Witaminy na wypadanie włosów – sprawdź, jakie składniki odżywcze powinnaś dostarczać swoim kosmykom!
Chcesz cieszyć się oszałamiającym wyglądem? Koniecznie dowiedz się, jakie witaminy stosować na wypadnie włosów? Sprawdź, czym grozi niedobór lub nadmiar potrzebnych składników!
Spis treści
- Wypadanie włosów a brak witamin – dlaczego uzupełnianie składników odżywczych jest tak istotne?
- Witaminy na wypadanie włosów? Przegląd potrzebnych składników
- Co brać na wypadanie włosów i czym się kierować przy wyborze kompleksów witaminowych?
- Chcesz cieszyć się pięknym wyglądem? Sięgnij po witaminy na wypadanie włosów!
Jakie witaminy na wypadanie włosów najlepiej przyjmować? Na co zwrócić uwagę, decydując się na suplementy? Co zrobić, by wzmocnić strukturę mieszków włosowych? Czym grozi deficyt składników odżywczych w organizmie? Porady na ten temat znajdziesz w naszym artykule!
Wypadanie włosów a brak witamin – dlaczego uzupełnianie składników odżywczych jest tak istotne?
Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowymi i mocnymi kosmykami, nie wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie kosmetyki, np. szampony na wypadanie włosów. Musisz zadbać również o podaż składników odżywczych. Niedobór lub nadmiar witamin a wypadanie włosów są ze sobą ściśle związane. Witaminy pełnią funkcję regulacyjną, a jako biokatalizatory uczestniczą w procesach metabolicznych. Niestety, intensywny styl życia, stres, zmęczenie wpływają na braki potrzebnych substancji w organizmie. Powodują, że włosy stają się łamliwe, osłabione, tracą blask i zaczynają wypadać. Przy dużych deficytach można wspomagać się odpowiednimi preparatami, np. suplementem Magnesium B6 Premium Dr. Max, choć najlepiej zawsze dbać o zbilansowaną dietę.
Witaminy na wypadanie włosów? Przegląd potrzebnych składników
Jeśli zauważysz, że Twoje kosmyki stają się przerzedzone, skoncentruj się na uzupełnieniu potrzebnych składników odżywczych. Z obserwacji trychologów wynika, że pierwsze widoczne efekty mogą pojawić się już po 2 lub 3 miesiącach od wdrożenia odpowiedniej suplementacji (źródło: postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/05/pf_2021_070-073.pdf). Jakie witaminy stosować na wypadanie włosów? Poniżej zestawienie najważniejszych substancji.
Witamina A
Należy do grupy przeciwutleniaczy. Wspiera walkę z wolnymi rodnikami, które negatywnie wpływają na komórki ciała, w tym również cebulki włosów. Deficyt substancji przyczynia się do nadmiernego rogowacenia mieszkowego oraz powoduje suchość, łamliwość i przerzedzenie włosów. Dodatkowo składnik przyspiesza cykl związany z odnową komórkową. Do źródeł witaminy A zaliczają się m.in. masło, tłuste ryby, mleko, wątróbka.
Witamina C
Składnik jest silnym przeciwutleniaczem oraz pobudza produkcję kolagenu (naturalnego budulca włosów). Dodatkowo witamina C poprawia ukrwienie i uszczelnia naczynia krwionośne. Substancja stymuluje również syntezę ceramidów wspomagających utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, wzmacniając tym samym barierę lipidową naskórka. Witamina C wykazuje również właściwości przeciwzapalne, pomagając w leczeniu chorób skóry, w tym łuszczycy. Składnik występuje m.in. w: owocach cytrusowych, brokułach, kalafiorze, papryce, brukselki.
Witamina E
Witaminę nie bez powodu określa się mianem „eliksiru młodości”. Jest antyutleniaczem. Substancja chroni przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo nawilża, ujędrnia, wygładza, zapobiegając łamliwości końcówek włosów oraz chroniąc kosmyki przed przesuszeniem. Uszczelnia również błonę komórkową i poprawia kondycję naczyń krwionośnych. W konsekwencji pobudza krążenie, odżywiając mieszki włosowe. Witamina znajduje się m.in. w kapuście, natce pietruszki, papryce czerwonek, olejach roślinnych. Można zaopatrzyć się też w gotowe suplementy zawierające witaminy A, E na wypadanie włosów, np. Vitamina A+E Forte Dr. Max.
Witamina D3
Witamina D3 a wypadanie włosów to temat wielu prac naukowych. Wiadomo, że składnik odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie cyklu życia włosa, choć mechanizm jego działania nie został jeszcze dobrze poznany. Substancja pozytywnie wpływa na odpowiedź immunologiczną, co stanowi pośrednią przyczynę łysienia plackowatego. Receptor witaminy D wpływa na keratynocyty mieszka włosowego. Ze względu na warunki klimatyczne w Polsce niedobór składnika pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Witamina D3 podlega syntezie się pod wpływem promieni słonecznych. W pokarmach znajduje się m.in. w tłustych rybach, jajach.
Witamina B3 (niacynamid)
Substancja uchodzi za jedną z najbardziej wytrzymałych – jest odporna na działanie kwasów, światła oraz zmiennych temperatur. Składnik rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając krążenie. To przekłada się na lepsze odżywienie cebulek włosowych. Ponadto witamina uczestniczy w przemianach metabolicznych organizmu i wzmacnia kondycję skóry. Składnik występuje w rybach morskich, migdałach, roślinach strączkowych.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Wśród witamin na wypadanie włosówtrudno nie wymienić kwasu pantotenowego. Jego brak negatywnie wpływa na kondycję włosów i skóry. Witamina wspomaga pigmentację włosów. Dodatkowo zabezpiecza przed utratą wilgoci, nadając kosmykom sprężystości i chroniąc je przed szkodliwym działem czynników zewnętrznych. Wspomaga też regenerację włosów. Składnik znajduje się m.in. w mleku, wątróbce, awokado, żółtkach jaj.
Sprawdź witaminy z grupy B!
Witamina B7 (biotyna)
Witamina uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych i hamuje aktywność gruczołów łojowych. Biotyna odpowiada również za syntezę keratyny oraz produkcję substancji niezbędnych do spajania komórek rogowych skóry. Niedobory witaminy powodują przetłuszczanie oraz wypadanie włosów. Przyczyniają się również do utraty sprężystości i grubości włosów (na skutek zaburzeń metabolizmu kwasów tłuszczowych). Biotyna znajduje się m.in. w wątróbce, żółtkach jaj, mące sojowej.
Witamina B12
Jaka zależność występuje pomiędzy witaminą B12 a wypadaniem włosów? Składnik przyspiesza regenerację, regulując cykl życiowy włosów. Dodatkowo wspomaga odbudowę mieszków włosowych, pobudzając wzrost kosmyków. Witamina B12 występuje m.in. w podrobach, rybach, spirulinie.
Sprawdź też witaminy na włosy - kompleksy witaminowe.
Co brać na wypadanie włosów i czym się kierować przy wyborze kompleksów witaminowych?
Niedobory witamin można uzupełniać za pomocą właściwie dobranych suplementów diety. Decydując się na ich zakup, zwróć uwagę na:
- Postać – preparaty są dostępne w formie proszku do rozpuszczania, tabletek, kapsułek, a nawet żelków, jak np. suplement diety Misie na zdrowe włosy,
- Skład i proporcje – wybierając produkty witaminowe, zapoznaj się z ich składem oraz zawartością substancji aktywnych w 1 dawce,
- Przeciwwskazania – sprawdź, czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania określonego suplementu diety,
- Jakość – czytaj informacje zamieszczane przez producenta, m.in. dotyczące pochodzenia surowców. Dowiedz się również, czy produkt posiada certyfikat poświadczający jego jakość.
Chcesz cieszyć się pięknym wyglądem? Sięgnij po witaminy na wypadanie włosów!
Nadmiar lub niedobór substancji odżywczych wpływa nie tylko zdrowie, ale również wygląd. Jaka witamina na wypadanie włosów sprawdza się najlepiej? Dobrze łączyć ze sobą różne substancje. W okresach zwiększonego zapotrzebowania rozważ sięgniecie po gotowe suplementy diety, np. tabletki ze skrzypem polnym lub bambusem Dr. Max. Staraj się wybierać preparaty wysokiej jakości dystrybuowane przez znanych producentów.
Źródła:
- Drozd-Styk, M. Krzyczkowska-Sendrakowska, „Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladów?”, w: Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 3/2014.
- Błecha, „Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety”, w: Fitoterapia Praktyczna 2021, 22(1), [http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/05/pf_2021_070-073.pdf, dostęp: 20.10.2022]
- Pawlaczyk, K. Korzeniowska, „Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym”, w: Farmacja współczesna, 6/2013.
- Pawlaczyk , K. Korzeniowska , A. Rokowska-Waluch, „Witamina C i skóra”, w: Farmacja współczesna, 5/2012.
- Milanovic, „Witamina E – co kryje świat tokoferoli?”, w: Świat Przemysłu Farmaceutycznego 3/2016.
- Szczepanik-Kułak „Korelacja pomiędzy stężeniem witaminy d i ekspresją jej receptora u pacjentów z łysieniem plackowatym”, w: Dermatologia Praktyczna, https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3963/Korelacja-pomiedzy-stezeniem-witaminy-D-i-ekspresja-jej-receptora--u-pacjentow-z-lysieniem-plackowatym.html/m138 [dostęp: 20.10.2022].
- Marwicka, A. Gałuszka, „Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry”, w Aesthetic Cosmetology and Medicine, 4/2021.
- Paul-Samojedny, „Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, Katedra i Zakład Genetyki Medycznej Wydziału Farmaceutycznego z OML, SUM w Katowicach, [https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_15_40-45.pdf, dostęp 21.10.2022]