Jak dbać o skórę alergiczną, by uniknąć podrażnień?

7. 2. 2025 · 3 minuty czytania

Skóra alergiczna jest zaczerwieniona,  swędząca i ściągnięta. Poznaj podstawy pielęgnacji tak wymagającej cery i dowiedz się, co możesz zrobić, aby zredukować nieprzyjemne dolegliwości.

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jak dbać o skórę alergiczną, by uniknąć podrażnień?

Pielęgnacja skóry alergicznej nie jest trudna, jeśli tylko skupisz się na obudowie bariery hydrolipidowej. Pomocne mogą się okazać kosmetyki na bazie emolientów, a także substancji nawilżających i regenerujących. Po jakie produkty sięgnąć, aby poradzić sobie z zaczerwienieniem i wysypką? Poznaj nasze propozycje.

Skóra alergiczna – charakterystyka

Skóra alergiczna w niektórych kwestiach przypomina cerę wrażliwą lub atopową. Podczas bardziej wnikliwej analizy można jednak zauważyć znaczące różnice. Na skórze alergicznej nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się w momencie kontaktu z alergenem. Komórki układu odpornościowego zaczynają wtedy produkować przeciwciała, które rozpoczynają walkę z bodźcem. Na skórze pojawiają się wówczas:

  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • wysypka, 
  • rumień,
  • pęcherze,
  • łuszczenie się naskórka, 
  • stany zapalne skóry.
Pielęgnacja skóry alergicznej - kosmetyki
Warto wiedzieć...
Cera alergiczna może być wynikiem alergii kontaktowej, a zmiany na skórze najczęściej są zlokalizowane w miejscu, gdzie doszło do kontaktu alergenu z jej powierzchnią. Co ważne, alergia u człowieka może pojawić się na dowolnym etapie życia. Nie ma znaczenia, czy występowała wcześniej, czy też nie.

Obecnie częstość występowania alergii jest zdecydowanie większa niż dawniej. Jest to wynikiem nadmiernego stosowania antybiotyków, stresu, braku snu czy złej diety. Alergię na skórze może wywołać smog czy chemikalia, a także nowy kosmetyk lub detergent. Właśnie dlatego pielęgnacja twarzy powinna być ograniczona do minimum i tylko do kosmetyków, które nie wywołują działań niepożądanych.

Pielęgnacja skóry alergicznej - maseczka

Sprawdź powiązane kategorie

Jak dbać o skórę alergiczną?

Pielęgnacja skóry alergicznej powinna być dobrze rozplanowana. Całkowita wymiana stosowanych kosmetyków do pielęgnacji twarzy może przynieść przeciwny efekt, zwłaszcza, jeśli wcześniej dobrze służyły skórze. Warto pamiętać, że skóra alergiczna często występuje wraz z cerą suchą, tłustą czy naczynkową, dlatego pielęgnacja powinna uwzględniać również jej potrzeby.

Podstawę pielęgnacji stanowi odbudowa bariery hydrolipidowej skóry
Do oczyszczania twarzy sprawdzą się delikatne żele lub emulsje o fizjologicznym pH
Pielęgnacja cery alergicznej to również zapewnienie jej ochrony przed promieniowaniem słonecznym

Pielęgnacja skóry alergicznej – domowe sposoby

W domowej pielęgnacji skóry alergicznej główną rolę odgrywają zioła. Pamiętaj jednak, że one również mogą być bodźcem wywołującym alergię, dlatego wprowadzaj je stopniowo. Domowe sposoby mogą być dobrym uzupełnieniem podstawowej pielęgnacji, jednak nie powinny jej całkowicie zastąpić. 

  • Z miejscowymi alergiami skórnymi powinna poradzić sobie maść rumiankowa. Zioło łagodzi objawy stanu zapalnego, zmniejsza obrzęk oraz świąd, a ponadto przyspiesza regenerację skóry, co jest cenne w przypadku zadrapań czy uszkodzeń naskórka. W przypadku alergii kontaktowej występującej na skórze rąk, można regularnie moczyć je w naparze rumiankowym. 
  • Dodatkowo, do suplementacji warto włączyć olej z czarnuszki. Jest znany ze swoich właściwości przeciwalergicznych, przynosząc ulgę w alergiach skórnych. 

Podsumowanie

Warto wiedzieć, jak dbać o cerę alergiczną, ponieważ pozwala to zmniejszyć częstotliwość występowania nieprzyjemnych dolegliwości skórnych, jak zaczerwienienie, świąd czy wysypka. Podstawą pielęgnacji powinna być odbudowa bariery hydrolipidowej skóry, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem wielu czynników zewnętrznych.

Źródła:

  1. Akdis, C.A., Bousquet, J., Grattan, C.E., Highlights and recent developments in skin allergy and related diseases, EAACI journals, 2018.
  2. Narbutt J., Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2021.
  3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...

Uwaga