Jak sobie radzić ze skurczami nóg? Sposoby na bolesne skurcze w nogach

21. 6. 2023 · 4 minuty czytania

Jak poradzić sobie z bolesnymi skurczami nóg? Co jeść, a czego unikać? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak sobie radzić ze skurczami nóg? Sposoby na bolesne skurcze w nogach

Skurcze nóg to bolesny, nieprzyjemny problem, który niestety dotyka wielu osób. Sprawia duży dyskomfort, utrudnia wykonywanie codziennych czynności, a jeśli pojawia się w nocy, powoduje dokuczliwe problemy ze snem. Jak sobie poradzić? Co jeść, żeby zminimalizować problem? Poznaj sprawdzone sposoby na skurcze nóg.

Domowe sposoby na skurcze nóg

Skurcze nóg to mimowolne, nagłe skurcze mięśni, najczęściej łydek. Zazwyczaj trwają krótko, jednak mogą pojawiać się wielokrotnie w ciągu dnia lub w nocy. Samo występowanie skurczów nóg nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale czasami bywa objawem konkretnych problemów zdrowotnych. Wśród najczęstszych przyczyn skurczów nóg warto wymienić m.in.:

  • Niedobory magnezu,
  • Niedobory potasu i innych elektrolitów,
  • Odwodnienie,
  • Nadmierny wysiłek fizyczny i brak odpowiedniej regeneracji,
  • Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. 

 

Skurcze nóg pojawiają się również w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze.  Aby skutecznie sobie z nimi poradzić, należy najpierw znaleźć przyczynę problemu i postarać się ją wyeliminować. Jeśli skurcze wynikają z nieprawidłowej diety wprowadź zmiany w sposobie żywienia. Natomiast skurcze spowodowane przetrenowaniem wymagają nieco innego postępowania: przede wszystkim zastosuj ćwiczenia rozciągające, rolowanie.  Poświęć też większą uwagę dniom wolnym od treningu, przeznaczonym na regenerację.

Domowe sposoby na skurcze nóg

Zdarza się jednak, że skurcze nóg stanowią symptom poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, ostre infekcje, choroby naczyń krwionośnych i zaburzenia krążenia. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić lub obserwujesz inne niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jakie są najlepsze, uniwersalne, domowe sposoby na skurcze nóg?

Przyjrzyj się swojej diecie
Powinna być jak najbardziej urozmaicona i jak najmniej przetworzona. Źle zbilansowane, przetworzone posiłki są ubogie w witaminy, składniki mineralne i elektrolity, które odpowiadają za prawidłową pracę mięśni i przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Postaraj się, aby Twoje potrawy bazowały na świeżych warzywach i owocach, pełnoziarnistych zbożach, pełnowartościowym białku, zdrowych, roślinnych tłuszczach. Ogranicz również cukry proste i sól. Planuj posiłki np. z tygodniowym wyprzedzeniem i na tej podstawie rób listę zakupów – to ułatwi Ci trzymanie się zdrowego menu, ograniczając ryzyko, że w przypadku napadu głodu sięgniesz po niezdrowe jedzenie.
Nawadniaj się
Postaraj się wypijać minimum 1,5-2 litry płynów dziennie. Głównym płynem powinna być woda mineralna. Nie tylko dobrze nawodni organizm, ale również dostarczy elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni.
Daj mięśniom czas na regenerację
Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, dużo trenujesz, Twoje mięśnie potrzebują odpoczynku. Wygospodaruj czas na regenerację, rolowanie i ćwiczenia rozciągające. Pamiętaj, że przetrenowanie organizmu może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla Twojego zdrowia. Ćwicz z rozsądkiem. Nie bagatelizuj też roli rozgrzewki. Pozwala ona na przygotowanie mięśni do nadchodzącego wysiłku i zmniejsza ryzyko skurczów i zakwasów.
Terapia ciepłem
Kąpiel lub okłady z termoforu rozluźnią włókna mięśniowe i zmniejszą skurcze oraz towarzyszące im dolegliwości bólowe.

Do łagodzenia bólów mięśniowych sprawdzi się np. Gum-Med termofor gumowy w pokrowcu.

Domowe sposoby na skurcze nóg

Sprawdź popularne kategorie

Co jeść na skurcze nóg?

Wiesz już, że w zmniejszaniu skurczów nóg istotną rolę odgrywa prawidłowa dieta i nawodnienie. Zatem, co konkretnie jeść? Jakie składniki pokarmowe są najważniejsze? Niżej znajdziesz listę kluczowych elementów jadłospisu.

  • Magnez jest minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu szkieletowo-mięśniowego, a jego niedobory stanowią jedną z najczęstszych przyczyn skurczów mięśni. Włącz do diety produkty będące jego dobrym źródłem. Są to m.in.:
  • Kasza gryczana,
  • Pestki dyni,
  • Migdały,
  • Nasiona słonecznika,
  • Orzechy włoskie,
  • Warzywa strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób, ciecierzyca),
  • Kakao i gorzka czekolada.
  • Witamina B6 wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i zwiększa przyswajanie magnezu. Znajdziesz ją m.in. w:
  • Pełnoziarnistych produktach zbożowych, gruboziarnistych kaszach,
  • Mięsie,
  • Drożdżach,
  • Bananach,
  • Nasionach roślin strączkowych,
  • Rybach,
  • Jajach.
  • Potas to jeden z najważniejszych elektrolitów wpływających na procesy kurczenia i rozkurczania mięśni. Produkty, które pomogą Ci zrealizować zapotrzebowanie organizmu na potas to:
  • Suszone owoce np. morele, figi,
  • Pomidory i przetwory pomidorowe,
  • Ziemniaki,
  • Banany,
  • Kiwi,
  • Grejprfuty.
  • Wapń to kolejny składnik pokarmowy i elektrolit warunkujący prawidłowe przewodnictwo nerwowo-mięśniowe oraz kurczliwość mięśni. Jego głównym źródłem są produkty mleczne (mleko, sery, jogurty, śmietany, kefiry). Dodatkowo włącz do diety:
  • Tofu i napoje roślinne wzbogacane w wapń,
  • Figi,
  • Sardynki,
  • Zielone warzywa liściaste,
  • Brokuły,
  • Nasiona sezamu.

Zdrową, dobrze zbilansowaną dietę w uzasadnionych przypadkach wspomagaj odpowiednią suplementacją, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Rozważ magnez w tabletkach, potas w tabletkach lub wapń w tabletkach. Warte uwagi są także preparaty wspomagające układ krążenia. Pomocne mogą być również elektrolity w formie tabletek lub proszków do rozpuszczenia w wodzie. Sprawdzą się, zwłaszcza jeśli dużo trenujesz. Wypróbuj np. Krüger Vital Power Magnez Skurcz+Potas Tabletki musujące, które uzupełnią dietę w magnez i potas.

Na rynku znajdziesz też specjalne preparaty, których składniki są ukierunkowane na wspomaganie funkcjonowania mięśni.

Zobacz DIH Skurcz, suplement diety, który posiada magnez, witaminę C, diosminę oraz trokserutynę. Składniki znajdujące się w preparacie zapobiegają skurczom mięśni kończyn dolnych.

Pamiętaj, aby każdą suplementację skonsultować ze specjalistą, zwłaszcza jeśli stosujesz jakąkolwiek farmakoterapię lub chorujesz przewlekle. Pozwoli to na dobranie skutecznych i bezpiecznych preparatów.

Co jeść na skurcze nóg?

Co robić na skurcze nóg?

Czy wiesz, że...?
W przypadku częstych bardzo bolesnych skurczów nóg pomocne mogą być również masaże oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Jeśli dolegliwości są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają Ci codzienne funkcjonowanie, utrudniają sen czy podejmowanie wysiłku, skonsultuj się ze specjalistą, który rozluźni mięśni i pomoże przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie

Skuteczna bywa również akupresura. To alternatywna metoda leczenia wielu problemów mięśniowych, wykorzystywana już od tysięcy lat. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów na powierzchni skóry w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Możesz zrobić to samodzielnie w domu z wykorzystaniem specjalnych mat. Pomoże Ci w tym m.in. Qmed Cocomat naturalny zestaw do akupresury. Akupresura ma jednak pewne przeciwwskazania. Są to głównie problemy skórne, ciąża oraz zakrzepica i niektóre choroby żył. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz skorzystać z domowych mat do akupresury, skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Skurcze nóg stanowią powszechny problem. Mogą być bardzo bolesne, utrudniać wykonywanie codziennych czynności, a także powodować problemy ze snem. W wielu przypadkach są one spowodowane niedoborami pokarmowymi, odwodnieniem czy przetrenowaniem. Domowe sposoby polegające na zwiększeniu spożycia magnezu, potasu, wapnia, wprowadzeniu ćwiczeń rozciągających oraz ciepłych okładów, mogą być bardzo pomocne i przynieść ulgę. Jednak, jeśli mimo to, skurcze się utrzymują, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ objawy mogą świadczyć np. o problemach z układem krążenia.

Źródła:

  1. Nicpoń K. Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 2007
  2. Magnesium for skeletal muscle cramps, Cochrane Database Syst Rev, 2012
  3. Muscle cramps – symptom and causes, [dostęp: 07.06.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice