Jakie kosmetyki na zimę najlepiej ochronią Twoją skórę?

27. 12. 2024 · 4 minuty czytania

Zima to trudny czas dla włosów i skóry, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Postaw na produkty o działaniu nawilżającym, regenerującym i łagodzącym. Sprawdź, gdzie je znaleźć.

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jakie kosmetyki na zimę najlepiej ochronią Twoją skórę?

Zima to ciężki czas dla skóry. Nawet jeśli do tej pory Twoja twarz wyglądała dobrze, to w mroźniejsze dni mogą pojawić się przesuszenia, pieczenie i zaczerwienienie. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwoli pozbyć się tego problemu. Jak? Sprawdź, jakie produkty polecamy. 

Ochronne kosmetyki na zimę – na jakie składniki warto zwrócić uwagę? 

W zimie nasza skóra narażona jest na szereg szkodliwych czynników, które mogą wpływać na jej stan. Częste zmiany temperatury, ogrzewanie, smog i zanieczyszczenia nie pozostają obojętne dla kondycji skóry. Aby zmniejszyć ich wpływ, należy sięgnąć po kosmetyki, które szybko poprawią wygląd, poradzą sobie z nadmiernym przesuszeniem i naruszoną barierą hydrolipidową. Postaw na produkty o właściwościach nawilżających, regenerujących, łagodzących podrażnienia i odżywiających skórę. Kosmetyki na zimę powinny zawierać: 

  • ceramidy, 
  • glicerynę, 
  • skwalan, 
  • kwasy tłuszczowe, 
  • masło shea, 
  • cholesterol, 
  • witaminę E, 
  • wąkrotkę azjatycką, 
  • pantenol, 
  • NMF (naturalny czynnik nawilżający), 
  • kwas hialuronowy, 
  • fosfolipidy. 

Składniki te nawilżają skórę, regenerują i odbudowują naruszoną barierę hydrolipidową. Ponadto, działają wzmacniająco i zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębszych warstw skóry.  

Naturalne kosmetyki na zimę – dlaczego warto po nie sięgnąć? 

Naturalne kosmetyki na zimę to doskonały wybór, jeśli chcesz zadbać o kondycję i wygląd skóry. Odpowiedniego traktowania potrzebuje całe Twoje ciało, dlatego mocno skup się nie tylko na twarzy, ale również dłoniach, włosach i stopach. To właśnie one są mocno narażone na niekorzystne działanie niskich temperatur, wiatru i śniegu. Kosmetyki do pielęgnacji ciała powinny mieć gęstą konsystencję, która nawilży skórę i sprawi, że stanie się przyjemna w dotyku. Regularnie stosowane zlikwidują przesuszenie i szorstkość skóry. Postaw na produkty zawierające w składzie glicerynę, witaminę E i masło shea.   

Na niskie temperatury i wiatr najbardziej narażone są dłonie
W zimie pamiętaj o włosach!

Sprawdź powiązane kategorie:

Czym się kierować, wybierając kosmetyki do twarzy na zimę? 

Zimą twarz jest nie tylko zaczerwieniona, ale również bardziej przesuszona. Mogą pojawić się swędzące miejsca, uczucie ściągnięcia skóry, szorstkość oraz dyskomfort. W chłodniejsze miesiące skóra staje się matowa i pozbawiona blasku, przez co wygląda na zmęczoną. Kosmetyki do twarzy na zimę mogą być bardziej treściwe niż te stosowane w lecie. Dzięki temu nie tylko zadziałają na nią pielęgnująco, ale również będą chronić przed mrozem i wiatrem. Odpowiedni krem powinien być otuleniem dla skóry. Najlepiej, aby miał bogaty skład, idealny dla skór suchych i odwodnionych.  

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy to nie tylko dobry krem, ale również serum i produkt oczyszczający. Kompleksowe działanie jest kluczem do efektywnej pielęgnacji. W zimie poszukuj serum z kwasem hialuronowym, witaminą C i E. Ten wysoko skoncentrowany kosmetyk zapewni Twojej skórze odpowiednie nawilżenie, odżywienie i blask. Serum najlepiej stosować na noc po dokładnym oczyszczeniu twarzy. To właśnie wtedy procesy regeneracyjne skóry są na najwyższym poziomie. Do serum dobierz najlepszy krem do twarzy na zimę

Warto wiedzieć...
Jeśli stosujesz retinol lub kwasy, postaw na produkt z ceramidami, który zadba o barierę hydrolipidową. Możesz również sięgnąć po produkt regenerujący i kojący, który złagodzi podrażnienia. Pamiętaj, że kosmetyki na zimę powinny być inne niż te stosowane w lecie. 

Podsumowanie 

Kosmetyki na zimę mają za zadanie ochronić skórę przed mrozem, nawilżyć ją i złagodzić podrażnienia. Powinny zawierać cenne składniki, takie jak ceramidy, witaminę E i kwas hialuronowy. Włącz je do swojej codziennej pielęgnacji, pamiętając również o dłoniach i włosach, które tak samo potrzebują Twojego wsparcia. 

Źródła:

  1. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Wyższa Szkoła Fizykoterapii we Wrocławiu, Wrocław 2001.
  3. J. Arct i wsp, Leksykon surowców kosmetycznych, Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej, Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, Warszawa 2010.  
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice