Atopowe zapalenie skóry
Jakie kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?
Kosmetyki do skóry atopowej powinny charakteryzować się prostym składem, uwzględniającym przede wszystkim hipoalergiczne substancje o działaniu nawilżającym, kojącym podrażnienia oraz wzmacniającym naturalną barierę ochronną skóry. Warto też dobierać je w zależności od wieku. Kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych różnią się od tych dla niemowląt i dzieci. Na co zwracać uwagę?
- Warto wybierać emolienty, czyli kosmetyki opracowane z myślą o potrzebach i problemach skóry atopowej. Są mieszaniną substancji nawilżających, ochronnych i odbudowujących, które wspólnie wzmacniają swoje działanie i chronią skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
- W składzie kosmetyków na AZS należy szukać składników, takich jak:
- Ceramidy – odbudowują płaszcz hydrolipidowy, czyli naturalny mechanizm ochronny skóry,
- Cholesterol i kwasy tłuszczowe – delikatnie natłuszczają skórę i chronią przed nadmierną przeznaskórkową utratą wody,
- Pantenol – koi podrażnienia, świąd i zaczerwienienia,
- Alantoina – niweluje świąd i pieczenie,
- Mocznik – utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia w skórze,
- Naturalne substancje roślinne m.in. masło shea, olej z wiesiołka, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba.
- Produkty na bazie alkoholu z dodatkiem substancji zapachowych lub barwiących nie będą dobrym wyborem przy AZS. Kosmetyki mogą działać drażniąco na skórę i powodować nasilenie dolegliwości.
- Najważniejszym zaleceniem dla osób z atopowym zapaleniem skóry jest uważna obserwacja ciała i dobieranie pielęgnacji indywidualnie, na podstawie objawów. Nie każdy produkt przyniesie taki sam efekt u danej osoby. Zdarza się, że znalezienie idealnego kosmetyku na AZS wymaga kilku prób i błędów, jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zaplanowanie odpowiedniej pielęgnacji jest bardzo ważne dla ukojenia objawów i zmniejszenia ryzyka ich nawrotu.
Co ważne, żaden kosmetyk nie okaże się skuteczny, jeśli nie będzie stosowany regularnie. Systematyczność odgrywa ogromną rolę w pielęgnacji skóry atopowej i warto o nią dbać przez cały rok, a nie tylko w okresach zaostrzeń, kiedy objawy są najbardziej widoczne i uciążliwe.
Jaka maść na atopowe zapalenie skóry?
Maść to skoncentrowane źródło składników aktywnych o pozytywnym wpływie na kondycję i zdrowie skóry. W przypadku skóry atopowej do codziennej pielęgnacji warto włączyć maść bez recepty, natomiast przy dużym nasileniu objawów, dermatolog może zalecić jej zmianę na maść w formie leku. Kremy i maści na odparzenia i atopowe zapalenie skóry można stosować miejscowo na obszary najbardziej dotknięte suchością, podrażnieniami lub świądem, a także na całe ciało.
Jaki krem na atopowe zapalenie skóry?
Krem na atopowe zapalenie skóry to niezbędny składnik kosmetyczki każdej osoby z AZS. Powinien mieć właściwości nawilżające, regenerujące oraz być dopasowany do potrzeb cery. Warto też wybierać kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Dzięki temu chronią przed promieniowaniem słonecznym, które jest bardzo niekorzystne dla skóry atopowej.
Jaki balsam na atopowe zapalenie skóry?
Pielęgnacja skóry atopowej powinna uwzględniać również nawilżający balsam do całego ciała. W przypadku AZS niezwykle ważna jest dbałość nie tylko o obszary dotknięte objawami atopii, ale o każdą jego część. Warto też pamiętać, że balsamy na atopowe zapalenie skóry powinny być stosowane regularnie, również wtedy, kiedy objawy nie są nasilone. Pomoże to w zmniejszeniu ryzyka kolejnego nawrotu i zaostrzenia objawów AZS.