Reaplikacja SPF – jak to robić i czego używać?

19. 6. 2024 · 4 minuty czytania

Reaplikacja SPF. Dlaczego jest tak ważna? Jak prawidłowo nakładać kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym? Kiedy olejki i emulsje z filtrem UV przestają chronić przed słońcem? Podpowiadamy!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Reaplikacja SPF – jak to robić i czego używać?

Z dużym prawdopodobieństwem wiesz, że stosowanie kremów SPF powinno być obowiązkowym etapem codziennej pielęgnacji skóry. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że jednorazowe nałożenie kremu przeciwsłonecznego nie wystarczy? Aby zapewnić skuteczną ochronę przed promieniowaniem na cały dzień, kosmetyki SPF trzeba regularnie reaplikować. Jak to robić i czego używać? Podpowiadamy! 

Reaplikacja SPF – co to? 

Reaplikacja SPF to nic innego, jak ponowne zastosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym w ciągu dnia. Konieczność codziennej ochrony przed promieniowaniem to temat, o którym mówi się dużo. Jednak jednorazowa aplikacja SPF nie jest wystarczająca i nie zapewnia ochrony na cały dzień. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja skóra jest dobrze i długotrwale chroniona przed promieniowaniem, musisz aplikować kosmetyki z filtrami SPF kilka razy w ciągu dnia w odpowiednich odstępach czasowych. Dlaczego jest to ważne? 

  • Filtr przeciwsłoneczny chroni skórę przez ok. 2-3 godz. w zależności od produktu. Jeśli używasz kremu SPF przed wyjściem do pracy, około godz. 7:00, w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godz. 12:00 a 15:00, Twoja skóra nie jest już nim chroniona. 
  • Pamiętaj, że spędzanie większości dnia w pomieszczeniach nie powinno być wymówką od ochrony przeciwsłonecznej. Część promieniowania przebija się przez szyby w oknach i oddziałuje na Twoją skórę, więc mimo to warto zadbać o reaplikację SPF. 
  • Jeśli jesteś na wakacjach i dużo czasu spędzasz w basenie lub morzu, a wysokie temperatury sprzyjają poceniu się, reaplikacja SPF jest obowiązkowa. Każdy kontakt z wodą może sprzyjać szybszemu spłukiwaniu filtrów ochronnych, narażając Twoją skórę na poparzenia słoneczne. 

Stosowanie kosmetyków do opalania oraz kremów z filtrem nie tylko pomoże Ci zadbać o młody wygląd, ale także zmniejszy powstanie zmarszczek, przebarwień pod oczami czy przebarwień na twarzy, a co najważniejsze obniży ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Ochrona przeciwsłoneczna i replikacja SPF są więc bardzo ważne dla Twojego zdrowia i warto podejść do tego temat poważnie. 

Przeczytaj też nasz artykuł „Pielęgnacja twarzy krok po kroku”. 

Reaplikacja SPF – co to? 

Jak reaplikować SPF na makijaż? 

Mogłoby się wydawać, że reaplikacja SPF to nic trudnego. W końcu wystarczy po prostu kolejny raz wmasować krem w skórę. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy masz na sobie makijaż. Nałożenie kolejnej porcji kremu mogłoby spowodować, że przestanie dobrze wyglądać, zacznie się rolować i spływać ze skóry. Jak więc reaplikować SPF na makijaż? Jest na to kilka prostych sposobów: 

  • Wybierz spray lub mgiełkę z SPF. Nie musisz ich wmasowywać w skórę. Wystarczy, że delikatnie rozpylisz produkt na twarz i ciało. Dzięki temu wzmocnisz ochronę przeciwsłoneczną bez ingerencji w makijaż. 
  • Zastosuj puder z SPF. To świetna metoda na przedłużenie zarówno ochrony przeciwsłonecznej, jak i trwałości makijażu. Delikatnie zmatowisz skórę i unikniesz nieestetycznego świecenia się na twarzy. 
  • Kolejne rozwiązanie to SPF w sztyfcie. Możesz wybrać produkt bezbarwny, a także dopasowany do odcienia Twojej cery i podkładu, którego używasz. 

Co ile reaplikować SPF? 

Przyjmuje się, że filtry przeciwsłoneczne utrzymują się na skórze ok. 2-3 godz., zatem SPF warto reaplikować maksymalnie co 3 godz. Dużo zależy od produktów, których używasz. Sprawdź instrukcję stosowania i wskazówki producenta Twojego kremu przeciwsłonecznego. Powinny znajdować się tam informacje dotyczące częstotliwości reaplikacji. Przeczytaj też nasze artykułu „Ile kremu z filtrem nakładać na twarz?” oraz „Jak chronić twarz przed słońcem?”. 

Szukasz kosmetyków w wysokim filtrem przeciwsłonecznym? Sprawdź: 

Jak często reaplikować SPF? 
Ważne!
Pamiętaj też, aby reaplikować SPF nie tylko na twarz, ale również wszystkie odsłonięte części ciała np. szyję, dekolt, dłonie. Podczas wakacji, kiedy długo jesteś na zewnątrz w kostiumie kąpielowym lub krótkich spodenkach i bluzce odsłaniającej ramiona, SPF reaplikuj na całe ciało.

Dzięki reaplikacji SPF zminimalizujesz ryzyko oparzeń słonecznych, a także zadbasz o zdrowie i kondycję skóry. Jeśli jednak wystąpią u Ciebie podrażnienia wywołane nadmierną ekspozycją na promieniowanie, możesz wykorzystać kosmetyki z pantenolem np. Suncare Dr.Max Panthenol 10%, który działa łagodząco i kojąco. 

Sprawdź Ziaja Masło kakaowe, spray przyspieszający opalanie. To innowacyjny preparat, który poprawia naturalny koloryt skóry, zapobiega nadmiernej utracie wody, likwiduje uczucie szorstkości oraz przyspiesza proces opalania się skóry. 

Podsumowanie 

Reaplikacja SPF stanowi ważny element ochrony przeciwsłonecznej. Niestety, jednorazowe nałożenie kremu z filtrem nie ogranicza negatywnego wpływu promieniowania na skórę. W zależności od swoich potrzeb do reaplikacji SPF możesz używać swojego podstawowego kremu przeciwsłonecznego lub mgiełek i pudrów, które sprawdzą się, jeśli masz na sobie makijaż. Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko profilaktyka zmarszczek i przebarwień, ale również chorób dermatologicznych i nowotworów skóry. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora