Jak zadbać o zniszczone włosy po zimie?
Włosy po zimie często są suche, zniszczone i pozbawione objętości. Odpowiednia pielęgnacja, uzupełnienie niedoborów w diecie i wprowadzenie zdrowych warzyw i owoców pozwala poprawić ich kondycję!

Spis treści
Niskie temperatury, wiatr i śnieg pogarszają kondycję włosów. W zimie możesz zaobserwować zwiększone wypadanie, przesuszenie czy puszenie kosmyków. Włączenie odpowiedniej pielęgnacji pozwoli Ci odzyskać dawny blask i wzmocnić pasma. Jak zadbać o zniszczone włosy po zimie? Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja? Dowiedz się z naszego artykułu!
Regeneracja włosów po zimie – dlaczego jest ważna?
Zima nie jest przychylna dla włosów – mróz, opady śniegu czy ogrzewanie pogarszają kondycję kosmyków. Sprawiają, że stają się suche, bardziej łamliwe, a niekiedy też wypadają. Wysoka wilgotność, która towarzyszy zimowym miesiącom, powoduje, że nawet zadbane włosy stają się matowe i mogą się kruszyć.
- Dlaczego włosy po zimie są słabsze? Niskie temperatury spowalniają pracę gruczołów łojowych, które nie wytwarzają odpowiedniej ilości sebum. Skóra głowy zaczyna się przesuszać, łuszczyć, a często nawet swędzieć.
- Regeneracja włosów powinna być dopasowana do potrzeb skóry. Nie u każdego pojawiają się te same problemy. Wprowadzenie odpowiednich kosmetyków na zimę pozwala poprawić kondycję pasm i zmniejszyć zniszczenia wywołane mrozem. Dobrze odżywione i nawilżone włosy nie będą sprawiać tyle problemów na wiosnę.

Problemy z włosami po zimie – z czym można się borykać?
Kiedy temperatury na zewnątrz są niskie, odbija się to na wyglądzie i kondycji włosów. Z problemami musi sobie również radzić skóra głowy, która jest narażona na różne czynniki zewnętrzne. Włosy w zimie mogą się:
- elektryzować,
- puszyć,
- przesuszać,
- nadmiernie wypadać,
- kruszyć,
- matowieć,
- tracić objętość.
Po zimie można również zauważyć zwiększone przetłuszczanie. Jak to możliwe? Ogrzewanie pomieszczeń powoduje wysuszenie powietrza, przez co skóra głowy może produkować więcej sebum. Poza tym, zimą częściej nosimy czapki i dotykamy włosów, co również nie wpływa dobrze na ich stan.
Sprawdź powiązane kategorie

Wypadanie włosów po zimie – jakie są przyczyny?
Wypadanie włosów po zimie to problem, z którym mierzy się wiele osób. Niewielka ilość słońca oraz niskie temperatury wpływają na kondycję pasm. Zaburzony zostaje rytm dobowy i spada wydzielanie melatoniny, w wyniku czego włosy szybciej przechodzą do fazy telogenowej, a następnie wypadają.
Suche włosy po zimie – jak je rozpoznać?
Suche, matowe i zniszczone włosy po zimie to problem, z którym zmaga się wiele osób. Nawet po umyciu można zaobserwować ich gorszą kondycję. Przesuszanie włosów najbardziej widać po końcówkach, które mogą się kruszyć. Bardzo trudno ułożyć fryzurę, ponieważ pasma plączą się i puszą.
Włosy pozbawione nawilżenia są bardziej podatne na elektryzowanie. Wystarczy ubrać czapkę lub zdjąć sweter, aby to zaobserwować. Suche włosy po zimie rozpoznasz również po ich zwiększonej szorstkości i braku witalności. Podczas czesania wiele z nich się łamie. Ponadto, przesuszonym włosom brakuje połysku i sprężystości.
Jak zadbać o włosy po zimie?
Jeśli Twoje włosy są w złej kondycji, postaw na ich regenerację i odżywienie. Podczas pielęgnacji nie pomijaj skóry głowy, ponieważ ona także potrzebuje troski po zimie. Pamiętaj, że przywrócenie kosmyków do pożądanego stanu to proces, który wymaga cierpliwości i regularności. Świadoma pielęgnacja włosów przy wykorzystaniu dopasowanych do potrzeb produktów może zdziałać cuda. Jak powinna w takim razie wyglądać regeneracja włosów po zimie?

Pielęgnacja skóry głowy
Zanim zajmiesz się pasmami, poświęć chwilę skórze głowy. Warto do swojej pielęgnacji wprowadzić peeling. Pozwoli oczyścić ujścia mieszków włosowych oraz usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka i pozostałości kosmetyków. Stosuj go raz w tygodniu, a poprawisz ukrwienie, pobudzisz mikrokrążenie i wzmocnisz cebulki włosów. Tak przygotowana skóra będzie gotowa na kolejne etapy pielęgnacji włosów.
Mycie włosów
Do oczyszczania włosów i skóry głowy użyj delikatnego szamponu do włosów. Najlepiej, aby miał działanie nawilżające, dlatego w produktach szukaj składników, takich jak mocznik, kwas hialuronowy, aloes czy miód. Postaw na dwukrotne mycie, które pozwoli oczyścić włosy z zanieczyszczeń i pozwoli im wchłonąć więcej cennych składników odżywczych.
Pielęgnacja włosów
Suche, zniszczone i puszące się włosy potrzebują mocniejszej pielęgnacji. Każdorazowo po użyciu szamponu zastosuj odżywkę do włosów. Powinna zawierać ekstrakty roślinne, olejki, proteiny czy glicerynę. Możesz też zaplanować całą pielęgnację przy wykorzystaniu różnych rodzajów odżywek, czyli emolientowej, proteinowej i humektantowej. Każda z nich inaczej zadziała na włosy i pozwoli szybciej odzyskać ich dawniejszy blask.
Dodatkowa pielęgnacja
Zahamowanie wypadania włosów jest trudne i wymaga włączenia odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów, suplementów diety i produktów pobudzających wzrost włosa. Sprawdzą się wcierki, które zmniejszają utratę włosów i przyspieszają ich odrastanie. Połącz je z masażem skóry głowy, dzięki czemu zwiększysz ich skuteczność. Ponadto włącz do swojej pielęgnacji serum do włosów. To doskonałe uzupełnienie codziennej rutyny. Do bardzo suchych i zniszczonych pasm sprawdzą się produkty na bazie olejów, z kolei pozbawione blasku kosmyki uratuje eliksir do włosów. Ważne, aby stosować je regularnie, ponieważ tylko wtedy można liczyć na zauważalne efekty. Warto również podciąć końcówki u fryzjera. Dzięki temu pozbędziesz się zniszczeń i sprawisz, że fryzura będzie prezentować się jeszcze lepiej.
Podsumowanie
Zadbaj o włosy po zimie, jeśli tylko zaobserwujesz ich zwiększone wypadanie, przesuszenie czy puszenie się. Włącz pielęgnację, która odżywi kosmyki, wzmocni je i nawilży. Połącz ją z suplementacją i ze zdrową dietą, które uzupełnią niedobory witaminowe, a szybko zobaczysz efekty.
Źródła:
- Alessandrini A., Piraccini B.M.; Essential of Hair Care Cosmetics; Cosmetics 2016; 3(4); 34.
- Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2022.
- Molski M., Chemia piękna. Tom 1, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2021.