Makijaż cery trądzikowej – zasady makijażu i demakijażu przy trądziku
Porady i triki dotyczące makijażu cery trądzikowej. Dowiedz się, jak dostosować swoją rutynę makijażową, aby chronić skórę przed nasileniem zmian i uzyskać promienny wygląd.
Spis treści
Podstawową funkcją makijażu cery trądzikowej jest ukrycie niedoskonałości, co stanowi spore wyzwanie. Aby make-up dobrze się prezentował, należy zadbać o dobór właściwych kosmetyków kolorowych oraz o odpowiednie przygotowanie skóry. Podpowiadamy, jakimi zasadami kierować się podczas makijażu i demakijażu cery objętej zmianami trądzikowymi.
Makijaż cery trądzikowej – od czego zacząć?
Osoby mające cerę trądzikową z pewnością potwierdzą, że jest ona bardzo wymagająca, zarówno w kontekście codziennej pielęgnacji, jak i wykonywania makijażu. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, należy zadbać o kilka aspektów, a jednym z nich jest przygotowanie skóry do nałożenia kosmetyków kolorowych za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji.
- Kosmetyki na trądzik powinny nawilżać skórę, wspomagać naturalną barierę ochronną, łagodzić i wyciszać stan zapalny, nie wywołując przy tym dodatkowych podrażnień.
- Nie można zapominać o regularnym złuszczaniu naskórka delikatnymi peelingami na bazie enzymów i kwasów owocowych.
- Przy cerze trądzikowej lepiej zrezygnować z peelingów gruboziarnistych, ponieważ ich agresywne działanie może spowodować zaostrzenie zmian, zaburzenie bariery hydrolipidowej oraz rozniesienie trądziku na zdrowe obszary skóry.
- Jeśli masz aktywny trądzik, z którym nie umiesz poradzić sobie samodzielnie, zmiany są zaognione lub wypełnione treścią ropną, zaleca się konsultację z dermatologiem lub kosmetologiem. Sprawdź, czym jest trądzikowa mapa twarzy.
- Choć rozległe wykwity stanowią największy dyskomfort i za wszelką cenę staramy się je zamaskować, to niekiedy jedynym słusznym wyborem jest powstrzymanie się od makijażu. Nieprawidłowo wykonany make-up może nasilić problemy skórne, przyczyniając się do powstawania nowych wyprysków lub pogłębiania się już istniejących.
Od czego zacząć makijaż cery trądzikowej? Przede wszystkim od aplikacji kosmetyku pielęgnacyjnego o lekkiej, niekomedogennej formulacji, która nie zapycha porów skóry. Kolejnym krokiem jest przygotowanie akcesoriów do makijażu. O higienę pędzli i gąbek należy dbać systematycznie, ponieważ mogą być siedliskiem bakterii. Pamiętaj, że trądzik to nic innego jak zmiany zapalne, których podłożem jest gromadzenie bakterii Propionibacterium acnes, sebum i martwych komórek skóry.
Zobacz również, jak leczyć trądzik w ciąży.
Makijaż cery trądzikowej krok po kroku
Stworzenie dobrej bazy, czyli nałożenie na skórę kremu nawilżającego, to etap, którego nie można pomijać. Następnie można przejść do aplikacji kosmetyków do makijażu, a jednym z nich jest podkład. Dobrze dobrany może odmienić make-up i zakryć niedoskonałości. Z kolei niewłaściwa formuła przyczyni się do ich uwidocznienia. Jak dobrać podkład idealny?
- Unikaj ciężkich, silnie kryjących formuł sprzyjających zapychaniu porów skóry. Zamiast tego postaw na kosmetyk o lekkiej konsystencji, wyrównujący koloryt skóry i zakrywający potencjalne zaczerwienienia.
- Świetnym wyborem będą podkłady mineralne zawierające naturalne drobinki minerałów lub specjalne podkłady przystosowane do potrzeb skóry tłustej i trądzikowej.
- Ciekawą propozycją jest Vichy Dermablend, fluid korygujący 16 h trwałość, SPF 35, 15 Opal niezawierający środków zapachowych, który nie obciąża skóry, dlatego wygląda naturalnie i nie tworzy efektu maski oraz Revlon ColorStay™ podkład do cery mieszanej i tłustej nr 150 Buff o bezzapachowej i bezolejowej formule zapobiegającej nadmiernemu przesuszeniu cery. Kosmetyk radzi sobie z zakryciem plam pigmentacyjnych, popękanych naczynek, a jednocześnie nie podkreśla suchych skórek i innych niedoskonałości.
- W przypadku zmian skórnych wymagających większego krycia, postaw na korektor, np. Eucerin DermoPure korektor punktowy do twarzy do skóry skłonnej do trądziku zawierający kwas salicylowy i pigmenty, dzięki którym z łatwością kryje wykwity i wyrównuje koloryt skóry.
Sprawdź powiązane kategorie
Po aplikacji wybranego podkładu możesz przejść do wykończenia makijażu. Nawet jeśli na Twojej twarzy znajduje się wiele krost do zamaskowania, nie nakładaj dużej ilości kosmetyków. W ten sposób nie tylko nie zatuszujesz niedoskonałości, ale możesz jeszcze bardziej je podkreślić, tworząc efekt maski.
- Przypudruj twarz w strefie T, aby zmatowić skórę.
- Jeśli używasz bronzera i różu, zwróć uwagę, aby kosmetyki posiadały matowe wykończenie, ponieważ rozświetlające drobinki uwidaczniają zmiany skórne.
- Elementem wieńczącym codzienny makijaż cery trądzikowej jest stylizacja brwi, wytuszowanie rzęs oraz pomalowanie ust ulubioną pomadką lub błyszczykiem.
Demakijaż cery trądzikowej
Największym problemem skóry trądzikowej są rozszerzone pory, które w ciągu dnia gromadzą brud i sebum. Jeżeli nie będziesz ich starannie oczyszczać, resztki kosmetyków do makijażu mogą się kumulować, prowadząc do powstawania nowych stanów zapalnych. Staraj się nosić makijaż jak najkrócej i usuwaj go od razu po powrocie do domu.
Oczyszczanie wstępne
Użyj łagodnego preparatu, aby rozpuścić makijaż i zanieczyszczenia. Wypróbuj np. Bioderma Sébium H2O Płyn micelarny do twarzy Skóra tłusta i trądzikowa, który dzięki zawartości miceli kwasów tłuszczowych usuwa nawet wodoodporny makijaż, nie naruszając hydrolipidowej warstwy ochronnej lub Sesderma Sensyses Sebum, płyn oczyszczający z liposomami, cera tłusta i trądzikowa o działaniu kojącym i łagodzącym podrażnienia, a także przyspieszającym proces odnowy komórkowej. Nanieś wybrany produkt na wacik i delikatnie oczyść twarz, unikając mocnego tarcia.
Oczyszczanie właściwe
Wybierz żel lub piankę do mycia twarzy niezawierającą silnych detergentów o działaniu wysuszającym. Nałóż niewielką ilość produktu na wilgotną skórę i delikatnie masuj przez około minutę, a następnie dokładnie spłucz letnią wodą. Sprawdź między innymi CeraVe SA, wygładzający żel do mycia, którego formuła uzupełniona została o kwas salicylowy złuszczający martwy naskórek, intensywnie nawilżający kwas hialuronowy, ceramidy oraz witaminę PP regulującą pracę gruczołów łojowych.
Tonizacja
Regularne stosowanie toniku ma duże znaczenie dla zachowania zdrowia skóry. Mimo dokładnego oczyszczania, na skórze mogą bowiem pozostać resztki makijażu, sebum czy innych zanieczyszczeń. Tonik pomaga je usunąć, co minimalizuje ryzyko zatkania porów i powstawania nowych wyprysków. Dodatkowo przywraca skórze fizjologiczne pH, redukuje zaczerwienienia, zmniejsza widoczność porów oraz przygotowuje skórę do lepszego wchłaniania kolejnych produktów pielęgnacyjnych.
Nawilżanie
Dobrze nawilżona skóra jest mniej podatna na podrażnienia i stany zapalne. Ponadto wytwarza mniejszą ilość sebum, nie ulega nadmiernemu przetłuszczaniu i jest mniej narażona na powstawanie wyprysków. Aplikacja preparatu pielęgnacyjnego zapewniającego optymalne nawilżenie skóry jest więc krokiem, którego nie należy pomijać.
Podsumowanie
Makijaż cery trądzikowej wymaga szczególnej uwagi i staranności. Bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie i nawilżanie naskórka. W ten sposób przygotujesz skórę do nałożenia kosmetyków kolorowych. Ważne jest także wybieranie produktów o lekkich, niekomedogennych formulacjach. Pamiętaj, aby nosić makijaż jak najkrócej i usuwać go natychmiast po powrocie do domu, co zminimalizuje ryzyko powstawania wyprysków.