Szampony do włosów
Męskie włosy - czy różnią się od damskich?
Pod niektórymi względami włosy mężczyzn różnią się od włosów kobiet. Przekłada się to zatem na różnice w formułach kosmetyków dedykowanych poszczególnym płciom. Na ogół włosy mężczyzn są grubsze i mocniejsze, przez co mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Natomiast ze względu na męską gospodarkę hormonalną mężczyźni częściej borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów i łupieżem. Z tego powodu szampon dla mężczyzn posiada zwykle silniejsze właściwości oczyszczające i normalizujące skórę głowy. Nie uwzględnia jednak tak wielu składników pielęgnacyjnych co szampony damskie.
Szampon dla mężczyzny – jaki skład?
Wbrew pozorom formuły szamponów dla mężczyzn nie różnią się znacząco od damskich wersji. W przypadku standardowego szamponu do włosów postaw na skład oparty o łagodne środki myjące, takie jak Decyl Glucoside czy Coco Betaine.
Dobrze, jeśli szampon do włosów dla mężczyzn posiada właściwości tonizujące skórę oraz ograniczające nadmierne wydzielanie sebum. Gwarantują to różnego rodzaju ekstrakty roślinne, na przykład z mięty, rzepy, pokrzywy czy brzozy. Wśród składników pielęgnujących włosy i skórę głowy warto szukać między innymi:
- Pantenolu;
- Biotyny;
- Witamin;,
- Olejów roślinnych.
Szampony do męskich włosów – rodzaje
Szampony dla mężczyzn uwzględniają najczęstsze potrzeby tej płci. Wyróżnia się kosmetyki takie jak:
- Szampon dla mężczyzn do włosów normalnych – ma standardowy skład dla włosów i skóry bezproblemowej;
- Przeciwłupieżowy szampon do włosów dla mężczyzn – należy rozróżnić szampon do łupieżu tłustego i suchego, ponieważ leczy się go w odmienny sposób;
- Męski szampon do włosów przetłuszczających się – normalizuje wydzielanie sebum;
- Szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów – zapobiega łysieniu;
- Hipoalergiczny szampon dla mężczyzn – do skóry atopowej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
Szampon męski na wypadanie włosów
Mężczyźni częściej od kobiet borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów, które prowadzi do łysienia. Na szczęście powstaje wiele kosmetyków, mogących skutecznie hamować, a także częściowo odwracać ten proces. Wysokiej jakości szampon na łysienie stymuluje porost włosów, wydłużając ich anagenową fazę wzrostu.
Chroni również mieszki włosowe przed starzeniem i wzmacnia włosy. Takie efekty przynoszą zastosowane w formułach kosmetyków odżywcze kompleksy i specjalne substancje czynne, na przykład minoksydyl. Oprócz nich, w składzie znajdują się również witaminy, minerały, prebiotyki czy kofeina.
Szampon męski przeciwłupieżowy
W przypadku szamponu przeciwłupieżowego dla mężczyzn należy również zwrócić większą uwagę na jego skład. Skuteczne szampony przeciwłupieżowe dla mężczyzn zawierają przede wszystkim substancje o działaniu przeciwgrzybiczym.
Są to między innymi:
- Siarczek selenu;
- Pirytonian cynku;
- Smoła węglowa;
- Kwas salicylowy.
Oprócz nich szampony przeciwłupieżowe powinny zawierać także składniki pielęgnacyjne, które zapobiegają podrażnieniom iprzesuszaniu skóry głowy, na przykład glicerynę albo pantenol. Minimalizują one ryzyko powstania tzw. suchego łupieżu.
Czym jeszcze różnią się szampony do włosów dla mężczyzn?
Podobnie jak włosy kobiet, także włosy mężczyzn różnią się swoją strukturą i mogą być proste, falowane albo kręcone. Szampon dla mężczyzn warto zatem dopasować także do pożądanego na co dzień efektu stylizacyjnego fryzury.
Przykładowo, dłuższe włosy kręcone są bardziej podatne na przesuszenie i uszkodzenia mechaniczne. Warto zatem wybrać dla nich szampon, który zawiera łagodne substancje powierzchniowo czynne i więcej składników pielęgnujących. Z kolei dla włosów prostych można wybierać szampony o mocniejszej formule oczyszczającej, ponieważ wydłuży ona okres świeżości włosów.
Szampon do włosów dla mężczyzn – naturalny czy perfumowany?
Różnice pomiędzy szamponem męskim a damskim od razu można rozpoznać poprzez zapach kosmetyków. Szampony dla mężczyzn posiadają silniejsze, energetyzujące kompozycje zapachowe, długo utrzymujące się na włosach.
Po tego rodzaju kosmetyki chętnie sięgają panowie, którzy nie borykają się z problematyczną skórą głowy. Jeśli jednak masz skłonności do łupieżu lub podrażnień, lepiej postaw na szampon o uproszczonym składzie, bez sztucznych substancji zapachowych. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia potencjalnych reakcji alergicznych.
Męskie szampony 2w1, 3w1 – czy warto?
Ze względu na większą wytrzymałość mechaniczną męskich włosów powstają uniwersalne kosmetyki myjące, których można używać do mycia zarówno ciała, jak i włosów. Podobnie jak w przypadku szamponów perfumowanych, także w tej kwestii należy wziąć pod uwagę stan i kondycję swojej skóry głowy. W przypadku podrażnionego skalpu lepiej postawić na delikatny szampon przeznaczony wyłącznie do pielęgnacji włosów.