Rozrywka dla silver generation – pomysły na spędzanie czasu wolnego
Nie musisz czekać na emeryturę, by cieszyć się pełnią życia! Znamy wiele możliwości na aktywne spędzanie czasu po pięćdziesiątce – inspiracją bohaterowie komedii „Dalej jazda”.
Artykuł sponsorowany
Spis treści
Osoby z pokolenia silver generation mają dziś szeroki wachlarz możliwości aktywnego spędzania czasu. W tym artykule przedstawiamy jak żyć pełnią życia, aby zachować zdrowie i czerpać radość z każdego dnia. Dodatkową inspirację może stanowić historia bohaterów komedii „Dalej jazda” – filmu pokazującego, jak spełniać marzenia niezależnie od wieku.
Kulturalna rozrywka – teatr i kino
Silver generation, czyli „srebrne pokolenie”, to określenie używane w odniesieniu do osób w dojrzałym wieku, zwykle po 55. roku życia. Charakteryzują się większą świadomością zdrowotną, aktywnością społeczną i zainteresowaniem technologiami, niż poprzednie pokolenia seniorów. To grupa, która coraz częściej korzysta z internetu, mediów społecznościowych i aplikacji mobilnych, aby pozostawać w kontakcie z bliskimi i rozwijać swoje pasje. Dlatego też pragnie aktywnie spędzać swój wolny czas. Jedną z możliwości jest wyjście do kina.
Gdy gasną światła, w sali zapada cisza, przed Tobą rozpoczyna się spektakl. Nowa historia, która wciąga i pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego. Na tym polega magia sztuki. Obcowanie z kulturą ubogaca nas. Pomaga zaspokoić naturalną potrzebę piękna, skłania do refleksji i poszerza horyzonty. Dlatego warto od czasu do czasu wybrać się do kina albo teatru.
W filmie para staruszków spędza czas bardzo aktywnie. Ich celem jest dotarcie do Trzech Koron, a po drodze przeżywają masę przygód. Kluczem do spełnienia ich marzeń jest stara Nysa. Bohaterowie ukradli ją z komisu samochodowego swojego syna Andrzeja (granego przez Mariusza Drężka). Małej pomocy w tym udzielił im przesympatyczny sąsiad, którego rolę odegrał Wiktor Zborowski. Po drodze główni bohaterowie tańczą pod gołym niebem, grają w karty i śpiewają w karaoke barze. W trakcie górskiej wyprawy samochód służy im także do miłosnych uniesień. Ich przykład pokazuje, że starszy człowiek też może… czerpać radość z życia pełną piersią.
Tutaj możesz obejrzeć zwiastun ↓
Kursy i warsztaty dla dorosłych – na co można się zdecydować?
Innym sposobem spędzania czasu mogą być kursy dla dorosłych. Oto nasze propozycje kilku z nich:
Kurs komputerowy dla dorosłych
Umiejętność obsługi technologicznych urządzeń w dzisiejszych czasach to w zasadzie konieczność. Wbrew pozorom kurs komputerowy nie musi wcale wymagać informatycznego doświadczenia. Pozwala nauczyć się od podstaw korzystania z internetu, bankowości elektronicznej oraz nawyków zwiększających bezpieczeństwo w sieci. Często na takich kursach można nauczyć się, jak robić zakupy w sieci, wysyłać wiadomości do znajomych i obsługiwać media społecznościowe. Wiedza zdobyta na takim kursie może bardzo ułatwić codzienne życie oraz pomóc pozostać w kontakcie z bliskimi.
Warsztaty kreatywne dla dorosłych
Warsztaty kreatywne to przestrzeń, w której każdy może odnaleźć swoją pasję i rozwijać umiejętności manualne. Do popularnych form takich zajęć należą:
- bukieciarstwo,
- rzeźbienie w drewnie,
- barwienie porcelany,
- warsztat mydlarski,
- makramy,
- decoupage,
- sitodruk,
- couling,
- origami,
- podstawy haftu,
- tworzenie biżuterii,
- układanie obrazów z suszonych kwiatów,
- robienie na drutach.
Warto również spróbować innych form artystycznego wyrazu, takich jak malowanie, ceramika czy różnego rodzaju rękodzieło. Warsztaty kreatywne pomagają wzmocnić koncentrację, cierpliwość i kreatywność. A co najważniejsze, dają poczucie spełnienia i inspirację do podejmowania kolejnych wyzwań.
Kurs tańca
Taniec od zawsze był przestrzenią do nawiązywania nowych kontaktów. Do wyboru jest wiele kategorii: towarzyski, ludowy, a może nowoczesny? Zapisanie się na taki kurs to świetny pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu. Niewątpliwą zaletą tańca jest fakt, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a nauczone techniki i figury można wykorzystać na dowolnej imprezie poza salą do ćwiczeń. Oprócz samej w sobie umiejętności poruszania się na parkiecie taniec dodaje pewności siebie, uspokaja, a także pomaga zapomnieć o negatywnych emocjach.
Aktywne spędzanie czasu wolnego – na co można postawić?
Dlaczego nie połączyć relaksu z aktywnością fizyczną? Badania na temat wpływu ćwiczeń na jakość życia osób z silver generation pokazują, że uprawianie sportu nawet tylko raz w tygodniu niesie ze sobą wiele korzyści. Naprawdę, nie trzeba spędzać długich godzin na siłowni – równie dobrym planem jest wygospodarowanie 30 minut 3 razy w tygodniu na treningi w domu. Regularna gimnastyka pomaga spowolnić procesy starzenia, utrzymać sprawność układu ruchu, krążeniowo-oddechowego i nerwowego. Aktywność fizyczna redukuje stres, poprawia nastrój, pomaga w walce z depresją. Zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy, osteoporozy i innych schorzeń. Więcej w artykule: „dlaczego warto uprawiać sport”.
Dla fanów aktywnego spędzania czasu piesze wędrówki i wycieczki rowerowe wydają się bardzo dobrym pomysłem. Przy okazji przypominamy, jak przygotować się i co zabrać na wyprawę rowerową. Zacząć można od zwiedzania własnej okolicy. Warto zorientować się, czy w pobliżu nie ma parku narodowego albo szlaków turystycznych. Wędrówki górskie również mogą być wspaniałą okazją do aktywnego relaksu połączonego z oglądaniem pięknych krajobrazów samemu lub w towarzystwie znajomych. Na taką wycieczkę warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, przeciwdeszczową odzież, jedzenie, wodę i najważniejsze – dobry humor i towarzystwo.
Sprawdź powiązane kategorie:
Podsumowanie
Życie po pięćdziesiątce może być początkiem nowego, inspirującego rozdziału. Niezależnie od zainteresowań – czy to kultura, aktywna turystyka, czy kreatywne kursy – każdy może znaleźć coś dla siebie, co poprawi samopoczucie, zdrowie i relacje z innymi.
Podane przez nas opcje mogą poprawić kondycję fizyczną, samopoczucie i staną się otworem do zacieśniania relacji z innymi ludźmi. Pasje nie mają wieku – to co daje radość i satysfakcję, można zacząć w każdym momencie. Rzeczywistość silver generation może być ekscytująca, pełna inspiracji i nowych wyzwań.
Źródła:
- Babiarz K., Wilczyńska E., Taniec jako forma rekreacji oraz wpływ na zdrowie człowieka [w:] Wybrane aspekty stanu zdrowia osób mieszkających na terenie Polski – przegląd i badania, red. Bujalska B., Kalbarczyk K. Tom 1. https://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/574/Wybrane%20aspekty%20stanu%20zdrowia%20osob%20mieszkajacych%20na%20terenie%20Polski.pdf#page=362.
- Rottermund J., Knapik A., Szyszka M., Aktywność fizyczna a jakość życia osób starszych, 2015, Społeczeństwo i Rodzina, nr 42. https://open.icm.edu.pl/items/d7899257-3b67-42de-a14f-11641e358651
- Torzecka M., Kultura artystyczna dzisiaj – chleb dla ducha czy zbędny „smakołyk”? Analiza zjawiska partycypacji w kulturze z perspektywy odbiorców, Warszawa 2015.