Świadoma pielęgnacja włosów – czym jest i jak zacząć?

20. 8. 2024 · 6 minut czytania

Świadoma pielęgnacja włosów to jeden z najnowszych trendów. Na czym polega i jakich kosmetyków używać? Podpowiadamy, jak rozpocząć przygodę ze świadomą pielęgnacją.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Świadoma pielęgnacja włosów – czym jest i jak zacząć?

Świadoma pielęgnacja włosów to jeden z najpopularniejszych kosmetycznych trendów ostatnich kilku latach. Z roku na rok zyskuje rzesze fanek, które chętnie chwalą się spektakularnymi efektami. Na czym polega i jak przygotować się do wykonania kuracji poprawiającej wygląd oraz kondycję włosów? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika. 

Świadoma pielęgnacja włosów – co to znaczy? 

Świadoma pielęgnacja włosów to termin, który bardzo często przewija się na forach, blogach oraz stronach magazynów kosmetycznych. Z dużym prawdopodobieństwem trafiłaś już na wiele pozytywnych opinii świadczących o tym, że świadoma pielęgnacja niemal całkowicie odmieniła wygląd i kondycję włosów. Jeśli wciąż są to dla Ciebie obce terminy, śpieszymy z wyjaśnieniem. 

  • Świadoma pielęgnacja włosów polega na wyborze kosmetyków oraz domowych i profesjonalnych zabiegów adekwatnie do rodzaju, potrzeb i wyjściowej kondycji włosów. 
  • Skupia się zarówno na stosowaniu odpowiednich produktów do pielęgnacji, jak i prawidłowym suszeniu, układaniu włosów oraz ich ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. 
  • Ważnym elementem świadomej pielęgnacji jest utrzymanie tzw. równowagi PEH. Skrót pochodzi od protein, emolientów i humektantów, czyli trzech składników, które powinny być obecne w pielęgnacji w odpowiednich ilościach i proporcjach. 
Pamiętaj!
Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja włosów ani, jakie efekty przynosi. U każdej osoby może się to różnić w zależności od wyjściowej kondycji włosów i indywidualnych potrzeb. 

Świadoma pielęgnacja włosów – jak zacząć? 

Pierwszym i najważniejszym etapem świadomej pielęgnacji włosów jest określenie rodzaju, potrzeb oraz porowatości, czyli struktury pasm. To fundament dla zaplanowania skutecznej pielęgnacji. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze świadomą pielęgnacją, zadaj sobie następujące pytania: 

  • Czy włosy są naturalnie proste, kręcone czy falowane? 
  • Czy włosy mają tendencję do puszenia się? 
  • Czy opisałabyś swoje włosy jako delikatne i cienkie czy mocne i grube? 
  • Jak Twoje włosy reagują na wilgoć? 
  • Czy kiedykolwiek farbowałaś lub rozjaśniałaś włosy? 
  • Jak często stylizujesz włosy na gorąco np. suszarką, lokówką lub prostownicą? 
Świadoma pielęgnacja włosów – co to znaczy? 

Sprawdź powiązane kategorie

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w doborze kosmetyków do pielęgnacji, dermokosmetyków do włosów oraz kosmetyków do stylizacji włosów adekwatnych zarówno do potrzeb włosów, jak i Twoich możliwości. Przed rozpoczęciem świadomej pielęgnacji określ też porowatość włosów. Możesz to zrobić za pomocą prostego, domowego testu. 

  • Szklankę wody napełnij ciepłą, ale nie gorącą wodą. 
  • Wyrwij jednego włosa i umieść go w wodzie na ok. 5-10 minut. 
  • Po upływie tego czasu zaobserwuj, jak zmieniło się położenie włosa. 
  • Jeśli włos unosi się na wodzie, najprawdopodobniej masz kosmyki niskoporowate. 
  • Włos zanurzony do połowy może wskazywać na średnią porowatość. 
  • Włos na samym dnie szklanki może natomiast świadczyć o wysokiej porowatości. 

Oczywiście nie jest to idealna metoda i może być obarczona pewnym błędem, jednak warto z niej skorzystać, aby uzyskać informacje ważne na wstępnym etapie pielęgnacji włosów. Jeśli chcesz mieć pewność co do porowatości, rozważ konsultację z trychologiem lub doświadczonym fryzjerem. 

Warto wiedzieć...
Świadoma pielęgnacja włosów powinna obejmować również skórę głowy, dlatego warto określić jej rodzaj i potrzeby. Skóra łojotokowa będzie wymagała innej pielęgnacji niż skóra sucha i podrażniona. Zastanów się, jak szybko przetłuszczają się Twoje włosy, czy odczuwasz swędzenie lub pieczenie skóry, czy borykasz się z łupieżem. Pomoże Ci to w doborze kosmetyków i planu świadomej pielęgnacji. 

Świadoma pielęgnacja włosów – krok po kroku 

Przedstawiamy przykładowy plan świadomej pielęgnacji włosów, który możesz dowolnie modyfikować w zależności do potrzeb. Oczywiście nie musisz wykonywać wszystkich kroków codziennie. Sposób postępowania zależy od kondycji Twoich włosów i efektów, jakie chcesz uzyskać. 

  • Peeling skóry głowy. To jeden z najważniejszy elementów świadomej pielęgnacji włosów. Pozwala na usunięcie warstwy sebum i zanieczyszczeń. Dzięki niemu skóra staje odświeżona i lepiej absorbuje składniki z innych produktów. 
  • Wcierka do skóry głowy. To skoncentrowany produkt, który może mieć wiele zastosowań. Jeśli zależy Ci na zagęszczeniu włosów, wybierz wcierkę przyśpieszającą porost włosów. Masz problem z nadmiernym przetłuszczaniem? Sięgnij po wcierkę normalizującą. 
  • Włosy myj tak często, jak potrzebujesz. Przedłużanie okresu między myciami, kiedy włosy są już przetłuszczone, może powodować stany zapalne, zatykanie mieszków włosowych oraz tworzenie warstwy krystalizacyjnej na skórze głowy. Sprawdź Equilibra Aloesowy, szampon do włosów oraz La Roche-Posay Kerium, extremalnie delikatny szampon
  • Po każdym myciu szamponem nałóż na włosy odżywkę lub maskę. Sprawdź Natural Hair Dr.Max, odżywka z pokrzywą. Jeśli masz suche, zniszczone włosy, możesz zastosować metodę OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. 
  • Olejowanie włosów. Świetnie sprawdzi się w przypadku włosów wymagających regeneracji, nawilżenia i dociążenia. Wybierz oleje lub mieszanki olejów dopasowane do porowatości. Zamiast olejów możesz wykorzystać specjalne balsamy do włosów, np. Capitavit Balsam pielęgnacyjny do włosówDermena,lub lotiony, np. lotion do włosów osłabionych i nadmiernie wypadających
  • Dbaj o włosy nie tylko na zewnątrz, ale również od wewnątrz. Pij dużo wody, jedz odżywcze, zbilansowane posiłki. Możesz wspomóc się również suplementacją. Sprawdź Skinexpert by Dr. Max® ReviHair
Świadoma pielęgnacja włosów – jak zacząć? 

W świadomej pielęgnacji włosów powinnaś unikać: 

  • Gorącego nawiewu suszarki i stylizacji bez termoochrony, 
  • Spania w mokrych włosach, 
  • Częstego, ciasnego wiązania i upinania włosów, 
  • Nadmiaru kosmetyków stylizujących, takich jak lakiery utrwalające czy pianki zwiększające objętość, 
  • Tarcia i szarpania włosów grzebieniem lub szczotką. 

Świadoma pielęgnacja włosów – jakich kosmetyków używać? 

Lista kosmetyków niezbędnych do świadomej pielęgnacji włosów wcale nie musi być długa. Więcej nie znaczy lepiej, a nadmiar produktów również może zaszkodzić. Jeśli zależy Ci na świadomej pielęgnacji włosów, to swojej łazience powinnaś posiadać następujące kosmetyki: 

  • Peeling do skóry głowy, 
  • Szampon do skóry głowy i włosów (możesz mieć dwa szampony - jeden o właściwościach silnie oczyszczających, a drugi nawilżająco-łagodzący - i stosować je zamiennie), 
  • Odżywka lub maska regenerująca i odżywiająca łodygę,  
  • Produkt z termoochroną, jeśli stylizujesz włosy na gorąco, 
  • Olej do olejowania, krem lub balsam do włosów. 

Sprawdź zestawy kosmetyków do włosów. 

Dodatkowo pomocne mogą być też: serum ochronne na końcówki, mgiełki ułatwiające rozczesywanie oraz hydrolaty. W okresie letnim zainwestuj również w spray z filtrami przeciwsłonecznymi, aby ochronić włosy przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. 

Pamiętaj, aby kosmetyki do włosów dobierać do swoich indywidualnych potrzeb i zawsze czytać składy. Może wydawać Ci się to trudne, ale z czasem nabierzesz wprawy i będziesz wiedziała, jakie produkty i składniki działają najlepiej. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów, zwróć uwagę na równowagę PEH. Opisuje ona 3 składniki, które powinny być obecne w kosmetykach do świadomej pielęgnacji i których warto szukać w składzie. 

Proteiny
Emolienty
Humektanty

Zachęcamy też do przeczytania naszego artykułu na temat łączenia kosmetyków

Świadoma pielęgnacja włosów – krok po kroku 

Podsumowanie 

Świadoma pielęgnacja włosów to proces, który pomoże Ci wzmocnić kondycję i poprawić ich wygląd. Pamiętaj jednak, że efekty nie pojawiają się z dnia na dzień. Dlatego postaraj się uzbroić w cierpliwość i bądź systematyczna. Odpowiedni dobór kosmetyków, technik pielęgnacyjnych oraz ich regularność z czasem przyniosą widoczne efekty. 

Źródła:

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/kosmetologia-wlosow/pdf/kosmetologia_wlosow_r.pdf [dostęp: 25.05.2024]
  2. Niedziałek A., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Warszawa, 2021
  3. Mackojć A., Kiedy porowatość włosów może stać się problemem, https://trychologia.edu.pl/wp-content/uploads/2021/06/46-47-Porowatosc-wlosow_AMackojc.pdf [dostęp: 25.05.2024] 
     
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice