Kosmetyki wegańskie – czym są naturalne kosmetyki wegańskie?
Kosmetyki wegańskie to produkty wolne od składników pochodzenia zwierzęcego. Przeczytaj, jakich substancji nie powinny zawierać, a także jakich oznaczeń szukać na opakowaniach, by dokonać świadomego wyboru.
Spis treści
Kosmetyki wegańskie to alternatywa dla konsumentów dbających o etykę produkcji, ochronę zwierząt i dobro skóry przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności preparatów pielęgnacyjnych. Zgodnie z filozofią weganizmu, w procesie produkcji unika się wykorzystywania zwierząt w jakiejkolwiek formie. Poniżej wyjaśniamy, czym dokładnie są kosmetyki wegańskie.
Wegańskie kosmetyki – co to znaczy
Kosmetyki wegańskie zajmują obecnie spory segment produktów z branży beauty. Coraz więcej producentów i marek kosmetycznych dostępnych na polskim rynku oferuje wegańskie formulacje, dzięki czemu z łatwością można je znaleźć w wielu sklepach internetowych oraz drogeriach stacjonarnych. Na półkach dostępne są nie tylko wegańskie preparaty do pielęgnacji ciała i twarzy, takie jak szampony, kremy do twarzy czy balsamy do ciała, ale również kosmetyki do makijażu oznaczone jako vegan. Klienci wybierający kosmetyki wegańskie są świadomi, że podejmowane decyzje konsumenckie korzystnie wpływają zarówno na ich zdrowie, jak i na środowisko naturalne.
Jak rozpoznać kosmetyk wegański? Do identyfikacji służą różnorodne oznaczenia i logotypy świadczące o tym, że receptura danego kosmetyku pozbawiona jest surowców pochodzenia zwierzęcego oraz ich pochodnych chemicznych. Aktualnie nie ma jednolitego wzoru certyfikacji, dlatego stosuje się różne symbole w zależności od kraju pochodzenia. Na polskich produktach wegańskich można znaleźć między innymi znak V, pochodzący od pierwszej litery słowa "vegan", przyznawany przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Najpopularniejszy certyfikat międzynarodowy to Vegan Trademark, przyznawany przez Brytyjskie Stowarzyszenie Wegańskie (Vegan Society).
Sprawdź powiązane kategorie
Wegańskie kosmetyki naturalne
Konsumenci wybierający kosmetyki wegańskie często szukają także produktów ekologicznych i naturalnych, co prowadzi do wytwarzania formulacji spełniających oba kryteria. Oznacza to, że niektóre kosmetyki mogą być jednocześnie wegańskie i naturalne. Nie zawsze tak jednak jest, w związku z czym nazwy te nie powinny być używane zamiennie.
- Kosmetyki wegańskie to produkty, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego ani ich pochodnych. Kluczowym aspektem kosmetyków wegańskich jest brak testowania na zwierzętach.
- Z kolei kosmetyki naturalne to produkty, które są wytwarzane wyłącznie z naturalnych surowców – roślin, zwierząt, minerałów lub mikroorganizmów na drodze procesów fizycznych, fermentacji oraz innych tradycyjnych metod bez modyfikacji chemicznej, z minimalną ilością (a najlepiej bez) jakichkolwiek syntetycznych substancji.
- Kosmetyk wegański może zawierać syntetyczne składniki, o ile nie pochodzą od zwierząt.
- Dlatego nie każdy kosmetyk wegański jest jednocześnie kosmetykiem naturalnym.
Wegańskie kosmetyki do twarzy
Przykładowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy z wegańskimi składami to np.:
- Make Me Bio Garden Roses woda różana o właściwościach odżywczo-tonizujących, z zawartością hydrolatu z róży damasceńskiej. Zapewnia długotrwałe nawilżenie, reguluje wydzielanie sebum, a także przyspiesza proces gojenia się skóry,
- Resibo Krem odżywczy do twarzy łączy składniki odżywcze, przeciwstarzeniowe i głęboko nawilżające, takie jak bakuchiol, ekstrakt z pomidora zwyczajnego, wyciąg z korzenia rabarbaru oraz naturalne oleje roślinne, w tym olej ze słodkich migdałów, orzecha brazylijskiego i olej z nasion słonecznika,
- Tołpa Dermo Face Enzyme. Peeling 3 enzymy, który skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek bez pocierania i dodatkowych podrażnień.
Wegańskie kosmetyki do ciała
Wśród wegańskich kosmetyków znajdziesz również szeroki wybór różnorodnych produktów ukierunkowanych na kompleksową pielęgnację całego ciała, również włosów czy dłoni. Sprawdź między innymi:
- Natural Hair Dr.Max, odżywka z arniką przeznaczona do nawilżania i odżywiania włosów, z zawartością wyciągu z kwiatu arniki górskiej, a także z pantenolem i wyciągiem z róż,
- Vis Plantis Herbal Vital Care, szampon do włosów osłabionych z tendencją do wypadania z ekstraktem z kozieradki, ekstraktem ze skrzypu polnego i czarnej rzepy, dzięki czemu pobudza wzrost włosów, dotlenia i wzmacnia cebulki włosowe,
- YOPE naturalne mydło do rąk Werbena z mieszanką składników pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych, bez parabenów, silikonów, barwników czy sztucznych aromatów.
Przeczytaj, jak prawidłowo przechowywać kosmetyki.
Wegańskie kosmetyki do makijażu
Wegańskie kosmetyki do makijażu twarzy wykorzystują alternatywne składniki roślinne lub syntetyczne, aby osiągnąć podobne efekty co produkty tradycyjne, zapewniając jednocześnie wysoką jakość i skuteczność. W składach nie znajdziesz między innymi karminu, czyli barwnika pozyskiwanego z owadów, stosowanego powszechnie w kosmetykach do makijażu oczu czy kosmetykach do makijażu ust. W wegańskich kosmetykach brak również lanoliny pozyskiwanej z owczej wełny czy wosku pszczelego używanego jako środek zagęszczający w szminkach oraz tuszach do rzęs. Wegańskie kosmetyki do makijażu wykorzystują bogactwo składników pochodzenia roślinnego, które są starannie wyselekcjonowane ze względu na swoje dobroczynne właściwości.
Sprawdź, czym są kosmetyki mineralne.
Polskie kosmetyki wegańskie
Z uwagi na rosnącą świadomość oraz zapotrzebowanie, coraz więcej polskich firm kosmetycznych wprowadza do swojej oferty przyjazne zwierzętom i środowisku produkty wegańskie. Szukasz polskich marek, które tworzą kosmetyki wegańskie? Sprawdź takie marki jak Sylveco, Yope, Organique, Annabelle Minerals czy Benecos. Oprócz tego, niektóre najlepsze polskie firmy kosmetyczne, popularne na rodzimym rynku, oferują swoim klientom zarówno tradycyjne kosmetyki, jak i linie produktów wegańskich. Przykładem jest Ziaja, Eveline Cosmetics oraz Dermika.
Podsumowanie
Łatwa dostępność i stale powiększająca się oferta preparatów wegańskich sprawia, że codzienna pielęgnacja bazująca na tego typu produktach nie jest uciążliwa. Bez trudu znajdziesz na rynku produkty z wegańskimi składami, dostosowane do każdego typu skóry. Pamiętaj jednak, że określenia „wegański” i „naturalny” nie są synonimami, dlatego kluczowe jest dokładne analizowanie składów kosmetyków.