Pielęgnacja pięt – jak dbać o pięty?

20. 8. 2024 · 5 minut czytania

Zastanawiasz się, co zrobić, aby mieć gładkie, zadbane pięty? W naszym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby, które pomogą Ci doprowadzić je do porządku i dbać o nie każdego dnia.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Pielęgnacja pięt – jak dbać o pięty?

Wiele osób zaczyna dbać o pięty dopiero, kiedy pogoda pozwala na chodzenie w klapkach i sandałach. To błąd, ponieważ w międzyczasie na stopach mogą pojawić się przesuszenie i zrogowacenie. Zmiany wyglądają nieestetycznie i stanowią źródło poważniejszych problemów. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o pięty i doprowadzić je do porządku. 

Jak dbać o pięty? 

O pięty należy dbać regularnie. Skóra pięt ma bardzo mało gruczołów łojowych odpowiedzialnych za nawilżanie i ochronę naskórka. Jednocześnie to właśnie stopy każdego dnia dźwigają ciężar całego ciała. Pięty są więc narażone na przesuszenie, podrażnienia oraz nadmierne rogowacenie, a z czasem też poważniejsze problemy. Zobacz, jak w prosty sposób możesz zadbać o pięty w warunkach domowych: 

  • Regularnie wykonuj kąpiele stóp. Wystarczy, że włożysz je do wanny lub miski z ciepłą wodą i dodatkami pielęgnacyjnymi. Może to być np. płyn lub olejek do kąpieli, a także kilka kropel olejku eterycznego. Świetnie sprawdzą się też sole do stóp. Dzięki temu oczyścisz i zmiękczysz skórę oraz przygotujesz ją do dalszych etapów pielęgnacji. 
  • Nie zapominaj o złuszczaniu. Zabieg pozwala pozbyć się martwego, zrogowaciałego naskórka i wygładzić skórę. Ułatwia też przenikanie składników pielęgnacyjnych do głębszych warstw skóry. Możesz wykorzystać peelingi do stóp z drobinkami, peeling enzymatyczny lub kwasowy. Dobrze sprawdzają się też domowe frezarki, jeśli czujesz się pewnie w ich używaniu. Peeling wykonuj regularnie, optymalnie 1-2 razy w miesiącu. Dopasuj go do swoich potrzeb i nie zwlekaj do czasu, aż zauważysz pierwsze widoczne zrogowacenia. 
  • Systematyczne nawilżanie i regeneracja to podstawa. W tym celu świetnie sprawdzają się kremy do stóp i pięt. Warto stosować je codziennie lub kilka razy w tygodniu, najlepiej na noc przed pójściem spać. Raz na jakiś czas dobrze jest nałożyć odżywczą, regenerującą maskę i pozostawić ją na stopach przez dłuższy czas. Sprawdź kosmetyki do pielęgnacji stóp
  • Natural Body Dr.Max, relaksujący krem do stóp – zawiera wyciąg z rozmarynu i kory dębu, nawilża skórę i przynosi ulgę zmęczonym nogom, 
  • Foot Cream Dr.Max, Urea 10%, bogaty krem do stóp – w jego składzie występuje mocznik, gliceryna i pantenol o właściwościach łagodzących, 
  • Ziaja Med Kuracja Ultranawilżająca, krem do stóp, mocznik 15 % – regeneruje, nawilża i zmiękcza pięty, a także łagodzi dyskomfort wywołany przesuszoną, stwardniałą skórą, 
  • L'biotica, regenerująca maska do stóp w postaci nasączonych skarpetek skutecznie regeneruje i zmiękcza suchą skórę, intensywnie nawilża i zabezpiecza przed rogowaceniem. Zawiera masło shea, ekstrakt z jabłek oraz mięty. 
Domowe sposoby na gładkie pięty
Pamiętaj
Oprócz domowej pielęgnacji bardzo ważny jest też odpowiedni dobór obuwia. Nie powinny Cię uciskać ani obcierać. Źle dobrany rozmiar i kształt buta lub zbyt cienka, twarda oraz nieprawidłowo wyprofilowana podeszwa mogą sprzyjać nadmiernemu rogowaceniu, a z czasem pękaniu skóry.

Sprawdź Floslek Balerina, sztyft SOS przeciw otarciom i pęcherzom. Działa niczym plaster i zabezpiecza skórę przed otarciami i wykazuje działanie pielęgnacyjne. Zawarte w nim składniki redukują dyskomfort, swędzenie i pieczenie. 

Przeczytaj też, jak wykonać pedicure w domu.

Sprawdź powiązane kategorie

Jak doprowadzić pięty do porządku? 

Jeśli zauważyłeś na swoich piętach nadmierne rogowacenie, przesuszenia lub pęknięcia, zapewne zastanawiasz się, jak doprowadzić je do porządku. Oto co możesz zrobić: 

  • Zacznij od zmiękczenia skóry pięt za pomocą ciepłej kąpieli. 
  • Wykonaj peeling, jednak uważaj, aby dodatkowo nie podrażnić skóry. Jeśli widzisz pęknięcia, otarcia czy oparzenia, lepiej pominąć ten krok do czasu ich zagojenia. Postaraj się wybierać peelingi enzymatyczne, które nie wymagają mechanicznego tarcia. 
  • Zadbaj o nawilżenie poprzez nałożenie grubej warstwy kremu. Możesz powtarzać ten krok kilkukrotnie, aż poczujesz, że skóra jest dogłębnie nawilżona. Po zaaplikowaniu kremu postaraj się nie wykonywać żadnych czynności, które mogłyby powodować jego ścieranie. Możesz zabezpieczyć też posmarowane stopy folią i skarpetkami. 
  • Kiedy to możliwe, staraj się chodzić bez butów, aby uniknąć ewentualnych otarć i ucisków. 

Pamiętaj, że zrogowaciałe pięty i suche pięty to nie tylko defekt estetyczny i nie należy ich bagatelizować. W przeciwnym razie mogą pojawić się ból, problemy z chodzeniem, a nawet zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Jeśli mimo Twoich starań, żadne sposoby nie zadziałają, koniecznie skonsultuj się z podologiem lub dermatologiem, aby ustalić specjalistyczne postępowanie. 

Jak doprowadzić pięty do porządku? 

Domowe sposoby na gładkie pięty 

Szukasz naturalnych, domowych sposobów na gładkie pięty? Poznaj nasze propozycje: 

Kąpiel w wodzie z solą leczniczą
Kleik z siemienia lnianego
Witaminy A i E
Domowy peeling
Maska miodowa

Podsumowanie 

O pięty warto dbać przez cały rok, aby nie dopuścić do problemów takich jak zrogowacenia, przesuszenia czy pęknięcia. W tym celu należy regularnie wykonywać kąpiele i peelingi oraz stosować kremy i maski nawilżające stopy. Dzięki temu można dokładnie oczyścić i zmiękczyć skórę oraz pozbyć się zrogowaceń i przesuszeń. Ogromne znaczenie ma też prawidłowy dobór obuwia. Pamiętaj, aby nie bagatelizować problemów z piętami. Jeśli mimo Twoich starań są w złej kondycji, skonsultuj się ze specjalistą. 

Źródła:

  1. Nichols H., Six fixes for cracked heels, https://www.medicalnewstoday.com/articles/316572 [dostęp: 25.05.2024]
  2. Siemię lniane – idealne do pielęgnacji stóp 
    https://bonavita.pl/siemie-lniane-idealne-do-pielegnacji-stop#:~:text=Aby%20cieszy%C4%87%20si%C4%99%20pi%C4%99knymi%20i,20%20min. [dostęp. 25.05.2024]
  3. Torborg L., Mayo Clinic Q and A: Take steps at home to manage dry, cracked heels 
    https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-take-steps-at-home-to-manage-dry-cracked

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice