Alergia
Alergie – skąd się biorą?
Alergia jest niewłaściwą reakcją układu immunologicznego na substancje, które okazują się zupełnie nieszkodliwe dla zdrowych osób. Wspomniane substancje określa się jako alergeny. Po przedostaniu się do organizmu alergika wywołują one reakcję alergiczną – nadmierną odpowiedź ze strony układu odpornościowego. System immunologiczny błędnie traktuje omawiane substancje jako groźne. Powoduje to rozwój stanu zapalnego i szeregu nieprzyjemnych symptomów.
Trudno określić, skąd biorą się alergie. Uważa się, że wpływ na ich rozwój mają geny. Jeśli jedno z rodziców jest alergikiem, dziecko na 40% odziedziczy tę przypadłość. Jeżeli natomiast zarówno matka, jak i ojciec zmagają się z alergią, ryzyko, że ich dziecko również będzie cierpieć z powodu alergii, wzrasta do 70%. Alergie mogą rozwijać się także przez bierne lub czynne palenie oraz przez zanieczyszczenie środowiska. Bardziej zagrożone wystąpieniem omawianej przypadłości są również dzieci wychowywane w jak najbardziej sterylnych warunkach.
Objawy alergii
Symptomy alergii zależą od rodzaju alergenu, z którym ma się styczność. Jeśli dolegliwości wywołują alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego czy pyłki traw, objawy dotyczą górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj występuje:
- katar,
- kichanie,
- świąd nosa,
- duszności,
- kaszel,
- drapanie w gardle.
Innymi symptomami alergii wziewnej mogą być łzawienie i pieczenie oczu. Nierzadko występuje też zaczerwienienie gałek ocznych, a także obrzęk i świąd powiek.
Typowymi objawami alergii pokarmowej są: bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty. Przy alergii kontaktowej w miejscu kontaktu skóry z alergenem pojawiają się zmiany takie jak zaczerwienienie, wyprysk czy swędzące pęcherze.
Diagnozowanie alergii
Jeśli zauważysz u siebie albo swoich bliskich objawy alergii omówione powyżej, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym i opowiedz mu o występujących dolegliwościach. Po konsultacji otrzymasz skierowanie do alergologa. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, a następnie zleci niezbędne badania takie jak testy skórne, testy alergiczne z krwi czy spirometria.
Preparaty na alergię wspomagające łagodzenie objawów
Środki na alergie dostępne w naszej drogerii internetowej to m.in. tabletki, pastylki musujące, syropy, aerozole donosowe i krople do oczu. Zadaniem wspomnianych preparatów jest hamowanie w organizmie substancji odpowiedzialnych za rozwój objawów alergii. Produkty mogą zawierać dichlorowodorek cetyryzyny działający przeciwalergicznie i hamujący wysypkę i pokrzywkę. Substancja jest pomocna również w leczeniu kataru siennego i alergicznego zapalenia spojówek.
Suplementy na alergie, które można kupić bez recepty, często tworzy się też na bazie ziół. Ich skład bywa wzbogacony:
- czarnuszką siewną,
- pokrzywą,
- szałwią lekarską,
- czy olejem z wiesiołka.
Naturalne środki skutecznie łagodzą objawy uczuleń. Redukują nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy oddechowego.
Dostępne w aptekach i drogeriach suplementy na alergię mogą zawierać również m.in. cynk, selen, żelazo, witaminy A i D, czystek i kwercetynę. W łagodzeniu objawów uczuleń (szczególnie alergicznych reakcji skórnych) wykorzystuje się także wapń (calcium). Na alergie skórne stosuje się też kremy i maści działające miejscowo, które zmniejszają świąd i podrażnienie naskórka.