Jesienna chandra – czym jest i jak sobie z nią radzić?

13. 9. 2023 · 5 minut czytania

Nadejście jesieni dla wielu osób wiąże się ze znacznym spadkiem nastroju. Co zrobić, aby sobie pomóc? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sposoby na jesienną chandrę!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jesienna chandra – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Koniec wakacji oraz chłodniejsze, deszczowe dni dla wielu osób oznaczają początek jesiennej chandry. Z tego artykułu dowiesz się, czym ona jest, jak sobie z nią radzić i jak zadbać o swoje samopoczucie, kiedy pogoda za oknem zdecydowanie nie rozpieszcza.

Co to jest jesienna chandra?

Jesienna chandra jest stanem przejściowym związanym ze zmianą pory roku. Dni stają się coraz chłodniejsze, bardziej pochmurne oraz krótsze. Co więcej, dla wielu osób jesień oznacza koniec wakacji i urlopów. Wiąże się z powrotem do pracy, szkoły i innych codziennych obowiązków, o których można było zapomnieć latem. Te zmiany często powodują stres i gorsze samopoczucie nazywane jesienną chandrą.

Ciekawostka
W medycynie istnieje pojęcie tzw. sezonowych zaburzeń afektywnych, czyli przejściowych zaburzeń nastroju związanych ze zmianami pór roku. Oznacza to, że jesienna chandra nie jest wymysłem i może dotykać naprawdę wielu osób. Bardzo ważne jest jednak, aby umieć odróżnić ją od innych problemów.

W języku potocznym często mówi się o jesiennej depresji, jednak jest to błędne określenie. Depresja jest chorobą złożoną, przewlekłą, o innym podłożu i sposobach leczenia. Pamiętaj, aby nie diagnozować się samodzielnie, a jeśli cokolwiek Cię niepokoi, porozmawiaj ze specjalistą. Jesienna chandra, choć może być bardzo nieprzyjemna, jest jedynie stanem przejściowym i bardzo często nie wymaga specjalistycznych interwencji.

Co to jest jesienna chandra?

Jesienna chandra – objawy

Jak rozpoznać jesienną chandrę? To stan, który objawia się m.in.:

  • Obniżonym samopoczuciem,
  • Niechęcią do wykonywania codziennych czynności,
  • Sennością, zmęczeniem,
  • Rozdrażnieniem,
  • Bólami głowy,
  • Problemami z koncentracją.

U każdej osoby jesienna chandra może wyglądać jednak nieco inaczej. Jeśli objawy długo się utrzymują i nasilają z czasem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Sprawdź popularne kategorie

Jesienna chandra – sposoby

Jak przetrwać jesienną chandrę? Poznaj nasze sposoby, które pomogą Ci sobie z nią poradzić.

Zadbaj o dietę

Dbaj o aktywność

Suplementacja

Rogrzewające napoje

Dbaj o siebie od wewnątrz i na zewnątrz

Aromaterapia

Wybierz ulubioną garderobę

Znajdź czas dla siebie

Wychodź z domu

Jesienna chandra – sposoby

Podsumowanie

Jesienna chandra oznacza przejściowe obniżenie nastroju związane ze zmianą pór roku. Jest bardzo częsta. Może objawiać się pogorszonym samopoczuciem, zmęczeniem oraz brakiem zainteresowania podejmowaniem aktywności. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące dolegliwości, postaraj się maksymalnie zadbać o swój komfort. Dieta, aktywność fizyczna, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dbałość o otoczenie, w którym przebywasz, pomogą Ci łagodniej przejść ten czas. Pamiętaj jednak, aby nie bagatelizować zaburzeń nastroju. Jeśli utrzymują się przez długi czas lub zauważysz, że się nasilają, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

Źródła:

  1. Niedźwiedzka I., Co to jest choroba afektywna sezonowa?, Psychiatria Po Dyplomie, 2017 https://podyplomie.pl/psychiatria/29335,co-to-jest-choroba-afektywna-sezonowa [dostęp: 07.09.2023 r.]
  2. Rybicka W., Depresja sezonowa. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/262727,depresja-sezonowa [dostęp: 07.09.2023 r.]
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....

Uwaga