Jak poprawić koncentrację?

20. 4. 2023 · 6 minut czytania

Problemy z koncentracją są bardzo powszechne i mogą mieć wiele przyczyn. Jak sobie z nimi radzić? Poznaj nasze praktyczne wskazówki!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak poprawić koncentrację?

Problemy z koncentracją są niestety bardzo powszechne. Mogą mieć różne podłoże i przyczyny oraz negatywnie wpływać na jakość pracy, nauki, samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Czym są spowodowane i jak w naturalny sposób im przeciwdziałać? Poznaj nasze wskazówki!

Problemy z koncentracją – przyczyny

Problemy z koncentracją to powszechna dolegliwość, która dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Częste zapominanie o obowiązkach, trudności w wykonywaniu pracy zawodowej i codziennych czynności znacząco pogorszają samopoczucie. Skąd się biorą? Powodów może być bardzo wiele. Niezwykle ważne jest jednak, aby je zidentyfikować. Dopiero wtedy możliwe będzie skuteczne działanie, które przyniesie realne efekty i poprawę. Poznaj najczęstsze przyczyny problemów z koncentracją.

Problemy z koncentracją – przyczyny
StresWiele osób żyje w ciągłym biegu i pędzie, przez co trudno jest wygospodarować czas na odpoczynek. Przebodźcowanie, niekończąca się lista rzeczy do zrobienia i spraw do załatwienia zdecydowanie nie sprzyjają koncentracji i negatywnie wpływają na funkcje poznawcze.
Nieprawidłowa dietaDobrze zbilansowana, niskoprzetworzona dieta bardzo korzystnie wpływa na wszystkie aspekty funkcjonowania organizmu, w tym na pracę układu nerwowego i zdolność do koncentracji. Z kolei nieodpowiedni sposób żywienia, wybieranie potraw wysokoprzetworzonych o niskiej jakości odżywczej, jedzenie w pośpiechu, omijanie posiłków powoduje niedobory pokarmowe, pogarsza pracę neuronów i zaburza koncentrację.
OdwodnienieJednym z najczęstszych objawów wypijania niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia są właśnie zaburzenia koncentracji. Już nawet niewielkie odwodnienie negatywnie wpływa na organizm i może pogarszać pracę układu nerwowego i funkcji poznawczych.
Brak snuOdpowiednia jakość i ilość snu to nieodłączne elementy zdrowego stylu życia. Brak właściwego wypoczynku jest bardzo silnym ryzykiem problemów zdrowotnych i zaburzeń funkcjonowania organizmu, w tym układu nerwowego i mózgu. Nawet jedna nieprzespana noc może powodować zaburzenia koncentracji oraz wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Brak aktywności fizycznejRegularna, umiarkowana aktywność fizyczna wspiera pracę układu nerwowego i poprawia koncentrację. Zwróć jednak uwagę na słowa „regularna” i „umiarkowana”. Nie tylko brak ruchu jest szkodliwy, ale nadmierne, zbyt intensywne treningi, niedopasowane do możliwości organizmu. One również nie sprzyjają Twojemu zdrowiu. Są dużym stresem i obciążeniem dla układu nerwowego, co może doprowadzić do zaburzeń koncentracji. Kluczowa jest więc regularność i zdroworozsądkowe podejście.

 

Wymienione czynniki stanowią najczęstsze przyczyny zaburzeń koncentracji, pamiętaj jednak, że u ich podstaw leżą też poważniejsze problemy zdrowotne, m.in. zaburzenia hormonalne, choroby neurodegeneracyjne i psychiczne. Dlatego, jeśli mimo dbania o siebie, swoje zdrowie i swój styl życia zauważasz u siebie problemy z koncentracją, skonsultuj się z lekarzem i wykonać badania profilaktyczne.

Sprawdź popularne kategorie

Sposoby na problemy z koncentracją

W przypadku problemów z koncentracją w pierwszej kolejności sięgnij po naturalne, domowe sposoby, których zadaniem jest wsparcie organizmu i układu nerwowego. Zadbaj o prawidłową dietę, codzienne nawodnienie, regularny ruch, odpowiednio długi i jakościowy sen, unikanie stresu i używek. To bardzo proste do wprowadzenia zmiany, które mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty.

