Zerwany paznokieć – co robić i jak leczyć? Czy zerwany paznokieć odrośnie?

6. 8. 2024 · 5 minut czytania

Zerwany paznokieć? Z artykułu dowiesz się, jak zapewnić sobie ulgę w bólu, a także, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć i leczyć zerwany paznokieć.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Zerwany paznokieć – co robić i jak leczyć? Czy zerwany paznokieć odrośnie?

Zerwany paznokieć stanowi źródło ogromnego dyskomfortu. Utrudnia również wykonywanie codziennych czynności. W przypadku poważnego uszkodzenia konieczne może być leczenie podologiczne lub chirurgiczne, które zapewni prawidłowe gojenie rany i pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań. Przeczytaj, co zrobić, gdy dojdzie do zerwania paznokcia. 

Zerwany paznokieć – co robić 

O zerwaniu paznokcia mówimy, gdy dochodzi do całkowitego oddzielenia płytki od łożyska paznokciowego. Najczęściej zerwanie paznokcia jest skutkiem gwałtownego urazu mechanicznego lub kontuzji, jednak przyczyną dolegliwości mogą być również: 

  • Zakażenie w obrębie paznokci,  
  • Grzybica paznokcia,  
  • Infekcje bakteryjne,  
  • Przyjmowanie niektórych leków,  
  • Choroby skóry, 
  • Obgryzanie paznokci,  
  • Nieprawidłowa pielęgnacja stóp i rąk, np. niewłaściwe skracanie płytki, 

Niezależnie od tego, który z czynników spowodował uraz, zazwyczaj towarzyszy mu pulsujący ból, krwawienie i wysięk ropny. Zerwany paznokieć utrudnia codzienne funkcjonowanie, a ponadto może skutkować poważniejszymi powikłaniami. 

Co zrobić, gdy dojdzie do zerwania paznokcia? W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć ranę, zatamować krwawienie, a także zadbać o higienę miejsca urazu. Aby zapobiec pogłębianiu się rany, należy powstrzymać się przed dotykaniem oraz ciągnięciem naderwanego paznokcia lub jego fragmentów, które wciąż są przytwierdzone do łożyska.  

Zerwany paznokieć – co robić 

Jak zabezpieczyć zerwany paznokieć? 

Pierwsza pomoc w przypadku zerwania paznokcia to odkażenie rany i wykonanie opatrunku, który ochroni miejsce urazu.  

  • Aby powstrzymać sączącą się krew, delikatnie uciśnij miejsce krwawienia przy użyciu chusteczki higienicznej, gazy lub innego czystego materiału, 
  • Zdejmij z palców pierścionki i inne ozdoby, które mogą utrudniać opatrzenie miejsca po zerwanym paznokciu, 
  • Przemyj ranę za pomocą specjalnego środka antyseptycznego lub wody i mydła, 
  • Przyłóż gazik do rany, a następnie przytwierdź go plastrem lub bandażem, pamiętając, aby nie naklejać plastra bezpośrednio na ranę, a także nie zaciskać opatrunku zbyt mocno, by nie spowodować zaburzeń krążenia, 
  • Systematycznie zmieniaj opatrunek, najlepiej dwa razy dziennie, 
  • Jeśli zerwaniu płytki towarzyszą dolegliwości bólowe, można je uśmierzyć za pomocą łagodnych leków przeciwbólowych, 
  • Unikaj rzeczy i aktywności, które mogą prowadzić do pogłębiania urazu w obrębie uszkodzonego miejsca, np. intensywnego chodzenia, zbyt ciasnego obuwia, kontaktu z detergentami, moczenia dłoni lub stóp. 

Sprawdź powiązane kategorie

Czym smarować zerwany paznokieć? 

Zerwany paznokieć wymaga przede wszystkim systematycznego odkażania za pomocą łagodnych antyseptyków zapobiegających namnażaniu drobnoustrojów w obrębie rany, które mogłyby doprowadzić do infekcji. Środek powinien być przy tym delikatny dla skóry, nie podrażniać i nie skutkować uszkodzeniem zdrowych tkanek. Do dezynfekcji sprawdzi się między innymi Octenisept czy Microdacyn dostępne w każdej aptece.  

Oprócz tego podczas zmiany opatrunku należy nakładać na miejsce urazu preparaty o właściwościach grzybostatycznych i bakteriostatycznych, które hamują rozwój drobnoustrojów, przyspieszą proces gojenia, a jednocześnie działają przeciwzapalnie. Najczęściej zalecanymi są maści zawierające heparynę oraz witaminę E, jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu na otwartą ranę po zerwanym paznokciu, skontaktuj się z lekarzem

Jak zabezpieczyć zerwany paznokieć? 

Zerwany paznokieć – jak leczyć? 

Postępowanie w przypadku zerwania paznokcia uzależnione jest od stopnia urazu. Kluczowe jest natychmiastowe oczyszczenie, zdezynfekowanie i zabezpieczenie rany za pomocą opatrunku, ponieważ odkryte łożysko jest bardzo wrażliwe i pozbawione naturalnej ochrony przed drobnoustrojami. W kolejnych dniach monitoruj stan rany i proces gojenia pod kątem ewentualnych objawów infekcji. Jeśli dolegliwości utrudniają Ci wykonywanie codziennych czynności lub masz wątpliwości co do tempa regeneracji uszkodzonych tkanek, najlepiej udaj się do lekarza, który zaplanuje kolejne etapy leczenia.  

Bezwzględnej konsultacji medycznej wymagają: 

  • Intensywne krwawienie, 
  • Głęboka rana po urazie płytki, 
  • Utrata paznokcia bez urazu mechanicznego, 
  • Obrzęk i zaczerwienienie, 
  • Sącząca się wydzielina, 
  • Ból utrudniający codzienne aktywności. 
Warto wiedzieć...
Profesjonalna pomoc zmniejszy ryzyko powikłań i przyspieszy regenerację uszkodzonego aparatu paznokciowego. Lekarz – podolog lub chirurg – dokładnie oczyści miejsce uszkodzenia, opatrzy ranę, zlikwiduje krwawe wybroczyny, a w sytuacji, gdy oderwaniu uległ tylko fragment płytki, opracuje ją, aby ochronić pozostałą część paznokcia. Dodatkowo może przepisać antybiotyk lub inny preparat w celu powstrzymania rozwoju infekcji mogącej mieć powikłania zdrowotne. Pomocna w procesie leczenia jest specjalna osłonka na palec wykonana z silikonu, która mocuje opatrunek i chroni przed pogłębianiem urazu.
Czym smarować zerwany paznokieć?

Czy zerwany paznokieć odrośnie? 

W większości przypadków zerwany paznokieć odrasta. W zależności od stopnia urazu proces może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Pamiętaj, że im głębsza i bardziej rozległa rana, tym więcej czasu potrzeba na pełną odbudowę płytki.  

Podczas odrastania paznokci w szczególny sposób zadbaj o płytkę i obszar wokół niej za pomocą specjalnych preparatów i odżywek do paznokci o działaniu nawilżającym i uelastyczniającym, np.: 

Oprócz tego warto wyeliminować szkodliwe nawyki, które mogą powodować mikrouszkodzenia i przyczyniać się do stopniowego osłabiania paznokci, a w konsekwencji prowadzą do urazów płytki. Co zrobić, żeby im zapobiegać? 

  • Unikaj obgryzania paznokci, 
  • Ogranicz kontakt z silnymi detergentami, a do prac porządkowych zakładaj rękawiczki, 
  • Noś właściwie dopasowane obuwie, 
  • Dbaj o właściwą higienę dłoni i stóp, 
  • Do zabiegów pielęgnacyjnych używaj porządnych produktów do paznokci
  • Wszystkie akcesoria do paznokci powinny być dezynfekowane, a w przypadku papierowych pilników, np. Intervion pilnik do paznokci banan czarny, 180/420 – odpowiednio często wymieniane na nowe, 
  • Systematycznie obcinaj paznokcie, zwłaszcza paznokcie u stóp, ponieważ zbyt długa płytka powoduje ból podczas chodzenia i jest bardziej podatna na pęknięcia i złamania. 

Sprawdź również Solgar włosy, skóra, paznokcie, suplement diety.

Podsumowanie 

Zerwanie paznokcia to bolesne doświadczenie, które oprócz dyskomfortu może prowadzić do poważniejszych powikłań. Aby zminimalizować ryzyko urazu, ważne jest odpowiednio szybkie działanie – oczyszczenie rany i zabezpieczenie przed innymi negatywnymi konsekwencjami. W przypadku nasilenia bądź nieustępowania objawów, niezbędna jest konsultacja medyczna i działania specjalistyczne, która przyspieszą proces regeneracji tkanek, a także zmniejszą dokuczliwą dysfunkcję aparatu paznokciowego.  

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice