Wągry na nosie – jak powstają i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na zaskórniki na nosie

28. 9. 2023 · 7 minut czytania

Borykasz się z problemem wągrów na nosie? W artykule przedstawiamy skuteczne metody walki z niedoskonałością, w tym kosmetyki i domowe sposoby na wągry.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Wągry na nosie – jak powstają i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na zaskórniki na nosie

Wągry lub zaskórniki to określenia używane zamiennie w przypadku dość powszechnego problemu dermatologicznego. Czarne lub żółtawe kropki na skórze pojawiają się głównie w okolicach nosa, ale też na innych obszarach twarzy i ciała. Co to są wągry, jak powstają i jak je usunąć? W artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania!

Co to są wągry na nosie?

Charakterystycznym miejscem, w którym lokalizują się wągry, jest nos, jednak zmiany mogą dotknąć również innych obszarów twarzy i ciała, takich jak:

  • Broda i okolice dolnej wargi,
  • Czoło,
  • Klatka piersiowa,
  • Plecy,
  • Ręce i ramiona.

Skłonność do występowania zmian nierzadko uzależniona jest od typu skóry i poziomu produkcji sebum, jednak nie bez znaczenia są takie czynniki, jak dieta czy uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Czym dokładnie są wągry na nosie i jaką przybierają postać?

Co to są wągry na nosie

Wągry, nazywane również zaskórnikami, to forma zmiany dermatologicznej bezpośrednio związanej z zablokowaniem mieszków włosowych przez sebum, martwe komórki skóry i inne zanieczyszczenia. Wągry dzielimy na:

  • Zaskórniki otwarte – widoczne na powierzchni skóry jako niewielkie kropki koloru żółtego, brązowego lub czarnego. Ponieważ ujście mieszka włosowego jest rozszerzone i odsłonięte, wydzieliny zgromadzone w jego wnętrzu ulegają utlenianiu, wskutek czego przyjmują ciemniejszą barwę i w widoczny sposób odróżniają się od innych obszarów twarzy lub ciała,
  • Zaskórniki zamknięte – osadzone głębiej w skórze, z zamkniętym ujściem mieszka włosowego, przez co wydzieliny gruczołów łojowych gromadzą się pod skórą. Wągry zamknięte, białe i drobne, widoczne są dopiero po naciągnięciu skóry.

Choć wągry są zwykle nieszkodliwe i rzadko towarzyszy im stan zapalny, to mogą stanowić problem estetyczny i być źródłem dyskomfortu. Co więcej, wskutek częstego dotykania, rozdrapywania lub nieumiejętnych prób wyciśnięcia, łatwo da się je nadkazić, a to z kolei może prowadzić do powstania bolesnych zmian ropnych.

Wągry na nosie – przyczyny

Jednym z kluczowych czynników determinujących powstawanie wągrów na nosie jest nadmierna produkcja sebum, czyli naturalnego oleju skórnego. Z tego względu bardziej podatne na pojawianie się zmian są osoby o tłustej lub mieszanej skórze, ponieważ ich gruczoły łojowe produkują większą ilość sebum. Wydzielina, razem ze zrogowaciałym naskórkiem, resztkami kosmetyków i innymi zanieczyszczeniami, blokuje ujścia gruczołów łojowych w obrębie mieszków włosowych i zatyka je, tworząc zaskórniki.

Wśród czynników, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się wągrów, wymienia się głównie:

  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy o właściwościach potencjalnie zapychających, takich jak ciężkie podkłady czy preparaty bazujące na olejach i silikonach,
  • Niedostateczna higiena skóry, pomijanie dokładnego oczyszczania i demakijażu,
  • Zbyt agresywne środki myjące powodujące podrażnienia i przesuszenie skóry,
  • Zaburzenia i zmiany w gospodarce hormonalnej, np. w okresie dojrzewania, ciąży, menstruacji czy przy stosowaniu niektórych leków hormonalnych,
  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Źle zbilansowana, niezdrowa dieta z dużą ilością cukrów, węglowodanów i żywności przetworzonej, które mogą nasilać łojotok,
  • Czynniki środowiskowe, czyli częsta ekspozycja na dym papierosowy, smog i inne zanieczyszczenia.

Sprawdź popularne kategorie

Jak pozbyć się wągrów z nosa?

Proces pozbywania się nieestetycznych wągrów może zająć dużo czasu, dlatego istotna jest cierpliwość. Z pewnością zabronione jest ich samodzielne mechaniczne usuwanie, czyli wyciskanie w domu, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia i zakażenia zmiany. Dość kontrowersyjną metodą są również tzw. parówki, czyli rozpulchnianie skóry za pomocą wrzącej wody, zwłaszcza w przypadku skór z rozszerzonymi naczynkami. Jeśli borykasz się z wągrami, unikaj częstego dotykania twarzy, ponieważ może to prowadzić do przenoszenia nieczystości, zadbaj również o higienę i czystość ręczników, poszewki na poduszkę czy telefonu. Jak zatem pozbyć się wągrów z nosa?

  • Jednym z najprostszych, a jednocześnie przynoszącym najlepsze rezultaty sposobem, jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja skóry, której celem jest usuwanie zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka. Używaj łagodnego, niekomedogennego (niezatykającego porów) żelu do mycia twarzy, mydła antybakteryjnego lub innego środka myjącego, który jest odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry i oczyszczaj ją rano i wieczorem.
  • Nie zapominaj o nawilżaniutwarzy preparatem dobranym do rodzaju skóry. Jeśli skóra będzie przesuszona, gruczoły łojowe zaczną nadmiernie produkować sebum, aby zrekompensować utratę wilgoci, co nie jest wskazane przy skłonnościach do zaskórników. Dodatkowo optymalnie nawilżona skóra jest mniej podatna na podrażnienie i stany zapalne. Przy skórze tłustej z tendencją do nadprodukcji sebum, wybieraj formulacje seboregulujące, zawierające składniki aktywne, takie jak cynk, niacynamid czy delikatne kwasy owocowe.
  • W redukcji wągrów pomocne jest także regularne złuszczanie naskórka. Zabieg usunie warstwę martwych komórek skóry i oczyści otwory gruczołów łojowych z zanieczyszczeń. Szczególnie skuteczne są peelingi oparte na kwasach AHA, które niwelują nagromadzone zanieczyszczenia, a także kontrolują produkcję sebum. Jeśli preferujesz peeling mechaniczny, wybierz ten z mikroziarnistymi składnikami, aby uniknąć podrażnienia delikatnej skóry na nosie. Z kolei osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze powinny zerknąć w stronę peelingów enzymatycznych.

Sprawdź dermokosmetyki i suplementy na problemy dermatologiczne.

Jak pozbyć się wągrów z nosa?

Czym usunąć wągry na nosie?

Oprócz wspomnianych wyżej, podstawowych produktów do codziennej pielęgnacji twarzy, w usuwaniu zaskórników pomocne będą tzw. produkty do zadań specjalnych, czyli preparaty punktowe na wypryski o działaniu antybakteryjnym i kojącym, a także plastry oczyszczające na nos, które natychmiastowo odblokowują zatkane pory. Jednym z niezbędników w przypadku cery ze skłonnością do powstawania wągrów są również chusteczki oczyszczające do twarzy, którymi w łatwy sposób usuniesz zabrudzenia i nagromadzone sebum.

Warto wiedzieć
Wybierając produkty pielęgnacyjne, szukaj formuł wolnych od sztucznych barwników i substancji zapachowych, konserwantów czy silikonów, które mogą działać zapychająco. Postaw na łagodne receptury lub dermokosmetyki o właściwościach leczniczych, kondycjonujących skórę i zapobiegających nadprodukcji sebum.

Jak usunąć wągry z nosa? Domowe sposoby

Z wągrami na nosie możesz również walczyć domowymi sposobami. Do popularnych metod zaliczamy między innymi łatwe w przygotowaniu mieszanki oraz produkty o działaniu oczyszczającym i zwężającym rozszerzone pory.

  • Domowy peeling z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody. Delikatnie wmasuj mieszankę w skórę na nosie, a następnie spłucz ciepłą wodą. Peeling pomoże usunąć martwe komórki skóry i zanieczyszczenia.
  • Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, który działa niczym naturalny środek złuszczający. Delikatnie przetrzyj nos sokiem z cytryny (rozcieńczonym wodą) i pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą.
  • Maseczka z żelatyny, która po zastygnięciu zadziała jak drogeryjny plaster na wągry. Połącz niewielka ilość żelatyny z ciepłą wodą, nałóż na nos i pozostaw na 20-30 minut, aż maseczka stanie się sztywna. Następnie złap brzeg maseczki i zdejmij ją ostrożnie, ciągnąc od dołu do góry. Staraj się to zrobić jednym ruchem. Maseczka nie jest odpowiednia dla bardzo wrażliwej i podrażnionej skóry.
Jak usunąć wągry z nosa? Domowe sposoby

Wągry na nosie - skuteczne zabiegi

Jeśli domowe metody i stosowanie odpowiednich kosmetyków nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, skorzystaj z profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez dermatologa lub kosmetologa. Niektóre mogą wymagać serii sesji, aby uzyskać pożądane rezultaty, a skutki uboczne i czas gojenia różnią się w zależności od wybranej metody. Zabiegi gabinetowe zalecane w przypadku problemów z wągrami to między innymi:

Manualne oczyszczanie skóry

Mikrodermabrazja

Peelingi chemiczne

Podsumowanie

Wągry na nosie są problemem skórnym, który występuje, gdy pory zostają zablokowane przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry. Ponieważ wyglądają nieestetycznie, dla większości osób stanowią źródło frustracji. Na szczęście istnieje wiele domowych i profesjonalnych metod, które pomagają w ich redukcji i usunięciu, a także przywracają skórze zdrowy wygląd i teksturę.

Źródła:

  1. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-5.pdf [dostęp 16.09.2023 r.]
  2. W. Dalmata, I. Gąbka, P. Rzepa, W. Barszcz, P. Mielniczuk, Trądzik pospolity – patogeneza i leczenie, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/04/ScEdSoc-Kyiv-Mar2021.pdf#page=96 [dostęp 16.09.2023 r.]
  3. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl [dostęp 16.09.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora