Mobility trening – co to jest i jak go wykonywać?

6. 8. 2024 · 8 minut czytania

Celem treningu mobility jest zwiększenie zakresu ruchu stawów, co zmniejsza ryzyko kontuzji i poprawia płynność ruchów. Sprawdź, jak wyglądają przykładowe ćwiczenia treningu mobility. 

Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Mobility trening – co to jest i jak go wykonywać?

Regularna aktywność fizyczna to klucz do dobrego zdrowia i kondycji. Wśród najchętniej wybieranych form ćwiczeń możemy wymienić trening fitness, trening siłowy, bieganie, jazdę na rowerze czy sporty walki. Choć każda z tych aktywności jest dla nas korzystna, wiąże się z ryzykiem kontuzji. Aby zapobiegać urazom, warto zadbać o wsparcia układu ruchu, wykonując trening mobility. 

Trening mobility – co to? 

Trening mobility (z ang. mobility training, czyli trening mobilności, to forma ćwiczeń, które mają wpływać przede wszystkim na zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Pozwala osiągnąć przede wszystkim lepszą sprawność i elastyczność. 

Trening mobility ma też kilka innych korzyści, o których warto pamiętać: 

  • Zapobiega kontuzjom, 
  • Wzmacnia mięśnie i stawy, 
  • Wspomaga regenerację mięśni po treningu, 
  • Zmniejsza dolegliwości bólowe układu ruchu, 
  • Wpływa na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, 
  • Przyczynia się do poprawy techniki wykonywanych ćwiczeń, 
  • Umożliwia prowadzenie aktywnego trybu życia przez długie lata, 
  • Wpływa na szybsze osiągnięcie satysfakcjonujących wyników sportowych, 
  • Pomaga zwalczać negatywne efekty wynikające z długotrwałego siedzenia, 
  • Przyspiesza powrót do pełnej sprawności po kontuzjach. 

Trening mobilności jest szczególnie polecany osobom aktywnym fizycznie ze względu na pozytywny wpływ na poprawę wyników sportowych i zmniejszenie ryzyka kontuzji. 

Tę formę ćwiczeń powinny wykonywać także osoby prowadzące siedzący tryb życia, by zmniejszyć powstałe napięcia oraz dolegliwości bólowe mięśni i stawów pojawiające się w przypadku długiego siedzenia w jednej pozycji. 

Dowiedz się, jak przebiega regeneracja po treningu

Trening mobility – co to? 

Sprawdź powiązane kategorie

Jak często przeprowadzać trening mobility? Nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć codziennie. Ćwiczenia nie należą do wymagających i można je wykonywać zarówno w domu, jak i przed zaplanowaną jednostką treningową na siłowni. Na ćwiczenia warto przeznaczyć od 5 do 30 min. 

Czy warto stosować odżywki dla sportowców? Sprawdź też, czym jest żywność funkcjonalna

Na trening mobility składają się różnorodne ćwiczenia, do których można wykorzystać takie akcesoria jak np.: 

  • Rollery, 
  • Piłeczki, 
  • Taśmy mini band, 
  • Taśmy floss band, 
  • Kijki rehabilitacyjne. 

Zobacz też, co jeść przed treningiem

Niektóre ćwiczenia bazują na ruchach niewymagających użycia sprzętu. Te z powodzeniem możesz wykonywać w domowym zaciszu. Są również zalecane osobom początkującym. Zaliczają się do nich np.: 

  • Głęboki przysiad, 
  • Rozciąganie łydki, 
  • Pogłębione wykroki, 
  • Rotacje w stawie ramiennym, 
  • Ćwiczenia z otwieraniem i rotacją bioder. 

Sprawdź, jak przeprowadzić trening oporowy i trening interwałowy

Warto podkreślić...
Czasami sami nie zdajemy sobie sprawy z ograniczeń w ruchomości stawów. Część z nich może wynikać z powielanych przez lata nieprawidłowych wzorców ruchowych, wad postawy czy wad anatomicznych. Wobec tego dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem personalnym, którzy wykonają testy funkcjonalne i pomogą ocenić, nad czym należy pracować i jakie ćwiczenia wykonywać. 

Na zmęczone mięśnie przetestuj Arnica Gel Dr.Max, żel ziołowy

Trening mobility w domu

Przykładowy trening mobility 

Zanim przystąpisz do treningu mobility, ubierz się w strój sportowy. Ćwiczenia możesz wykonywać w obuwiu lub bez. Oto przykładowy plan treningu mobility na całe ciało: 

 

Krążenie głową

Krążenie klatki piersiowej

Przejście z pozycji psa z głową w dół do psa z głową w górze

Przenoszenie taśmy za plecy w leżeniu przodem

Głęboki przysiad

Rotacja bioder w głębokim przysiadzie

Szeroki wykrok w podporze

Przyciąganie nogi w leżeniu tyłem

Przenoszenie kolan w pozycji leżącej

Mobilizacja stawu skokowego na skrzyni

Przykładowy trening mobility 

Trening mobility w domu 

Trening mobility możesz z powodzeniem wykonać w domu. Nie potrzebujesz do niego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zagospodarować trochę przestrzeni i użyć maty. Ćwiczenia mobility warto wykonać z rana po przebudzeniu, aby rozruszać stawy po nocy i przygotować organizm na codzienne wyzwania. Wystarczy, że poświęcisz na nie ok. 5-10 min. dziennie, aby już po kilku dniach zauważyć wyraźną różnicę w ruchomości. 

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, sprawdź też 4Flex Sport suplement diety

Oto nasza propozycja szybkiego treningu mobility w domu. Każde z ćwiczeń wykonuj przez 30 sek.: 

  • Krążenia ramion – stań w pozycji wyprostowanej, nogi utrzymuj na szerokość bioder. Następnie wykonuj ramionami szerokie koła. 
  • Krążenia bioder – pozostań w tej samej pozycji, a następnie wykonaj obszerne krążenia bioder po kilka razy na prawą i lewą stronę. 
  • Wspięcia na palcach – stań wyprostowany i ułóż stopy na szerokość bioder. Stań na palcach i utrzymaj pozycję przez ok. 5 sek., a następnie powoli opuść pięty. 
  • Wykroki z rotacją tułowia – stojąc na macie, zrób wykrok prawą nogą, zginając kolano do kąta 90 stopni. Lewą nogę wyprostuj z tyłu. Obróć tułów w prawo, patrząc w kierunku wyprostowanej nogi. Wytrzymaj w pozycji ok. 5 sek.i powtórz ćwiczenie na drugą nogę. 
  • Pozycja kot-krowa – ustaw się w klęku podpartym. Wraz z wdechem unieś głowę i klatkę piersiową, odwijając przy tym miednicę, a z wydechem zaokrąglij plecy i skieruj podbródek do klatki piersiowej. 

Wypróbuj też dodający energii shot Purella Superfoods Super Shot Energia Napój z imbirem i guaraną i napój regeneracyjny OKF Aloe Vera Drink napój aloesowy bez dodatku cukru

Mobility trening – podsumowanie 

Mobility training to forma ćwiczeń polecana każdemu niezależnie od stażu treningowego czy kondycji. Jego celem jest zwiększenie zakresu ruchów w stawach, co zmniejsza ryzyko kontuzji, poprawia precyzję ćwiczeń i zapobiega dolegliwościom bólowym układu ruchu. Trening mobilności jest na tyle uniwersalny, że można go wykonywać niemal wszędzie. Kilka minut dziennie wystarczy, aby poprawić funkcjonowanie mięśni i stawów. Przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się ze specjalistą, aby określić, które partie ciała wymagają szczególnej uwagi. 

Źródła:

  1. Skopal L. K. i in., Application of mobility training methods in sporting populations: A systematic review of performance adaptations, https://www.researchgate.net/publication/378700655_Application_of_mobility_training_methods_in_sporting_populations_A_systematic_review_of_performance_adaptations_View_supplementary_material_Application_of_mobility_training_methods_in_sporting_populat, [dostęp 23.05.2024 r.]
  2. Slomka G. i in., The Influence of Mobility Training on the Myofascial Structures of the Back and Extremities, https://www.mdpi.com/2077-0383/13/2/329, [dostęp 23.05.2024 r.]
  3. Treacy D. i in., Mobility training for increasing mobility and functioning in older people with frailty, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9245897/, [dostęp 23.05.2024 r.] 
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie. Po ukończeniu studiów zaciekawiła mnie tematyka edukacji żywieniowej. Swoją wiedzę dietetyczną i doświadczenie w pracy z pacjentami przekazywałam poprzez publikowanie specjalistycznych artykułów, przeprowadzanie tematycznych webinarów i prowadzenie zajęć z dietetyki w szkole policealnej. Od kilku lat zajmuję się copywritingiem, gdzie łącze ze sobą dwa moje największe zainteresowania – pisanie i dietetykę. Prywatnie jestem fanką książek historycznych i fantasy. W wolne weekendy wyjeżdżam w góry, a popołudniami ćwiczę fitness.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie....
Przeczytaj więcej od tego autora