 

 

Co jeść, aby poprawić koncentrację? Zwróć uwagę na następujące witaminy i składniki mineralne, których dostarczenie w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływa na skupienie, pamięć, zdolność nauki i inne funkcje poznawcze:

  • Żelazo – wchodzi w skład czerwonych krwinek, które transportują tlen do wszystkich komórek, w tym do mózgu. Obecne jest głównie w mięsie, a także strączkach, zielonych warzywach, orzechach, pestkach i nasionach,
  • Witaminy z grupy B – regulują pracę układu nerwowego, metabolizm oraz gospodarkę hormonalną. Występują m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, mięsie, rybach, jajach, strączkach, orzechach, pestkach i nasionach. Witaminy z grupy B zawiera np. suplement diety Bodymax Pełna Koncentracja,
  • Witamina A, witamina E i witamina C – mają działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witaminy A i E znajdziesz w olejach roślinnych, orzechach, czerwonych, pomarańczowych i żółtych owocach i warzywach. Najlepszym źródłem witaminy C są zielone warzywa liściaste, warzywa krzyżowe (np. brokuł, brukselka), owoce jagodowe i cytrusowe,
  • Magnez – to jeden z najważniejszych składników wpływających na neuroprzekaźnictwo, pracę mózgu i całego układu nerwowego. Może również zwiększać odporność na stres i niwelować jego negatywne skutki. Występuje m.in. w kakao, pełnoziarnistych zbożach, strączkach, orzechach, pestkach i nasionach,
  • Cynk – zaliczany jest do neuromodulatorów i antyoksydantów, które pozytywnie działają na układ nerwowy i funkcje poznawcze, w tym koncentrację i pamięć. Jego najlepsze źródła to owoce morza, ryby, mięso, jaja, warzywa strączkowe i produkty zbożowe,
  • Wapń – reguluje neuroprzekaźnictwo, przewodzenie impulsów nerwowych i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a jego niedobory w komórkach nerwowych negatywnie wpływają na funkcje poznawcze. Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia są produkty mleczne,
  • Potas to elektrolit, który podobnie jak wapń, reguluje neuroprzekaźnictwo i impulsy nerwowe, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie mózgu i funkcji poznawczych. Jego źródłami są m.in. woda wysokozmineralizowana, warzywa i owoce, przede wszystkim pomidory i banany oraz produkty zbożowe.
Sposoby na problemy z koncentracją

Urozmaicona, niskoprzetworzona dieta u wielu osób jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na witaminy i minerały i nie ma konieczności, aby rutynowo przyjmować suplementy na pamięć i koncentrację. Niezbędna jest wyłącznie witamina D, którą należy przyjmować przez cały okres jesienno-zimowy. Jednak, jeśli problemy z koncentracją się utrzymują, omów ze swoim lekarzem możliwość wsparcia innymi preparatami.

Pomocne mogą być kompleksy witamin i minerałów, a także niektóre zioła m.in. żeń-szeń i miłorząb, adaptogeny, ashwaganda, czy herbaty ziołowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ich skuteczność nie jest jednoznacznie potwierdzona badaniami klinicznym, dlatego nie powinny być traktowane jako remedium na problemy z koncentracją, a jedynie dodatek. Możesz rozważyć i omówić ze specjalistą stosowanie preparatów, których składniki są ukierunkowane na poprawę pamięci i koncentracji, m.in.:

Sposoby na problemy z koncentracją

Podsumowanie

Problemy z koncentracją stanowią powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn. Aby sobie z nim poradzić, w pierwszej kolejności niezbędne jest zadbanie o zdrowy styl życia – dietę, aktywność fizyczną, ruch, sen oraz unikanie stresu. Pomocne bywają również niektóre suplementy i preparaty roślinne, jednak ich przyjmowanie zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

Źródła:

  1. Slutsky I., Abumaria N., Wu L., Huang C., Enhancement of learning and memory by elevating brain magnesium, Neuron, R. 65, cz. 2 (2010), s. 165-177
  2. Choi S., Hong D., Choi B., Zinc in the Brain: Friend or Foe?, Int J Mol Sci, R. 21, cz. 23 (2020)
  3. Rossom R., Espelad M., Manson J., Calcium and Vitamin D Supplementation and Cognitive Impairment in the Women’s Health Initiative, J Am Geriatr Soc, R. 60, cz. 12 (2012), s. 2197-2205
  4. Focus on concentration, https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/focus-on-concentration [dostęp: 14.04.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice