Czym jest sonoforeza i jakie są poszczególne etapy zabiegu?
Odkryj korzyści sonoforezy. Zobacz, co to jest sonoforeza, jakie są etapy zabiegu i jakie efekty możesz dzięki niemu osiągnąć.

Spis treści
Sonoforeza to nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości do wtłoczenia w głąb skóry zawartych w produktach pielęgnacyjnych substancji aktywnych. W artykule przyjrzymy się bliżej zasadzie działania sonoforezy, przeciwwskazaniom oraz korzyściom, jakie może przynieść w codziennej pielęgnacji skóry.
Co to jest sonoforeza?
Substancje aktywne znajdujące się w używanych na co dzień kremach regenerujących do twarzy czy kremach odżywczych do twarzy działają wyłącznie powierzchniowo. Podstawową barierą jest dla nich warstwa rogowa naskórka. Jej grubość można zredukować np. poprzez regularne złuszczanie za pomocą wybranego peelingu do twarzy.
Zdolność przenikania substancji aktywnych to złożony proces, uzależniony od wielu różnorodnych czynników. Wśród nich wymienia się między innymi właściwości chemiczne kosmetyków oraz obecność w ich składzie tzw. promotorów wchłaniania, czyli substancji zwiększających przepuszczalność warstwy rogowej.

Sonoforeza jest zabiegiem umożliwiającym głębsze wniknięcie potrzebnych skórze składników odżywczych. Co warto o niej wiedzieć?
- Sonoforeza to procedura przeprowadzana w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej, wykorzystująca specjalną głowicę emitującą fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości.
- Ultradźwięki, poprzez generowanie mikrowibracji, przekraczają barierę w postaci płaszcza hydrolipidowego i błon komórkowych, otwierają pory skóry, zwiększając ich przepuszczalność.
- Masaż ultradźwiękami poprawia mikrocyrkulację i przepływ limfy, podnosi poziom pH w zakwaszonych tkankach i zwiększa tempo metabolizmu komórkowego, co znacząco wspomaga regenerację komórek i przyspiesza procesy naprawcze w skórze.
- Dzięki sonoforezie, zawarte w preparatach kosmetycznych składniki aktywne penetrują głębiej w skórę, intensyfikując ich efektywność i umożliwiając osiągnięcie lepszych rezultatów pielęgnacyjnych.
Sprawdź powiązane kategorie
Sonoforeza – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Prawidłowo przeprowadzona sonoforeza to nieinwazyjny i stosunkowo bezpieczny zabieg kosmetyczny, który skutecznie wtłacza w skórę substancje aktywne, bez naruszania jej ciągłości. Z procedury nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Do głównych przeciwwskazań należą:
- ciąża,
- choroby nowotworowe,
- aktywny stan zapalny skóry, np. łuszczyca, egzema,
- wszczepione metaliczne ciała obce, takie jak rozrusznik czy zastawka serca,
- metalowe elementy w obszarze zabiegowym, np. aparat ortodontyczny,
- niewydolność krążenia,
- stany gorączkowe,
- zakażenie wirusowe, grzybicze lub bakteryjne skóry,
- epilepsja.
Sonoforeza – wskazania do wykonania zabiegu
Sonoforeza skutecznie wspomaga kondycję skóry. Rekomendowana jest między innymi do cery suchej, przedwcześnie starzejącej się, pozbawionej blasku, o nierównym kolorycie. Z zabiegu szczególnie skorzystają osoby z widocznymi obrzękami oraz osoby chcące poprawić ogólne nawilżenie, dotlenienie i odżywienie skóry. Sonoforeza sprawdzi się w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, łojotoku, rumienia oraz cieni pod oczami.
Sonoforeza – działanie zabiegu na skórę
Ostateczne efekty sonoforezy uzależnione są od celu zabiegu, kondycji skóry i zastosowanych preparatów kosmetycznych. Najważniejszym celem terapii ultradźwiękami jest zwiększenie wnikania składników odżywczych, nawilżających czy przeciwstarzeniowych w głąb skóry.
- Na skutek intensyfikacji produkcji kolagenu i elastyny, zmniejsza widoczność drobnych linii mimicznych i zmarszczek, wspiera procesy regeneracyjne, a także poprawia ogólną jędrność, elastyczność i teksturę skóry.
- Dzięki stymulacji mikrokrążenia, skóra staje się lepiej odżywiona, dotleniona i bardziej promienna.
- Sonoforeza wzmacnia działanie substancji przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, poprawiając stan skóry trądzikowej, niwelując stany zapalne i przyspieszając ich gojenie.
- Pomaga zredukować widoczność rozszerzonych naczynek, blizn, w tym blizn potrądzikowych, przebarwień na twarzy, zaczerwienień i rozszerzonych porów.
- Rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt.
- Zwiększa efektywność innych zabiegów kosmetologicznych.

Sonoforeza – jakie są etapy zabiegu?
Sam zabieg sonoforezy w każdym gabinecie może przebiegać nieco inaczej. Niemniej zawsze składa się z kilku podstawowych etapów, które łącznie trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Zalicza się do nich:
W wielu gabinetach kosmetycznych sonoforeza łączona jest z peelingiem kawitacyjnym lub mikrodermabrazją. Zabiegi te mają na celu usunięcie martwego naskórka i zanieczyszczeń skórnych, co w rezultacie pozwala na jeszcze lepsze wchłanianie składników aktywnych podczas samego zabiegu. Po precyzyjnym złuszczeniu i oczyszczeniu skóry, ultradźwięki mogą skuteczniej penetrować w głąb skóry, maksymalizując efektywność stosowanych podczas zabiegu preparatów.
W sprzedaży dostępne są urządzenia umożliwiające przeprowadzenie zabiegu samodzielnie. Ich ceny wahają się w granicach kilkuset złotych, w zależności od wbudowanych funkcji. Podstawowa różnica między urządzeniami domowymi a profesjonalnym sprzętem gabinetowym to częstotliwość emitowanych impulsów ultradźwiękowych – w sprzęcie gabinetowym jest zazwyczaj wyższa.
Sonoforeza – jak często wykonywać?
Częstotliwość wykonywania zabiegów sonoforezy zależy od potrzeb i kondycji skóry. W większości przypadków zaleca się przeprowadzenie sesji co 1-2 tygodnie. Przy intensywnych kuracjach przeciwstarzeniowych lub nawilżających rekomenduje się wykonywanie sonoforezy raz lub nawet dwa razy w tygodniu, a następnie raz w miesiącu, w celu podtrzymania efektów. Ostateczny harmonogram poszczególnych sesji powinien być konsultowany indywidualnie ze specjalistą.

Sonoforeza – zalecenia po zabiegu
Po zabiegu sonoforezy należy unikać silnie działających kosmetyków zawierających potencjalnie drażniące substancje i innych intensywnych zabiegów kosmetycznych, takich jak kwasy na twarz. Przez co najmniej 24 godziny trzeba chronić skórę preparatami z filtrem przeciwsłonecznym i nie eksponować skóry na słońce. Nie powinno się również korzystać z basenu, sauny czy solarium. Warto natomiast zadbać o odpowiednie nawilżenie i stosować produkty pielęgnacyjne wspierające regenerację skóry.
Podsumowanie
Sonoforeza to metoda wykorzystująca ultradźwięki do wtłoczenia w głąb skóry substancji aktywnych, a w konsekwencji – do poprawy jej ogólnej kondycji skóry. Zabieg może być przeprowadzony zarówno w profesjonalnych gabinetach, jak i w domowych warunkach, przy użyciu dostępnych w sprzedaży urządzeń do samodzielnego wykonywania sonoforezy. Wśród efektów procedury wymienia się głównie zauważalną poprawę jędrności skóry, redukcję zmarszczek i przebarwień, wyciszenie stanów zapalnych i zmian trądzikowych, a także przyspieszenie regeneracji skóry.
Źródła:
- T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 2. Przenikanie substancji przez skórę, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/07/pf_2019_154-158.pdf [dostęp 29.07.2024 r.]
- W. Czerwonka, D. Puchalska, M. Lipińska, A. Habrat, Mechanizmy i metody przenikania substancji czynnych przez barierę lipidową skóry, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-4.pdf [dostęp 29.07.2024 r.]
- J. Wesołowska, I. Iwan-Ziętek, H. Mosiejczuk, E. Kemicer-Chmielewska, M. Marchlewicz, Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe, https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/viewFile/251/191 [dostęp 29.07.2024 r.]