Techniki uczenia się – efektywne metody zapamiętywania

5. 10. 2023 · 5 minut czytania

Jakie są najlepsze techniki zapamiętywania? Jak szybko się nauczyć do egzaminu? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz poradnik, dzięki któremu poznasz najlepsze metody wspierające naukę.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Techniki uczenia się – efektywne metody zapamiętywania

Nauka nie musi być nudna ani powtarzalna. Wprowadzając odpowiednie techniki uczenia się, szybciej przyswoisz nową wiedzę, na dłużej zapamiętasz informacje i lepiej poradzisz sobie podczas egzaminów. Jakie są najlepsze techniki zapamiętywania oraz metody uczenia się? Przeczytaj nasz poradnik!

Techniki zapamiętywania

Nauka i konieczność przetwarzania oraz zapamiętywania nowych informacji towarzyszy nam przez całe życie. W okresie szkolnym i studenckim, kiedy egzamin goni egzamin, a ilość wiedzy do przyswojenia w krótkim czasie jest naprawdę duża, warto podejść do nauki mądrze i zastosować dedykowane techniki, które wspomogą pracę mózgu.

Niestety, popularna metoda 3xZ, czyli „zakuj, zalicz, zapomnij” nie należy do najbardziej efektywnych i skutecznych. Samo „wkuwanie” informacji nie zagwarantuje Ci zdania egzaminu ani otrzymania zadowalającej oceny. Co więcej, wszystko, czego się w ten sposób nauczysz, pozostanie w Twojej pamięci przez bardzo krótki czas. Jeśli nie chcesz, aby wiedza „uciekła” z Twojej głowy w momencie opuszczenia sali egzaminacyjnej, wypróbuj poniższe techniki zapamiętywania, które skutecznie wspierają procesy uczenia się. Możesz z nich skorzystać, ucząc się do niemal każdego przedmiotu i przygotowując do egzaminu z wybranej dziedziny.

Techniki zapamiętywania

Podstawą większości technik zapamiętywania jest regularne powtarzanie oraz wykorzystanie swojej wyobraźni i tworzenie skojarzeń.

  • Powtarzanie jest kluczowe, aby informacje przeniosły się do pamięci długotrwałej. Jednorazowe przeczytanie notatek czy odsłuchanie wykładu nigdy nie będzie wystarczające. Dlatego po pierwszym przyswojeniu materiału, od razu zrób sobie szybką powtórkę, przypomnij i uporządkuj najważniejsze informacje. Powtórz to za godzinę, za kolejnych kilka godzin i następnego dnia. Oczywiście ma to sens jedynie wtedy, kiedy przygotowania do egzaminu zaczniesz odpowiednio wcześnie. Natomiast takie działanie jest niezbędne do tego, aby informacje na dłużej „zakorzeniły” się w Twoim mózgu i pamięci. Warto też powtórzyć materiał przed pójściem spać, ponieważ w trakcie snu, mózg naturalnie uporządkowuje i systematyzuje informacje.
  • Skojarzenia i wyobraźnia są podstawą większości skutecznych metod zapamiętywania i uczenia się. Podczas nauki staraj się wymyślić skojarzenia, czy krótkie historie, które będą odpowiadały zagadnieniu, którego aktualnie się uczysz.
  • Bardzo dobrą techniką wspomagającą naukę i zapamiętywanie jest tzw. mapa myśli. To graficzny sposób na uporządkowanie informacji. Potrzebujesz jedynie kartki oraz długopisów lub flamastrów. Zacznij od napisania ogólnej nazwy tematu, który chcesz przyswoić, a następnie rozkładaj go na czynniki pierwsze, dopisując i dorysowując kolejne gałęzie, od najbardziej ogólnych, do bardziej szczegółowych informacji. W tej metodzie warto wykorzystywać różne kolory, kształty, graficzne elementy, które będą budziły Twoje skojarzenia i pomogą utrwalić informacje w pamięci.
  • Wypróbuj też metodę Cornella. Jest bardzo prosta i, podobnie jak w przypadku mapy myśli, również będziesz potrzebował wyłącznie kartki i długopisu. Ta technika polega na narysowaniu prostej tabeli i podzieleniu kartki na 4 części.
  • W jednej z nich zapisz temat, którego dotyczy Twoja notatka, w drugiej najważniejsze informacje, najlepiej w formie skróconych, parafrazowanych zdań.
  • W kolejnym polu zapisz słowa kluczowe i najważniejsze punkty. Możesz zapisywać je w formie pytań, na które odpowiedzi znajdują się we wcześniej opisanych notatkach.
  • Na koniec zapisz kilka zdań podsumowujących dany temat.
  • Dlaczego technika Cornella działa lepiej niż tradycyjne robienie notatek? Wypisywanie kluczowych słów i podsumowanie informacji sprawiają, że Twój mózg jest zmuszony do analizowania zebranych danych i wybierania z nich najważniejszych rzeczy. Aby podsumować materiał, musisz dobrze zrozumieć wszystkie informacje. Notatki są uporządkowane, co ułatwia i przyśpiesza powtarzanie.
  • Pamiętaj, że niezastąpioną techniką zapamiętywania jest również dbałość o dietę oraz ogólny styl życia. Dzięki temu stworzysz dla swojego mózgu optymalne warunki do pracy i wzmocnisz jego funkcje. Podczas intensywnych okresów, kiedy musisz przyswoić dużo wiedzy, możesz wspomóc się, stosując witaminy i minerały wzmacniające układ nerwowy oraz witaminy na pamięć.

Suplementy wspomagające pamięć dostarczają najczęściej magnezu oraz witamin z grupy B. Zawierają również niektóre zioła poprawiające funkcje poznawcze takie jak żeń-szeń, miłorząb japoński, czy wyciągi z zielonej herbaty.

Wspomaganie koncentracji

Szukasz preparatów, których składniki wspomogą koncentrację? Sprawdź:

Pamiętaj jednak, że nieprawidłowo stosowana suplementacja może mieć też swoje negatywne konsekwencje, dlatego jeśli masz wątpliwości lub przyjmujesz na stałe jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceuta.

Zadbaj też o sen i odpoczynek. Przepracowany, zmęczony mózg będzie znacznie gorzej przyswajał informacje. Postaraj się nie zarywać nocy i wygospodaruj czas na kilkanaście minut przerwy oraz aktywności fizycznej. Spacery i przebywanie na świeżym powietrzu są świetnym relaksem dla mózgu i sprawią, że łatwiej będzie Ci się uczyć i zapamiętywać informacje.

Zobacz również publikację, Mgła mózgowa. Skuteczny program na radykalną poprawę koncentracji i wzmocnienie pamięci, Mike Dow, dzięki której poznasz 21-dniowy program, który ma pomóc w przywróceniu zdrowia mózgu.

Metody szybkiego uczenia się

Chyba każdy z nas musiał kiedyś nauczyć się czegoś dosłownie na ostatnią chwilę. Oczywiście im rzadziej dopuszczasz do takich sytuacji, tym lepiej. W końcu regularne powtarzanie jest jedną z najlepszych metod na zapamiętanie informacji. Jednak, jeśli zostało mało czasu do egzaminu, bardzo możliwe, że zastanawiasz się, jakie są najlepsze metody szybkiego uczenia się. Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

  • Wykorzystaj techniki wspomniane wcześniej, dotyczące wzbudzania skojarzeń.
  • Ucz się na głos. Czytanie notatek i powtarzanie na głos sprawia, że mózg szybciej i lepiej zapamiętuje informacje.
  • Zadbaj o odpowiednie warunki. Usuń rozpraszacze: wyłącz telefon i niepotrzebne zakładki w komputerze, które odwracają Twoją uwagę.
  • Wielu osobom pomaga również nauka w grupie. Wspólne powtarzanie na głos, zadawanie pytań oraz budowanie skojarzeń przyśpieszają naukę. Zadbaj jednak o to, aby Twoje towarzystwo rzeczywiście wspierało Cię w nauce, a nie odwracało od niej Twoją uwagę.

Aby szybko przyswoić nowe informacje, niezbędna jest również umiejętność koncentracji. Skupienie na wykonywanej czynności w teorii wydaje się bardzo proste, jednak w obecnym świecie co raz więcej osób ma duże problemu z niechcianym rozpraszaniem uwagi. Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność do koncentracji, a tym samym zadbać o szybszy i lepszy proces uczenia się, przeczytaj nasze artykuły o tym jak poprawić koncentrację oraz jak poprawić koncentrację u dziecka.

Metody szybkiego uczenia się

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik zapamiętywania szybciej przyswoisz nowe informacje i przygotujesz się na każdy egzamin. Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jak dobrze się uczyć i o co zadbać, aby wspomóc pracę mózgu i całego układu nerwowego. Pamiętaj, że kluczowe znaczenie dla efektywnej nauki ma również regularny wypoczynek i zdrowa, dobrze zbilansowana dieta.

    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice