn. Poprawa zazwyczaj jest widoczna po kilku dniach, jednak warto przeprowadzić pełną, miesięczną kurację. W celu profilaktyki nawrotów należy stosować szampony przeciwłupieżowe raz w tygodniu.  

Warto wiedzieć...
Objawy łupieżu suchego nasilają się w zimie, kiedy często nosimy czapkę. Następuje wtedy przegrzanie skóry głowy i pojawienie się białych łusek. Negatywnie na włosy działa również gorące powietrze pochodzące z suszarki, lokówki czy prostownicy, dlatego należy ograniczyć ich stosowanie. Nie bez znaczenia dla wyglądu i kondycji włosów jest stres i stosowana dieta. Wysoko przetworzona żywność, z małą zawartością witamin, kwasów omega-3 i składników mineralnych może nasilać łupież suchy.  

Jakie są domowe sposoby na łupież suchy? 

Domowe sposoby na łupież suchy są dobrym uzupełnieniem specjalistycznej pielęgnacji. Sprawdzą się ziołowe płukanki do włosów. Pokrzywa ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejsza podrażnienia na skalpie. Pozwala również uzyskać równowagę skóry głowy i zmniejszyć świąd. Łupież suchy często występuje z przesuszonymi, łamliwymi włosami, dlatego domowe sposoby powinny działać nawilżająco. Jednym z nich są kompresy z oliwy lub oleju rycynowego. Wystarczy nałożyć jeden z nich równomiernie na włosy i zostawić na kilka minut, a następnie spłukać i umyć głowę szamponem. Można również zastosować maskę z żółtka jaja i oliwy. Poprawi kondycję włosów i nawilży skórę głowy.  

Pamiętaj
Domowe sposoby na łupież suchy należy stosować kilka razy w tygodniu najlepiej wieczorem, ponieważ mogą być czasochłonne. Efekty pojawią się z czasem, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.  

Czy łupież suchy jest zaraźliwy? 

Schorzenia skóry głowy mogą budzić niepokój i powodować dyskomfort. Dużo osób zastanawia się również nad możliwością przeniesienia choroby na inne osoby. Pomimo charakterystycznych objawów, łupież suchy nie jest zaraźliwy. Nie należy go jednak bagatelizować, ponieważ może pogorszyć stan włosów i obniżyć samopoczucie. Jak pozbyć się łupieżu, jeśli objawy choroby nasilają się a leczenie domowe i stosowanie szamponów przeciwłupieżowych nie daje zadowalających efektów? W takim przypadku warto wybrać się na konsultacje do lekarza, który wprowadzi specjalistyczną terapię. Należy jednak pamiętać, że jest to schorzenie o przewlekłym charakterze, więc w jeden dzień ciężko będzie pozbyć się łupieżu. Cierpliwość i odpowiednia pielęgnacja przyniosą dobre efekty.  

Podsumowanie 

Łupież suchy to powszechna dolegliwość objawiająca się charakterystycznymi, szaro-białymi łuskami na włosach. Holistyczne podejście do leczenia pozwala poprawić samopoczucie, uzupełnić niedobory witaminowe i wzmocnić włosy. Warto jednak pamiętać, że jest to schorzenie o przewlekłym charakterze i z czasem może powrócić.  

Źródła:

  1. Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna”, 3/2019, vol 8, s. 393-396.
  2. Wcisło-Dziadecka B., Lis-Święty A., Trzmiel D. Dandruff and seborrhoeic dermatitis of the scalp – pathogenesis, clinical Picture and therapeutic aspects,  “Postępy Dermatologii I Alergologii”, 2007; XXIV, 2, s. 59–64.
  3. Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2015, s. 215–222. 
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice