Trądzik w ciąży – jakie są przyczyny i sposoby na pryszcze w ciąży?

21. 3. 2023 · 6 minut czytania

Przyszłe mamy muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami, a trądzik w ciąży to jeden z nich. W artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące pielęgnacji skóry oraz sposoby na złagodzenie objawów.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Trądzik w ciąży – jakie są przyczyny i sposoby na pryszcze w ciąży?

Ciąża to czas, gdy organizm kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych wpływających na pojawienie się trądziku lub zaostrzająych jego przebieg. W artykule przyjrzymy się bliżej temu problemowi. Wyjaśnimy, jakie są przyczyny, objawy oraz jak skutecznie sobie radzić z nieestetycznymi wykwitami. Podpowiemy również, jakie kosmetyki i metody pielęgnacji skóry stosować w ciąży, aby zminimalizować ryzyko powstawania trądziku. 

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży? 

Trądzik może pojawić się w różnych momentach, jednak najczęściej występuje w I trymestrze, czyli w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Pryszcze na początku ciąży wiążą się z gwałtownymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy, zwłaszcza ze zwiększonym poziomem hormonów androgenowych. To właśnie one aktywują gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum, co skutkuje pogorszeniem stanu skóry. 

  • Nadmiar sebum prowadzi do zablokowania ujść gruczołów łojowych i zatykania porów skóry. W ten sposób tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii, w efekcie czego powstają zaskórniki, grudki i krostki, a nierzadko także stany zapalne, 
  • Wahania w gospodarce hormonalnej występujące w pierwszym trymestrze ciąży wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego. Jego zadaniem jest między innymi ochrona przed rozwojem infekcji bakteryjnych skóry, 
  • Obszary w największym stopniu narażone na pojawianie się pryszczy to: twarz, szyja, klatka piersiowa i plecy. Zmianom skórnym często towarzyszy również zwiększone przetłuszczanie się włosów,
  • Kobiety, które już przed ciążą zmagały się z dermatozą, zgłaszają często trądzik wtórny lub zaostrzenie zmian już istniejących.

Poziom hormonów w organizmie kobiety zaczyna się stabilizować w drugim trymestrze ciąży, czyli między 13. a 26. tygodniem. W tym okresie wiele kobiet doświadcza zmniejszenia objawów trądziku lub jego całkowitego zaniku. Wiąże się to z faktem, że poziom hormonów androgenowych w organizmie zaczyna się normalizować. Nie jest to jednak regułą. Należy pamiętać, że u niektórych kobiet dermatoza utrzymuje się przez całą ciążę lub nawet po jej zakończeniu. Wynika to z działania prolaktyny - hormonu odpowiedzialnego za wzrost gruczołów mlekowych i regulację produkcji mleka.

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży - leczenie

Leczenie trądziku w ciąży jest trudne, ponieważ większość środków farmakologicznych i możliwości terapeutycznych nie sprawdza się u ciężarnych. Popularne farmaceutyki wykorzystywane w terapii zmian dermatologicznych to głównie retinoidy, a także antybiotyki z grupy tetracyklin. Wspomniane preparaty mają udowodnione działanie teratogenne i mutagenne, dlatego stosowanie ich w ciąży jest wysoce niebezpieczne dla płodu. 

Jak się okazuje, w ciąży należy wykluczyć nie tylko popularne środki farmakologiczne, ale też dużą grupę tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych. Głównie dlatego, że wiele z nich nie zostało zbadanych w kierunku ewentualnych skutków ubocznych. Niedopuszczalne jest również stosowanie farmaceutyków na własną rękę bez kontroli lekarza. W przypadku trudności z kontrolą trądziku skonultuj się z dermatologiem lub ginekologiem, którzy pomogą w doborze odpowiedniego leczenia uwzględniającego ograniczenia związane z ciążą.

Jak zatem leczyć trądzik w ciąży? Terapia farmakologiczna to zawsze ostateczność i zaleca się ją w przypadku bardzo nasilonych zmian. W eliminowaniu pryszczy występujących w ciąży postaw przede wszystkim na higienę i odpowiednią pielęgnację z użyciem dermokosmetyków dla kobiet w ciąży. W grupie tej znajdują się zarówno dermokosmetyki do twarzy, jak i preparaty do pielęgnacji ciała. Wszystkie kosmetyki na trądzik przeznaczone dla ciężarnych charakteryzują się łagodnym składem, który pomoże zlikwidować lub zmniejszyć wykwity skórne. Jednocześnie produkty dla ciężarnych są dokładnie przebadane i bezpieczne dla przyszłej mamy oraz płodu.

 

Kosmetyki na trądzik w ciąży

Bogactwo kosmetyków na trądzik dostępnych w drogeriach sprawia, że wiele kobiet czuje się zagubionych i nie wie, na co się zdecydować. W takiej sytuacji zawsze dokładnie zapoznaj się ze składem INCI konkretnego preparatu. W formulacjach kosmetyków warto szukać między innymi: 

  • Alantoiny i pantenolu o działaniu nawilżającym i kojącym skórę,
  • Witaminy C, która doskonale radzi sobie z przebarwieniami, rozszerzonymi porami, a ponadto działa antyoksydacyjnie, chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników,
  • Rumianku o właściwościach przeciwzapalnych, wyciszających i regenerujących,
  • Cynku,
  • Naturalnych olejów,
  • Niacynamidu. 

Kosmetyki dla przyszłej mamy powinny być pozbawione między innymi silnych detergentów i konserwantów, substancji alergizujących, pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników i substancji zapachowych, a także silikonów. Poniżej kilka produktów do pielęgnacji twarzy, które mogą być stosowane przez ciężarne:

Trądzik w ciąży - leczenie

Domowe sposoby na trądzik w ciąży 

Podobnie jak w przypadku specjalistycznej terapii przeciwtrądzikowej, drogeryjnych preparatów pielęgnacyjnych, tak i wśród domowych sposobów na trądzik istnieje wiele metod niezalecanych kobietom w ciąży. Jedną z nich jest stosowanie ziół na problemy dermatologiczne. Niestety nie wszystkie rośliny, choć w pełni naturalne, są wskazane dla ciężarnych, dlatego zalecamy ostrożność. Przed wprowadzeniem preparatów ziołowych do diety skonsultuj się ze swoim ginekologiem prowadzącym.  

Jak pielęgnować skórę trądzikową w ciąży?

  • Do codziennej pielęgnacji wybieraj delikatne dermokosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, które nie zawierają substancji drażniących i wysuszających, takich jak alkohol, mydło czy woda utleniona.
  • Po oczyszczeniu skóry zastosuj tonik przywracający skórze fizjologiczne pH,
  • W preparatach pielęgnacyjnych szukaj składników o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych, np. alantoiny czy cynku,
  • Nie zapominaj o ochronie skóry przed promieniowaniem UV,
  • Do osuszania skóry używaj jednorazowych ręczników papierowych,
  • Unikaj częstego dotykania twarzy,
  • Regularnie wymieniaj ręczniki i poszewki, szczególnie na poduszce oraz dokładnie czyść ekran telefonu,
  • Absolutnie zabronione jest wyciskanie lub drapanie pryszczy, ponieważ może to skutkować powstaniem trudnych do zlikwidowania blizn i przebarwień.

Najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem na zminimalizowanie objawów dermatozy jest wsparcie organizmu od wewnątrz za pomocą zmiany nawyków żywieniowych. Wprowadzenie do diety zdrowy produktów naturalnie wpływających na poprawę kondycji skóry, a także dostarczających organizmowi niezbędnych mikro- i makroelementów w znacznym stopniu poprawia wygląd skóry. 

  • Wyeliminuj z diety tłuste i wysokoprzetworzone potrawy, czekoladę i inne słodkie przekąski, a także ostre przyprawy i sól oraz napoje gazowane,
  • Codzienny jadłospis wzbogać o świeże warzywa i owoce, ryby i oleje roślinne
  • Nawadniaj organizm poprzez picie odpowiedniej ilości niegazowanej wody, co przyspieszy wydalanie z organizmu substancji toksycznych,
  • Spożywaj produkty zawierające cynk, między innymi rośliny strączkowe, jaja i drób. Pierwiastek skutecznie redukuje zmiany trądzikowe i przyspiesza gojenie się ran.
Domowe sposoby na trądzik w ciąży 

Podsumowanie 

Trądzik to problem skórny, który często pojawia się u kobiet w ciąży z powodu zmian hormonalnych. Choć pryszcze mogą być uciążliwe, szczególnie dla przyszłych mam, trądzik w ciąży jest całkowicie normalny. Pamiętać, że wiele tradycyjnych leków na trądzik nie nadaje się dla ciężarnych. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii skonsultuj się z lekarzem. Dzięki właściwej pielęgnacji skóry i wykorzystaniu bezpiecznych produktów unikniesz poważnych problemów z trądzikiem lub złagodzisz jego przebieg.

Źródła:

  1. L. Kulczycka, A. Woźniacka, Leczenie dermatologiczne w okresie ciąży i laktacji, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=8117&language=pl [dostęp 15.03.2023 r.]
  2. L. Synowiec, Możliwości leczenia zmian skórnych indukowanych ciążą, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/248822 [dostęp 15.03.2023 r.]
  3. K. Urtnowska, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-1.pdf [dostęp 15.03.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora