Trądzikowa mapa twarzy – co oznaczają miejsca wyprysków?

29. 7. 2024 · 7 minut czytania

Czy trądzikowa mapa twarzy może być kluczem do zrozumienia i leczenia problemów skórnych? Przeczytaj, czy lokalizacja wyprysków może być interpretowana jako sygnał dotyczący wewnętrznego stanu organizmu.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Trądzikowa mapa twarzy – co oznaczają miejsca wyprysków?

Trądzikowa mapa twarzy to koncepcja oparta na chińskiej medycynie tradycyjnej. Według niej każdy obszar twarzy odpowiada określonemu narządowi lub układowi wewnętrznemu. Pojawienie się trądziku w wybranym miejscu może odzwierciedlać stan zdrowia konkretnego narządu. Warto podkreślić, że jest to założenie niemające podstaw naukowych, dlatego służy wyłącznie jako pomoc diagnostyczna. Dowiedz się więcej o trądzikowej mapie twarzy. 

Mapa trądziku na twarzy 

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną o złożonym i nie do końca wyjaśnionym podłożu. Wśród przyczyn trądziku wymienia się: 

  • Zaburzenia w gospodarce hormonalnej,  
  • Uwarunkowania genetyczne,  
  • Nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych,
  • Nadaktywność gruczołów łojowych.
Co warto wiedzieć?
Determinanty zmian trądzikowych to także stres, niewłaściwa dieta, palenie papierosów oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Przyjęło się, że trądzik jest problemem wyłącznie nastolatków, jednak coraz więcej przypadków dotyczy osób po 30. a nawet po 40. roku życia.  

Ropne wypryski o zmiennym nasileniu mogą lokalizować się na różnych obszarach ciała, między innymi na plecach, klatce piersiowej czy ramionach, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Rozległe zmiany trądzikowe są trudne do ukrycia nawet po wykonaniu makijażu cery trądzikowej, przez co stanowią źródło ogromnego dyskomfortu. Jeśli stany zapalne nie znikają lub zaczynają się zaostrzać, konieczna jest specjalistyczna konsultacja dermatologiczna, która pomoże określić przyczynę problemu oraz obrać ścieżkę leczenia. Wskazówką w wyborze diagnostyki może być tzw. trądzikowa mapa twarzy mająca korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej.  

Mapa trądziku

Czym dokładnie jest mapa trądziku na twarzy? 

  • W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne obszary twarzy odzwierciedlają wewnętrzny stan organizmu. Lokalizacja zmian skórnych pozwala zatem wstępnie określić, dlaczego się pojawiły. 
  • Choć teoria nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się pomocna w identyfikowaniu przyczyn trądziku.  
  • Warto mieć na uwadze, że jednoznaczna diagnoza wyłącznie na podstawie umiejscowienia zmian skórnych jest mało wiarygodna. Lokalizacja wyprysków nie powinna być również jedynym źródłem informacji na temat kondycji organizmu.  
  • Trądzikowa mapa twarzy jest jedynie wskazówką dla specjalisty, dlatego warto obserwować swoją twarz i patrzeć, gdzie pojawiają się zmiany skórne. Zwłaszcza jeśli wypryski występują zazwyczaj w tym samym miejscu. 

Poznaj trądzikową mapę twarzy, która pozwoli głębiej spojrzeć na kwestię zdrowia organizmu i potencjalne przyczyny dermatozy. 

Trądzik na linii włosów 

Pryszcze wzdłuż linii włosów wynikają zazwyczaj z nieprawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej, między innymi przez używanie zbyt mocnych detergentów do mycia włosów zawierających agresywne, drażniące substancje aktywne. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych w tej okolicy może być spowodowana stosowaniem ciężkich kosmetyków do makijażu i niedokładnym demakijażem. Częstym podłożem wyprysków na linii włosów jest ponadto noszenie czapki, a także ciągłe poprawianie grzywki mogące skutkować zaognieniem zmian oraz przeniesieniem ich na inne partie twarzy.

 

Zmiany trądzikowe lokalizujące się w centralnej części czoła mogą sygnalizować problemy z jelitami. Jeśli więc zauważasz rosnącą liczbę wyprysków na czole, przyjrzyj się swojej diecie i rozważ zmianę nawyków żywieniowych. W redukcji stanów zapalnych może pomóc wyeliminowanie nadmiaru cukru, dań typu fast food, napojów gazowanych, nabiału oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wprowadzenie zrównoważonej diety bogatej w świeże owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze wpływa na zmniejszenie wykwitów. Równie ważne są jednak takie czynniki, jak: 

  • Systematyczne nawadnianie organizmu,  
  • Unikanie sytuacji stresogennych,  
  • Odpowiednia ilość snu, 
  • Dbałość o regenerację organizmu.  

Trądzik między brwiami 

Krosty w okolicach brwi mogą wskazywać na przeciążenie wątroby. Badania pozwalające ocenić pracę narządu to próby wątrobowe, stężenie białka całkowitego oraz stężenie bilirubiny całkowitej. Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu i palenia papierosów, regularną aktywność fizyczną oraz lekkostrawną dietę, co pomoże w odciążeniu narządu i poprawi jego kondycję. Pryszcze pomiędzy brwiami mogą być również efektem przyjmowania leków, między innymi terapii hormonalnej. 

Mapa twarzy pryszcze

Trądzik w okolicach oczu 

Skóra pod oczami różni się od skóry w innych obszarach twarzy. Jest znacznie cieńsza i delikatniejsza, zawiera również mniejszą ilość gruczołów łojowych, co może skutkować podatnością na przesuszenie, utratę wilgoci, a także pojawieniem się charakterystycznych cieni i opuchlizny. Typowe zmiany trądzikowe zazwyczaj nie występują w okolicy oczu. Drobne krostki pod dolnymi powiekami mogą sugerować problemy z nerkami. W celu niwelowania objawów warto nawodnić organizm, a w sytuacji, w której niepokojące symptomy utrzymują się dłużej niż 2-3 dni, zaleca się konsultację lekarską.  

Trądzik na nosie 

Podłożem wyprysków na nosie mogą być różnorodne czynniki, w tym stresujący tryb życia czy dieta bogata w cukier. Mogą również sygnalizować nietolerancje pokarmowe, niedobory witaminy B, podwyższony poziom cholesterolu lub problemy z ciśnieniem krwi. Aby poradzić sobie z niedoskonałościami na nosie, obniżyć poziom cholesterolu i poprawić kondycję skóry, istotne jest wyeliminowanie z diety substancji potencjalnie drażniących, unikanie zbyt tłustych i słodkich pokarmów, a także włączenie do diety produktów bogatych w kwasy omega-3, między innymi tłustych ryb morskich, orzechów oraz nasion lnu.  

Trądzik na policzkach 

Zaczerwienienia i krosty na policzkach mogą być następstwem reakcji alergicznej, szczególnie na nabiał i zboża. Ostateczną identyfikację produktów alergennych umożliwia wykonanie testów. Wypryski na policzkach to nierzadko skutek niezdrowego stylu życia oraz braku higieny używanych przedmiotów i akcesoriów, np. telefonu lub pędzli do makijażu, które, niedostatecznie dezynfekowane, mogą być siedliskiem bakterii.  

Trądzik na brodzie i linii żuchwy 

Pryszcze na brodzie i żuchwie wynikają zazwyczaj z zaburzeń hormonalnych. U kobiet zmiany nasilają się głównie przed menstruacją lub w wyniku terapii hormonalnej, w tym stosowania środków antykoncepcyjnych. Częstym zjawiskiem jest zaostrzenie trądziku w ciąży – wzrost poziomu hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu) może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry, co z kolei sprzyja powstawaniu różnorodnych wykwitów skórnych. U mężczyzn wypryski w obszarze brody i na linii żuchwy świadczą o nieprawidłowej pielęgnacji skóry lub niewłaściwych praktykach podczas golenia zarostu.  

Trądzik w okolicach ust 

Pojawienie się pryszczy w okolicach ust może być związane z kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest brak higieny, np. dotykanie ust brudnymi rękami, co prowadzi do ewentualnego nadkażenia już istniejących zmian. Dla zachowania higieny istotne jest nie tylko powstrzymanie się od nawyku dotykania twarzy, ale również utrzymanie w czystości codziennych przyborów toaletowych, między innymi ręczników do twarzy. U kobiet trądzik w okolicy górnej wargi często występuje podczas owulacji lub tuż przed miesiączką, co ma bezpośredni związek z wahaniami poziomu hormonów w organizmie.

Sprawdź powiązane kategorie:

Mapa trądziku na twarzy

Przedstawiona wyżej trądzikowa mapa twarzy może wskazywać na problemy zdrowotne toczące się w naszym organizmie, jednak jest tylko wskazówką do dalszej diagnozy. Niezależnie od miejsca pojawiania się wykwitów trądzikowych, fundamentem w ich zwalczaniu i łagodzeniu objawów jest codzienna pielęgnacja skóry. Na rynku dostępne są liczne kosmetyki na trądzik, których systematyczne stosowanie może znacznie poprawić stan skóry dotkniętej dermatozą. Sprawdź między innymi: 

Podsumowanie 

Koncepcja trądzikowej mapy twarzy sugeruje, że lokalizacja wyprysków może odzwierciedlać stan wewnętrznych organów i procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Choć hipoteza nie posiada mocnych dowodów naukowych, wiele osób (w tym specjaliści) znajduje w niej wartość umożliwiającą identyfikację potencjalnego podłoża powstawania zmian trądzikowych. Mimo wszystko warto podkreślić, że trądzik to złożona choroba, dlatego należy unikać samodzielnego wyciągania wniosków wyłącznie na podstawie miejsca występowania pryszczy i innych wykwitów skórnych.  

Źródła:

  1. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf [dostęp 15.05.2024 r.]
  2. A. Chałubek, W. Faruga-Lewicka, M. Kardas, Rola stresu, rytmu okołodobowego oraz zmian hormonalnych w trądziku późnym, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/08/ACM-2022-04-v5-Chalubek-PL.pdf [dostęp 15.05.2024 r.]
  3. P. Mielniczuk, P. Rzepa, W. Barszcz, W. Hetman, Wpływ sposobu żywienia na przebieg i rozwój trądziku pospolitego, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2020/12/InnTrImModSc-Kyiv-Dec2020.pdf#page=160 [dostęp 15.05.2024 r.] 
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice